Найтрагічніші пожежі. Чому горять хостели, дитячі табори й будинки для старих

3 Жовтня 2017, 16:45

У Запоріжжі унаслідок пожежі у хостелі, яка сталась у ніч на 2 жовтня, загинули п'ятеро людей. І рятувальники, і правоохоронці зазначають, що однією з причин є неналежне облаштування будівлі, зокрема, порушення низки правил пожежної безпеки. Схожими є причини трагедій у дитячому таборі в Одесі, а також у будинку для літніх людей у Літочках.

Тиждень.ua вирішив зібрати інформацію про пожежі, що сталися у дитячому таборі, хостелі та будинку для літніх людей. 

Хостел у Запоріжжі

У ніч на 2 жовтня у Запоріжжі сталася пожежа у хостелі, в результаті якої загинули п'ятеро осіб, ще четверо постраждали. Речниця управління ДСНС у Запорізькій області Юлія Баришева повідомила, що до 2016 року будівля не експлуатувалася, тому що там розміщувався колишній хлібзавод, який у 2011 році припинив свою діяльність. За її словами, люди опинилися у вогняній пастці, оскільки на вікнах номерів були встановлені металеві решітки, а вхід у коридор унеможливлювався сильним задимленням. Вогнеборцям через вікна другого поверху по висувній драбині вдалося врятувати трьох жінок та 8-річну дівчинку. Одна з госпіталізованих осіб померла уже у лікарні.

Прес-секретар обласного управління Національної поліції Катерина Людвиг зазначила, що четверо загиблих під час нічної пожежі в хостелі в Запоріжжі були громадянами Азербайджану, які мали дозвіл на постійне проживання в Україні. Також вона додала, що четверо осіб, які перебувають у лікарні, також є громадянами Азербайджану. 
 

У ДСНС однією з причин пожежі назвали увімкнений обігрівач. Також рятувальники повідомили, що у власників будівлі не було дозвільних документів на облаштування хостелу. Згодом поліція відкрила кримінальне провадження через порушення вимог пожежної безпеки для затримання причетних осіб як серед власників закладу, так і серед посадових осіб.

Під час попереднього розслідування вдалось встановити, що в хостелі перевірки дотримання вимог пожежної, техногенної безпеки та захисту протягом 2016-2017 років не проводилися, а декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки в Головне управління ДСНС не надходила.

Начальник Головного управління Нацполіції в Запорізькій області Олег Золотоноша повідомив, що правоохоронці затримали власницю хостелу в Запоріжжі.

Дитячий табір в Одесі

У ніч на 16 вересня в Одесі сталася пожежа у муніципальному дитячому оздоровчо-спортивному таборі "Вікторія", у результаті чого загинуло троє дітей. Так, займання сталося 15 вересня о 23:30, коли діти спали. Пожежна сигналізація не спрацювала, а вихованці табору прокинулися від запаху диму. Вихователі змогли швидко організувати евакуацію. Всього у таборі на момент займання перебувало 150 дітей. У корпусі, який охопило полум'я, перебувало 42 дитини. Під час пожежі двоє дітей вистрибнули з вікон палаючого корпусу, їх госпіталізували. Згодом стало відомо, що одна дитина отримала травму під час падіння, зокрема, тріщини грудних хребців, друга отруїлася продуктами горіння. Крім того, після ліквідації займання знайшли тіла ще трьох дівчат.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов повідомив, що займання сталося в одній із кімнат, де жив художній керівник дитячого колективу. Припускається, що причиною пожежі могла бути несправна зарядка від мобільного телефону, а посилити загоряння могли концертні костюми з легкозаймистих матеріалів, які зберігалися у кімнаті, де проживала художній керівник. Також прокурор Одеської області Олег Жученко заявив, що пожежа могла статися через залишений без нагляду ввімкнений кип'ятильник. За інформацією начальника управління капітального будівництва Одеської міської ради Бориса Панова, матеріали, з яких був побудований корпус, відповідали усім вимогам пожежної безпеки. У свою чергу в ДСНС в Одеській області зазначили, що новітня звуко-світлова протипожежна сигналізація, яка була куплена і встановлена в муніципальному дитячому таборі «Вікторія» в минулому році, на момент пожежі була відключена.

16 вересня в Одеській області оголосили жалобу у зв'язку із загибеллю дітей під час пожежі в таборі "Вікторія". Цього ж дня біля мерії Одеси пройшов мітинг у зв'язку з пожежею в дитячому таборі "Вікторія", активісти штурмували будівлю.

За фактом пожежі і загибелі дітей поліція почала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 270 (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки) Кримінального кодексу України.18 вересня суд заарештував директора дитячого табору «Вікторія» в Одесі на два місяці без права внесення застави та взяв під варту працівницю дитячого табору Наталію Янчик, яка відповідала за пожежну безпеку в закладі, але згодом апеляційний суд відпустив її на поруки

Слід зазначити, що міський голова Геннадій Труханов відсторонив від посад на період слідства трьох чиновників міськради. А вже згодом прокуратура вручила підозру колишньому колишньому віце-меру Одеси з гуманітарних питань Зінаїді Цвірінько. Так, екс-чиновнику інкримінують порушення ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення, що спричинило тяжкі наслідки). Стаття передбачає покарання у вигляді арешту на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати посади.

Також правоохоронці провели обшуки на підприємствах, які здійснювали будівництво та реконструкцію корпусів дитячого табору «Вікторія». Так, під час розслідування обставин, що призвели до загибелі дітей у таборі, правоохоронці провели слідчі дії та вилучили документи в установ, які здійснювали вогнезахист дерев’яних конструкцій та у підприємства, яке виступало замовником сигналізаційних систем. Згодом Приморський районний суд Одеси наклав арешт без права розпорядження і користування на 18 будівель і споруд дитячого табору "Вікторія".

Додамо, що облдержадміністрація передбачила виділення грошової допомоги родинам дітей, які загинули під час пожежі у таборі «Вікторія» по 200 тисяч гривень зазначеним родинам, а також по 20 тисяч гривень отримають родини  всіх дітей, які перебували під час пожежі в оздоровчому таборі. 

Будинок для літніх людей у Літочках

29 травня 2016 року в селі Літочки Броварського району Київської області на території будинку для літніх людей сталася пожежа. На момент виникнення пожежі в ньому тимчасово проживали 35 людей похилого віку, 17 із них загинули. 

Крім того, в ДСНС озвучили можливу причину пожежі в будинку для літніх людей. Так, за словами начальника головного управління Нацполіції Київської області Дмитра Головіна, пожежа в будинку для літних людей у Літочках сталася через несправність телевізора або електричної проводки.

У червні Броварський районний суд взяв під варту власника згорілого притулку для старих Олега Дмитренка, якому повідомили про підозру в недотриманні правил пожежної безпеки. У ЗМІ також повідомили, що Дмитренко володіє ще вісьмома аналогічними закладами в столичному регіоні, а займається таким "бізнесом" протягом 5-6 років. Зазначається, що він дав оголошення в інтернеті про прийом літніх людей, обіцяючи кімнати з телевізором, ліжко і маленький дворик. При цьому будинок за документами був звичайним приватним будинком, а у ДержНС і Нацполіції не знали про його існування. 

У листопаді прокуратура Київської області завершила досудове розслідування щодо пожежі. Було встановлено, що пожежа виникла «внаслідок злочинної самовпевненості та недотримання правил пожежної безпеки». Підозрюваному загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. Наприкінці цього ж місяця прокуратура скерувала справу до суду для розгляду по суті.