Населення Землі тепер офіційно 8 мільярдів. Де найстрімкіше зростає популяція і чого очікувати далі

15 Листопада 2022, 19:11

В ООН офіційно повідомили, що населення планети становить 8 мільярдів людей. Для збільшення популяції на 1 мільярд від попереднього круглого показника людям знадобилося рівно 11 років: 7-мільярдного жителя планети зафіксували 31 жовтня 2011-го.

Водночас в офіційному релізі ООН вказано, що для збільшення на 1 мільярд знадобилося 12 років. Це може й не бути помилкою. Річ у тому, що підрахунок світової популяції, як і будь-яка інша статистика включає похибку, яка становить близько 1%. Тому так звані «Дні мільярдів», як 15 листопада 2022-го або 31 жовтня 2011-го, зазвичай усереднена дата. У дійсності 8 мільярдів могло бути кількома місяцями раніше або пізніше.

11-12 років – в останні півстоліття вже стандартний термін, за який населення збільшується на 1 мільярд. Населення планети сягнуло цифри у 4 мільярди в 1974-му, 5 мільярдів у 1987-му, 6 мільярдів у 1999-му, 7 мільярдів у 2011-му та 8 мільярдів у 2022-му.

Де населення зростає найшвидшими темпами

Коротка відповідь, якщо посилатися на статистичний збірник ООН, то у Субсахарській Африці (частина континенту на південь від пустелі Сахара) і в Центральній та Південній Азії (до цього регіону входять Індія, Пакистан та Іран). На ці регіони випало більше половини загального зростання населення. Детальніше цифри виглядають так:

  • У Субсахарській Африці населення складало 860 млн станом на 2011 рік, а в середині 2021-го – 1,137 млрд. Тобто є зростання близько 277 млн осіб або понад чверть від загального по планеті.
  • У Центральній та Південній Азії за ті самі роки відбулися такі зміни: зростання з 1,826 млрд до 2,065 млрд, тобто на близько 240 млн.
  • У Північній Африці та в Західній Азії (Близький Схід) населення зросло за той самий період з 455 млн до 545 млн, тобто на 90 млн.
  • У Східній та Південно-Східній Азії населення змінилося з 2,2 млрд до 2,34 млрд, тобто зросло на 140 млн осіб.
  • У Латинській Америці та в Карибському регіоні населення зросло з 600 млн до 656 млн.
  • У Європі та Північній Америці населення також зросло, але значно скромнішими темпами – з 1,083 млрд до 1,12 млрд, тобто на близько 37 млн осіб.

Якщо виходити з економічних розрахунків, то ключове зростання населення, за термінологією ООН, в останнє десятиліття припало на «менш розвинені країни (за виключенням Китаю)» з доходами «нижче середнього» по планеті.

Що далі

Тренд на вибухове зростання населення поступово спадає. Зокрема, Китай, який ще донедавна був найбільш густонаселеною державою в світі, цього року втратив лідерство і поступився Індії. Понад те, країна на порозі того, що кількість населення почне знижуватися і воно старішатиме. Вже зараз середній вік китайця 35 років, а наприклад, у Нігерії всього 17 років.
У Африці, яка населяється найстрімкіше, показники народжуваності все ж також потрохи знижуються.
ООН, яка загалом дуже точно прогнозує чисельність населення (наприклад, оргінізація точно спрогнозувала досягнення відмітки у 8 мільярдів до 2025-го року ще десятиліття тому), тепер вказує, що у 2050-му році населення планети складатиме 9,7 млрд людей. Якби зберігся нинішній тренд, то на той час населення має скласти понад 10 млрд. Населення й далі зростатиме передусім у Субсахарській Африці та Центральній і Південній Азії. У Європі та Північній Америці майже не зміниться, а в Східній та Південно-Східній Азії навіть потрохи йтиме на спад.

 

 

Прогноз щодо найбільш заселених країн виглядає так, що Нігерія у 2050-му році ділитиме третю сходинку в переліку з США. На чолі буде Індія, слідом Китай.

 


Якщо казати про довгостроковий прогноз, то спеціалісти Фонду населення ООН вважають, що у 2100 році чисельність населення планети варіюватиметься від 9 до 12,4 млрд осіб. За усередненого сценарію – 10,4 млрд осіб. За такого сценарію населення Субсахарської Африки складатиме 3 млрд, тобто майже третину від усіх землян. Це буде єдина частина світу, в якій зростання населення на той момент продовжиться, хоча і меншими, ніж зараз темпами.

Що ж до прогнозу для України, то вона входить до списку держав, де відбудеться найбільше відносне скорочення чисельності населення до 2050 року (20% або більше). Також у цьому переліку Болгарія, Латвія, Литва і Сербія. Усереднений прогноз для України – 35 мільйонів населення у 2050-му.