Напад на табір ромів у Львові. Що відомо про інцидент

25 Червня 2018, 17:00

На околиці Львова група осіб 23 червня напала на табір ромів, унаслідок чого одна людина загинула, четверо осіб отримали поранення. За фактом нападу правоохоронці порушили кримінальне провадження.

 

Тиждень.ua  зібрав інформацію, яка відома про напад на представників ромської нацменшини, про самих нападників, а також – версії та реакцію щодо події. 

 


 

Напад

 

У Львові, на вулиці Трускавецькій, озброєна група осіб у масках напала на табір ромів, повідомлення про подію до поліції надійшло о 23.25 23 червня.

 

 

За непідтвердженою інформацією, на той момент у таборі перебувало 10 дорослих, серед яких вагітна жінка та четверо дітей. У результаті нападу загинув 24-річний представник ромської нацменшини – Давид Пап, мешканець села Рівне Закарпатської області. Крім того, ще четверо осіб були госпіталізовані з ножовими пораненнями, а саме – 30-річна жінка та 10-річний хлопчик, мешканці села Буркатове Закарпатської області, а також двоє 19-річних юнаків.

 

Зокрема, один з юнаків – Радж Арпадом – потрапив до лікарні у важкому стані з колото-різаними ранами грудної клітки та правого плеча.

 

Фото: Радж Арпадом

 

Станом на зараз, пораненого 10-річного хлопчика та жінку вже відпустили з лікарні, а стан Арпадома покращився, його мають виписати з лікарні 27 червня.

 

Поліція відкрила справу за фактом нападу на ромське поселення біля Львова. Кримінальне провадження порушили за п. 12, ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч. 3 ст. 161 (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової ворожнечі та ненависті, що спричинило тяжкі наслідки), ч. 4 ст. 296 (хуліганство, вчинене із застосуванням предметів, спеціально пристосованих та заздалегідь підготовлених для нанесення тілесних ушкоджень), ч. 1 ст. 304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність) Кримінального кодексу України.

 

Так, з місця події правоохоронці вилучили речові докази, а саме – ніж, яким нанесено поранення загиблому, інші предмети, що їх зловмисники використовували для нанесення ушкоджень жителям табору. Згодом слідство встановило, що група осіб, озброївшись предметами, спеціально пристосованими для нанесення тілесних ушкоджень (ножами, металевими трубами, ланцюгами), здійснили напад на табір, у якому тимчасово проживали особи ромської національності.

 

 

Крім того, правоохоронці встановили причетність до нападу 11 осіб, з яких вісім уже затримали.

 


 

Нападники

 

Поліцейські оперативно затримали сімох юнаків віком 16-17 років, а також 20-річного можливого організатора злочину Андрія Тичку. У правоохоронному органі наголосили, що їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі. Так, за даними поліції, нападники мешканці Львова, серед яких учні шкіл №36 та №83, а також ПТУ.

 

 

Пізніше, 25 червня, у прокуратурі Львівської області заявили, що затриманим повідомили про підозру. Станом на 25 червня всі підозрювані в нападі перебувають в ізоляторі тимчасового тримання, наразі вирішується питання про обрання їм міри запобіжного заходу. За даними прокуратури, запобіжний захід нападникам 25 або 26 червня обиратимуть  у Пустомитівському суді Львова.

 

Крім того, підозрювані визнали свою приналежність до угруповання "Твереза і зла молодь", яке використовувало символіку ультраправої націоналістичної організації Misanthropic Division. Водночас незареєстроване угрупування має свій логотип – перехрещені бейсбольні бити та хокейна воротарська маска.

 

 

Угрупування також має свій канал на YouTube, який був створений 21 червня 2018 року і там було лише два відео. Донедавна він називався Lemberg Jugend (з нім. – Львівська Молодь), однак після затримання учасників нападу на табір, канал перейменували в "Оаьта Втвтв ті", ймовірно, щоб прибрати будь-які згадки про "організацію".

 


 

Версії

 

Керівник Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що за нападом на поселення ромів може стояти Росія.

 

"Цей злочин розслідується співробітниками Служби безпеки. Там загинув чоловік, майже 10 людей поранені. За цим може стояти Росія. Кілька днів тому ми попередили терористичний акт у Харкові. Це може робитися для розпалювання міжнаціональної ворожнечі", – наголосив він.

 

Своє чергою, координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук заявив, що Lemberg Jugend є підрозділом неонацистської організації Misanthropic Division. За даними ІО, куратором угрупування є поляк Томашу Мацейчуку, який часто виступає на російському ТБ та має антиукраїнську позицію.

 

 

 "Ситуація з ромами це не просто ефект невдоволення гарячої і радикально налаштованої молоддю, а ретельно спланована операція СВР РФ (Служба зовнішньої розвідки Російської Федерації – Ред.) для створення інформаційної хвилі як всередині України, так і за її межами", – підкреслив Тимчук.

 


 

Реакція 

 

Світ 

 

У Раді Європи засудили напад на табір ромів та закликала до прозорого і швидкого розслідування інциденту.

 

"Ми засуджуємо черговий напад на ромів, про що сьогодні (24 червня – Ред.) повідомила поліція. Ми нажахані, що на цей раз одну людину вбили. Ми очікуємо повного і прозорого розслідування без зволікання", – підкреслив прес-секретар генсека РЄ Даніель Гольтґен.

 

Своєю чергою, Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович висловила співчуття родичам загиблого в результаті нападу на табір та закликала керівництво України активізувати зусилля для припинення подібних нападів.

