“Наймасштабніша спроба силового проникнення до Польщі”. Все, що відомо про події на кордоні країни ЄС та Білорусі

Світ
8 Листопада 2021, 18:35

У понеділок, 8 листопада, у Білорусі зафіксували рух колони з сотень біженців та мігрантів у супроводі працівників місцевих держслужб у сторону польського кордону. З польського боку збільшили кількість прикордонників, поліції та армії. Також ситуацію вже називають "найбільшим на сьогодні штурмом кордону за допомогою нелегальних мігрантів".

Тиждень зібрав усю інформацію про наплив нелегальних мігрантів на польсько-білоруському кордоні.

Реакція Польщі

У зв’язку з ситуацією у Польщі відбулося засідання групи з кризового управління за участю прем’єр-міністра Матеуша Моравецького, віцепрем’єр-міністра Ярослава Качинського, керівників Міністерства внутрішніх справ та адміністрації, Міністерства національної оборони. Про це повідомляє tvn24.pl

"Дуже тривожна інформація з кордону. Велика група мігрантів зібралася у Білорусі, неподалік від кордону з Польщею. Вони щойно попрямували до кордону з Республікою Польща. Вони намагатимуться масово потрапити до Польщі", – написав речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин у твіттер. "Почалася наймасштабніша, на даний момент, спроба силового проникнення до Польщі", – зазначив Жарин також у твіттері.

 

 

На відео із соцмереж видно, як сотні мігрантів із рюкзаками та спальниками йдуть до прикордонного переходу з Польщею Кузьниця Білостоцька-Брузгі. Серед них багато жінок і дітей. Їх супроводжують озброєні люди в формі.

Близько 13:00 Міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі повідомило, що "польські служби запобігли спробі мігрантів прорватися на польську сторону на південь від прикордонного переходу в Кузьниці". Ситуація була під контролем.

 "Ви бачите, режим продовжує свої провокації, вдаючись до найгіршого, що тільки може бути", – прокоментував ситуацію заступник міністра закордонних справ Пйотр Вавжик Першій програмі Польського радіо.

Зазначаючи, що інформацію про перевезення мігрантів до кордону надали незалежні білоруські журналісти, Вавжик відповів, що "можливо, зараз все це відбувається, але польські служби були до цього готові, тому що ця інформація вже кілька годин майже публічна. Ми готові, і як це буде, залежатиме від іншої сторони, тому що ми адекватно реагуємо на ситуацію, це основний принцип".

Читайте такожЗнищений “особливо небезпечний злочинець”, “партизанський наступ” та стіна на кордоні: що відбувається у Білорусі

 

Також Вавжик додав, що білоруська влада намагається посилити ескалацію, яка призведе до "смертей з одного боку". На питання журналістів чи може бути ця ситуація "тестуванням" польського кордону та провоквцією справжнього прикордонного інциденту він відповів, що такою спробою є перетин кордону озброєними особами, який відбувся тиждень тому.

У відповідь на загострення, збройні сили Польщі були приведені у повну готовність. Польське оборонне відомство повідомило, що 100% особового складу трьох бригад військ територіальної оборони Польщі, які дислокуються поблизу кордону з Білоруссю, переведені в підвищену готовність з можливістю до дій упродовж шести годин. А бригади в Поморському, Куявсько-Поморському, Лодському, Свєнтокшиському, Малопольському та Підкарпатському воєводстві будуть переведені у готовіність протягом 24 годин.

Позиція Білорусі

У Прикордонному комітеті Білорусі заявили, що польські прикордонники неодноразово рапортували про те, як тисячами витісняють мігрантів до кордону з Білоруссю, а білоруська сторона у свою чергу вживає необхідних заходів для забезпечення безперебійного функціонування міжнародних каналів зв’язку, а також безпеки людей, які пересуваються по трасі".

"На такий крок розпачу біженців спонукали байдужість і нелюдське ставлення польської влади", — заявили у Прикордонному комітеті Білорусі.

 

У свою чергу державні білоруські ЗМІ пишуть, що біженці неодноразово намагалися донести польській стороні, що вони залишили свої країни, оскільки їхні життя перебували у небезпеці.

"Незважаючи на відсутність на той момент агресивних дій з боку біженців, замість спроби розібратися в ситуації, що склалася, польські силовики задіяли авіацію для завдання психологічного тиску. Крім того, на людей, які шукають захисту, розпорошувався сльозогінний газ. У відповідь на невиправдане застосування спеціальних засобів частина біженців перейшла до більш рішучих дій та почала руйнувати польські загородження." – пише видання Белта.

Натомість лідерка білоруської опозиції у вигнанні Святлана Ціхановська закликала ЄС та ООН до жорсткої реакції.

"Режим Білорусі загострює прикордонну кризу – мігрантів штовхають до кордону ЄС озброєні люди", – написала вона в твіттер, – Незаконне ввезення мігрантів, насильство та жорстоке поводження повинні припинитися".

Реакція Литви

За словами міністра внутрішніх справ Литви Агне Білотайте через загострення ситуації з мігрантами на кордоні вони перекидають військовослужбовців до кордонів Польщі та Білорусі. Кількість задіяних військових не уточнюється. Також в Литві розглядають питання запровадження надзвичайного стану в прикордонних районах.

"З урахуванням загострення ситуації в районі кордону ми запропонуємо уряду обговорити запровадження в прикордонних районах надзвичайного стану", — заявила Білотайте.

Наразі у Литві вже діє режим надзвичайної ситуації, яка має м'якші обмеження порівняно з надзвичайним станом.

Варто зазначити, що напередодні в країні почали зводити паркан, який повинен убезпечити країну від мігрантів. Паркан матиме колючий дріт.

Реакція США та Росії

Тимчасовий повірений у справах США у Варшаві Бікс Аліу заявив, що режим Лукашенки ставить під загрозу життя та здоров’я мігрантів, використовуючи їх для ескалації прикордонної кризи та провокації Польщі.

"Ворожі дії Білорусі небезпечно загострюють ситуацію на кордоні з ЄС і НАТО і повинні негайно припинитися" – додав він.

Натомість прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков підтримав позицію Мінська щодо питання мігрантів та заявив, що Білорусь вживає всіх необхідних заходів, щоб діяти законно.

Що передувало

ЄС, Сполучені Штати та Великобританія ввели санкції проти Білорусі після того, як Лукашенка розпочав насильницьке придушення масових протестів після виборів у країні 2020-го.

З весни кількість спроб незаконного перетину білоруського кордону з Литвою, Латвією та Польщею мігрантами з Близького Сходу, Африки та інших регіонів різко зросла . Європейський Союз та країни-члени наголошують, що це результат свідомих дій Білорусі. Вони вважають, що це відповідь Мінська на санкції.

Режим Лукашенки у свою чергу відкидає всі звинувачення в організації напливу мігрантів до прикордонних країн ЄС. Згідно з офіційним наративом білоруської влади, громадяни країн Близького Сходу, які протягом останніх місяців масово літали до Білорусі, щоб потім нелегально перетнути кордон з ЄС, є "легальними туристами".

 

З початку року прикордонники зафіксували понад 30 тис. спроб нелегального перетину польсько-білоруського кордону. З 2 вересня – через міграційний тиск – у 183 населених пунктах Підляського та Люблінського воєводств, що прилягають до кордону з Білоруссю, діє надзвичайний стан.

Гуманітарні групи звинувачують уряд Польщі в порушенні міжнародного права на притулок. Адже мігрантів виштовхують назад до Білорусі, замість того, щоб прийняти їхні заяви про захист. У Польщі називають свої дії законними.