Наливайченко вважає, що СБУ має відреагувати на появу в інтернеті аудіозапису розмови дипломатів

7 Лютого 2014, 21:56

"Повинен бути офіційний коментар голови СБУ або прес-служби відомства з приводу ситуації з прослуховуванням іноземного посла, не має значення, якої він країни", – сказав Наливайченко.

За його словами, ситуація має два аспекти: перший – якщо СБУ підтвердить факт зняття розмови посла, який акредитований МЗС і вручав вірчі грамоти президенту України, то необхідно ставити питання, чи був дозвіл суду і чи є справа, до якої контролюються канали зв'язку одного з іноземних послів.

"У випадку якщо ж це прослуховування проводило не СБУ, то виникає друге серйозне питання – хто це робить. Питання дуже серйозне – у кого в нашій країні настільки серйозні (я навіть скажу, з якої країни, щоб СБУ знало, де шукати, – Швейцарії) комплекти для прослуховування та зняття службової інформації", – сказав Наливайченко.

Він додав, що, за його оцінками, вартість такого комплекту обладнання для прослуховування становить від 10 до 20 тис. євро, залежно від потужності та кількості прослуховує опонентів.

Він додав, що сучасні комплекси контролюють сотні розмов і тому всі люди на території України перебувають під загрозою прослуховування.

"Якщо в Україні, маючи десятки тисяч людей в СБУ і непогано оснащені і навчені спецпідрозділи, іноземні держави чи спецслужби можуть дозволити собі знімати інформацію з каналів зв'язку, то це дуже погана ознака", – заявив Наливайченко.

Він нагадав, що за часів його роботи главою СБУ вони боролися з випадками незаконного прослуховування, було проведено кілька затримань, в тому числі "на гарячому", з вилученням автомобілів, спецзасобів і тими, хто фінансував цю незаконну діяльність.

"Тільки за два роки нам вдалося навести порядок", – підкреслив екс-глава СБУ.

Нагадаємо, що в інтернеті з’явилися ролики із записом таємних переговорів іноземних дипломатів, що працюють в Україні, з високопоставленими європейськими та американськими чиновниками. У записі розмови помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд з послом США Джеффрі Пайєттом.

Крім розмови Нуланд і Пайєтта була також оприлюднена ще одна розмова – людей з голосами, що нагадують голоси генсекретаря Європейської служби зовнішньої діяльності Хельги Шмідт та представника ЄС в Україні Яна Томбінські.

Речниця Європейської комісії Пія Аренкільде Гансен заявила, що запис розмови, де нібито помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд та посол США Джеффрі Пайєтт обговорюють ситуацію в Україні, не вплинуть на співпрацю ЄС та його партнерів для вирішення кризи в Україні.