Найвпливовіші жінки світу, які залишаються за лаштунками

23 Квітня 2012, 22:48

На першому місці прем’єр-міністр Нової Зеландії Гелен Кларк. За часи перебування Кларк протягом трьох каденцій на посаді прем’єра країна пережила десятиліття процвітання. Після закінчення політичної кар’єри вона очолила Програму з розвитку при ООН, яка займається найважливішими світовими проблемами. Тепер 62-річна Кларк керує $5-мільярдним бюджетом організації та більш як 8-ма тис. працівників в 177 країнах світу.

Лю Яньдун є єдиною жінкою в політбюро Комуністичної партії Китаю (яке складається з 25-ти членів). Яньдун вважається близькою союзницею нинішнього президента Ху Цьзінтао, а тому має хороші шанси цієї осені потрапити до Постійного комітету політбюро – ядра управління партією та дійсного центра всієї політичної системи. Таким чином, вона може стати першою жінкою в історії Китаю, яка потрапить в такий впливовий орган. 66-річна Лю є доктором юридичних наук від університету Нью-Йорка.

На третьому місці за впливовістю опинилась заступник міністра фінансів США Лаел Брейнард. Свою велику політичну кар’єру вона почала з посади в Національній Економічній Раді за президента Білла Клінтона, де вона розробляла американську відповідь мексиканському песо та азійським економічним кризам. Тепер же завданням Брейнард стало питання європейського зараження та зв’язку американського і європейського капіталу. У той час як багато європейських лідерів звинувачують США у провокуванні кризи Брейнард використовує дипломатію, щоб розрядити ситуацію.

У березні уряди Південної Африки, Анголи та Нігерії номінували колишнього керуючого директора Світового банку Нгозі Оконджо-Івеала на посаду президента банку. Традиційно цю посаду займає кандидат зі США, якого обирає американський уряд, проте Оконджо-Івеала вважає, що прийшов час для змін. «Баланс сили у світі змінився», – зазначила вона після своєї номінації та додала, що країнам, що розвиваються, «треба дати голос для ведення справ». Наразі з Оконджо-Івеала служить свій другий строк на посаді міністра фінансів Нігерії та намагається зробити країну привабливою для міжнародних компаній.

П’яту сходинку посіла голова Комісії з цінних паперів та бірж США Мері Шапіро. Вона прийшла в Комісію після $50-мільярдного скандалу Бернарда Медоффа та обвалу ринків, в чому звинувачували фінансові практики в країні. Але 56-річна Шапіро, яка вже була членом Комісії в 1988-1994 роках, мала управлінський досвід. Після повернення в організацію вона почала боротьбу за покращення довіри населення до органу. Шапіро також ініціювала структурні зміни, які мають на меті попередити новий колапс подібний до Lehman Brothers в 2008-му.

На наступній сходинці опинилась міністр внутрішніх справ та міністр зі справ жінок та рівноправності Великої Британії Тереза Мей. Вона є членом парламенту від Консервативної партії з 1997 року. В 2002, коли при владі була Лейбористська партія, Мей активізувала консерваторів на зміну іміджу, що в 2010 році скінчилось приходом на посаду прем’єра її союзника Девіда Кемерона. Нині Мей – четверта жінка в історії країни, яка очолює один з чотирьох «великих офісів» країни, до яких також належать посада прем’єр-міністра, міністра фінансів та міністра закордонних справ. 

Ще однією впливовою жінкою є Фату Бенсуда. 51-річна Бенсуда отримала освіту в Нігерії та доросла до посад міжнародного рівня після роботи над засудженням лідерів геноциду в Руанді в 1994 році.  З 2004-го вона працювала заступником головного прокурора Міжнародного кримінального суду, а в 2011-му її обрали наступним прокурором суду. Тепер після офіційного обрання в червні 2012-го вона розглядатиме справи лідерів Берега Слонової Кості Лоранта Гбагбо, Судану – Гассана аль-Башира та Уганди – Джозефа Коні.

Восьму сходинку в рейтингу посіла генеральний прокурор Мексики з 2011-го Марісела Моралес, яка стала не тільки першою жінкою-генпрокурором країни, але здобула репутацію жорсткого борця зі злочинністю. До 2011-го року вона працювала прокурором столиці країни Мехіко, а пізніше членом комісії з організованої злочинності. Моралес допомагала створити першу в Мексиці програму з захисту свідків, а також звільнила більше двох десятків чиновників, в тому числі і її попередників, за продаж інформації бандам наркоторговців. За 100 днів перебування на посаді генерального секретаря Моралес звільнила 462 посадовців, а  проти 111-ти було висунуто кримінальні звинувачення.

Ще одна впливова жінка Кім Ген Хі є сестрою колишнього лідера КНДР Кім Чен Іра та тіткою теперішнього правителя Кім Чен Ина. Втім, багато спостерігачів припускають, що справжня влада в країні перебуває в руках 65-річної Кім Ген Хі та її чоловіка Чан Сон Тхека. Офіційно генерал Кім є директором відділу легкої промисловості, але її зв’язки та період перебування при владі (більше 40 років) можуть значити, що вона з чоловіком дають поради молодому лідеру щодо напрямку руху країни.  

До десятки найвпливовіших жінок потрапила також координатор відділення ООН з надзвичайної допомоги Валері Амос. 58-річна британка стала першим чорношкірим лідером Палати лордів Великої Британії та першою чорношкірою жінкою, призначеною міністром. На посаді міністра вона зосередилась на питаннях боротьби з бідністю в Африці через зменшення боргу країн. Тепер же будучи заступником генерального секретаря з гуманітарних питань та координатором з надзвичайної допомоги вона почала грати впливову роль у вирішення конфліктів. Зокрема, Амос надала допомогу лівійським біженцям в Тунісі та відвідала Сомалі. В березні вона стала першим міжнародним посадовцем, якому дозволили відвідати околиці Баба Амр в сирійському Хомсі, які особливо постраждали від погромів урядових військ. 

Позначки: