Перший віцепрем'єр-міністр та міністр економіки Олексій Любченко сьогодні подав у відставку, про це у своєму телеграм-каналі повідомив представник уряду у ВР Тарас Мельничук. Повідомляється, що можливо його місце займе заступниця керівника Офісу Президента Юлія Свириденко.
Раніше заяву про звільнення за власним бажанням написали ще два члени уряду – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков та міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.
Резніков тепер може очолити міністерство оборони, хоча раніше прессекретар президента Сергій Нікіфоров заявляв, що поки уряд не бачить причин знімати з посади чинного главу міноборони Андрія Тарана. Про готовність зайняти цю посаду говорила й нардепка від “Слуги народу” Ірина Верещук, натомість фракція “слуг” вчора підтримала висунення її кандидатури на пост міністерки реінтеграції, повідомила речниця “Слуги народу” Юлія Палійчук.
Читайте також: Фасад влади
Серед інших нещодавніх ротацій в уряді – заява про звільнення від міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського. Вона надійшла до Апарату ВР 19 жовтня. Абрамовський відомий тим, що компанія «Київгідромонтаж», акціонеркою якої була дружина міністра, фігурувала у справі НАБУ про зловживання службовим становищем.
Також у жовтні депутати проголосували за відставку голови парламенту Дмитра Разумкова. Її ініціювали представники політсили “Слуга народу”, обґрунтувавши це “маніпулюванням порядком денним і просуванням в ньому ініціатив, які вигідні спікеру та його найближчому оточенню”. На місце Разумкова прийняли Руслана Стефанчука, колишнього представника президента у парламенті.
Найбільш резонансною стала відставка міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який займав цей пост з 2014 року. Через корупційні скандали навколо “рюкзаків Авакова”, неоднозначний розгляд справи Павла Шеремета, Кирила Тлявового та низку інших скандалів, громадськість вимагала відставки Авакова ще до приходу чинної влади. Відповідне рішення уряд прийняв лише у липні 2021 року. На посаді його змінив Денис Монастирський.
У травні 2021 у відставку також подав міністр інфраструктури Владислав Криклій. Його змінив Олександр Кубраков, колишній голова “Укравтодору”. Та попередник Олексія Любченка – Ігор Петрашко, який очолював міністерство економіки ще з часів уряду прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Тоді ж замінили й міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Про його ймовірну відставку говорили ще восени 2020. На пості його замінив колишній головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Читайте також: Аваков йде у відставку: реакція соцмереж на заяву міністра
Заміна сталась і в міністерстві у справах ветеранів – у грудні 2020 Сергія Бессараба замінила Юлія Лапутіна. Бессараб пішов із посади за станом здоров'я.
Якщо анонсовані зараз зміни таки відбудуться, то кількість ротацій за час існування уряду Дениса Шмигаля сягне десяти. Загалом вищий склад уряду налічує 23 особи, включно з прем'єр-міністром. Депутати СН подекуди роблять заяви про ротації в уряді, що суперечать одна одній. Так у вересні цього року нардеп “Слуги народу” Юрій Дунда заявляв про те, що на жовтень запланована відставка всього уряду разом із прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Натомість Давид Арахамія того дня анонсував лише кілька замін міністрів, не уточнюючи про кого йдеться.
Нагадаємо, 4 березня 2020 року депутати відправили у відставку уряд Олексія Гончарука з більшістю міністрів. На свої ж посади тоді переобрались лише міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, міністр юстиції Денис Малюська та міністр інфраструктури Владислав Криклій. На той момент Гончарук встиг попрацювати лише пів року.