 

Міятович підкреслила, що суботня атака є однією з кількох насильницьких нападів радикально налаштованих груп на ромів в Україні за останні два місяці.

 

"Мене поінформували правозахисники, що реакція на насильство та залякування, спрямоване проти ромів, у багатьох випадках було байдужим або неефективним. Тому я закликаю українську владу вкладати більше в запобіжні заходи, переслідувати в судовому порядку та притягувати до відповідальності винних у таких насильницьких діях", – зазначила комісар РЄ з прав людини.

 

За її оцінкою, арешт осіб, які пов'язані з суботнім нападом, є кроком у правильному напрямку.

 

"Ми не можемо дозволити безкарні злочини на ґрунті ненависті. Я маю намір вести діалог з українським керівництвом з цією метою і буде продовжувати уважно стежити за ситуацією", –резюмувала Міятович.

 

Тодішній президент Парламентської асамблеї Ради Європи Мікеле Ніколетті засудив напад на поселення ромів. Зокрема, він зазначив, що вражений і рішуче засуджує "расистську атаку".

 

Крім того, Ніколетті висловив співчуття родині та близьким загиблого, а також закликав Україну розслідувати насильство щодо представників ромської нацменшини .

 

 

Посольство США в Україні також засудило збройний напад на табір ромів у Львові.

 

"Шоковані нападом на табір ромів у Львові. Зловмисники повинні бути притягнуті до відповідальності. В Європі, в тому числі в Україні, немає місця расизму та насильству", – зазначили в диппредставництві.

 

Україна

 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова направила звернення до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати належну правову оцінку діям радикально налаштованих осіб, які здійснили сьогодні вночі напад на поселення ромів на околиці Львова.

 

"Я вбачаю тут явні ознаки дискримінації за національною ознакою та розпалення ворожнечі щодо ромської національної меншини, тому направила звернення до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати належну правову оцінку діям радикально налаштованих осіб щодо тимчасового поселення ромів у Львівській області та вжити відповідних заходів реагування", – наголосила омбудсмен.

 

 Вона також закликала "бути терпимими та толерантними одне до одного".

 

Своєю чергою, Міністерство культури України також закликало главу МВС особисто контролювати розслідування справ та справедливе покарання причетних до нападів на ромів.

 

"Просимо керівництво правоохоронних органів України та особисто міністра внутрішніх справ  України Арсена Авакова взяти під особистий контроль розслідування відповідних справ та доведення до справедливого суду усіх справ про напади на ромські поселення та останнє цинічне і безумно жорстоке вбивство ромського юнака на Львівщині", – зазначили у відомстві.

 

Зокрема, у Мінкультури заявили, що ситуація щодо нападу на ромів у Львові стала "апогеєм і продовженням низки правопорушень", скоєних на ґрунті нетерпимості до представників ромської національної меншини.

 

Крім того, директор департаменту в справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш повідомив, що 27 червня у Львові запланована нарада з представниками правоохоронних органів з приводу нападу на табір ромів.

 

"Вчора у Міністерстві відбулась велика зустріч з представниками правоохоронних органів всіх напрямків включно зі СБУ та представників ромських громадських організацій, де піднімалось це питання. Головна думка, яку підтвердили всі учасники, що відбувається свідоме провокування певних ситуацій… ми ініціювали нараду, яка відбудеться в середу, де ми зможемо все це у нюансах обговорити", – розповів він.

 

Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що в парламенті запропонували провести комітетські слухання, на яких обговорять питання соціалізації ромських таборів в Україні.

 

"Запропоную профільному комітету ВР з прав людини провести комітетські слухання, на яких варто разом з неурядовими організаціями, офісом омбудсмена і органами влади проаналізувати резолюції ПАРЄ, що стосуються захисту прав ромів, рекомендації цих резолюцій, й обговорити питання програм соціалізації ромів", – сказала вона.

 

Водночас Геращенко засудила напади на табори ромів у Києві та Львові.

 

"Впевнена, що правоохоронці органи і спеціальні служби мають поставитися до цих випадків дуже серйозно, й покарати не лише винних у самих нападах, а й ретельно дослідити і виявити, хто за цим стоїть, за цими планомірно, як за графіком повторюваними, жорстокими провокаціями. Це атака не лише на ромські табори, а на права людини і на міжнародний імідж України як правової держави, де немає місця ксенофобії і расизму в будь-яких проявах", – резюмувала вона.

 

Українська Греко-Католицька Церква засудила напад на ромське поселення.

 

"Із великою тривогою й обуренням ми сприйняли звістку про щораз частіші погроми ромів, які виникають у різних областях України. У цих днях сталася, мабуть, найважча трагедія, внаслідок якої є загиблий і поранені, серед них жінки та діти. Від імені Української Греко-Католицької Церкви рішуче засуджуємо такі вчинки. Такого типу дії, ким би вони не були вчинені та якими б гаслами ці злочинці себе не прикривали, негідні європейського народу, дискредитують незалежну Українську державу, а відтак є справою, що йде на користь ворогам України", – заявив глава УГКЦ Святослав (Шевчук).

 

Водночас предстоятель УГКЦ  закликав державні органи прозоро й неупереджено провести слідчі дії та покарати зловмисників відповідно до законодавства.

 

"Закликаємо громадян України рішучо протиставитися такого типу поведінці, яка не має нічого спільного ані з християнськими, ані з загальнолюдськими правилами та нормами", – наголосив він.