Олена Чекан Журналіст

Найкращі друзі чоловіків

ut.net.ua
15 Лютого 2008, 00:00

 

 

 

 

 

 

Відомий вислів «Діаманти – найкращі друзі дівчат» не зовсім відповідає дійсності. Не жінки, і тим більше не дівчата, а саме чоловіки завжди прагнули володіти діамантами. Адже це підтвердження могутності усіх чоловічих імперій, від королівських до медійних. Жінки тільки вітрина, на якій їх розміщують. Родинні коштовності, навіть придбані у наш час, не належать жінкам, і при розлученні, чи смерті мають повернутися у скарбницю роду. Згадаймо лише нічний телефонний дзвінок Єлизавети ІІ до Британської амбасади в Парижі щодо аварії, в яку потрапила принцеса Діана. Та ще була жива, а королева Великої Британії вже цікавилася, де діамантові коштовності, які були на Діані у той фатальний вечір. І дарма, що королева – жінка. Тут вона виступала в суто чоловічий ролі глави імперії.

Завтра буде дорожче
 
Та все це стосується діамантів із великої літери, рідкісних за чистотою, кольором та огранкою, і звісно вагою більше одного карата, а ціною, що зашкалює за мільйони доларів. Наші рідні чоловіки купують нам зовсім інші камінці і, як правило, не відбирають за сумних обставин. Інколи ми купуємо їх самі, щоб за нагоди, загадково блимаючи очима, сказати подрузі: «Я не можу назвати його ім’я, але він справжній чоловік!» Продаж виробів саме з такими, невеликими діамантами вже п’ятий рік поспіль б’є всі рекорди в світі.[64]
 
Як прогнозують світові аналітики, попит на алмази у 2015 році вдвічі перевищуватиме видобуток, і вони почнуть стрімко дорожчати. До заявленого року обсяг світових продажів ювелірних прикрас із діамантами збільшуватимуться на 5% щороку і досягнуть фантастичної суми – $250 млрд. Та діамантова лихоманка вже почалася: в січні цього року на першій торговельній сесії, проведеній транснаціональною компанією «Де Бірс»: ціни на алмази були на 3,8% вищі, ніж на грудневих торгах, а до кінця року вони зростуть на цілих 7%. Однак може бути й інакше: наразі в Китаї та Індії активно розвивається виробництво штучних діамантів, і їхня поява на ринку може збити ціну. До речі, від натуральних вони відрізняються своєю… бездоганністю – в них немає жодних дефектів.
 
Алмазно-діамантова галузь залишилася Україні у спадок від СРСР, й досі працюють два заводи у Вінниці та Києві. До речі, якщо вам трапиться нагода купити прикраси з діамантами тих часів, не відмовляйтеся, не пожалкуєте ніколи, вони, як на сучасний погляд, може надто стримані, але водночас їхній дизайн шляхетний, і взагалі вже тягнуть на справжній вінтаж, а якість тогочасної огранки досі дуже високо цінується спеціалістами. Щодо ціни: вони вам коштуватимуть значно дешевше, ніж сучасні вироби з магазину.[65]
 
Діаманти по-українськи
 
Українські ювелірні заводи купують діаманти на світових біржах, самі розробляють дизайн прикрас і успішно продають їх на зовнішньому та внутрішньому ринках. 70% виробів із діамантами, реалізовані у 2007 році в нашій державі вироблено саме в Україні. І це при тому, що вони, як правило, дорожчі за турецькі чи китайські. Проте варто знати, що ювелірні вироби з дрібними діамантами, які продаються в нашій країні містять вкрай дешеві камінці. Як правило за кольором – це клас М, за чистотою І1–3 (див довідку). Секрет в тому, що камінці настільки дрібні, що споживач не помічає їхньої низької якості.
 
Окремо варто зазначити, що невеличкі приватні ювелірні фірми зорієнтовані виключно на індивідуальні замовлення. Те, що вони пропонують своїм клієнтам, а серед них увесь український бомонд, прирівнюють до кращих світових зразків, але коштують вони значно дешевше, за рахунок невеликої порівняно з західними дизайнерами і ювелірами плати за роботу.
 
Щодо дизайнерських розробок у нас є власні історичні традиції, що йдуть від скіфської пекторалі, шапки Мономаха, від прикрас, які отримала в посаг дочка князя Ярослава Мудрого Анна, коли їхала виходити заміж у Францію. Але дизайн українських ювелірних виробів консервативніший – тяжіють до класики, а тому менш підвладні примхливій моді.
 
Прикраси з діамантами, які ми можемо собі дозволити продають у фірмових магазинах ювелірних заводів, спеціалізованих крамничках та Інтернет-магазинах. Ціни від $100 до $500, тобто такі ж самі як у світі.
 
Однак діамантам так і не судилося стати одним з інвестиційних інструментів. Винятком є прикраси з камінням від 5–10 каратів, особливо, якщо вони мають власне давнє і загадкове життя, або пов’язані з історичними подіями і персонажами. Звичайні громадяни, як правило, купують прикраси з камінчиками значно меншими одного карату, і роблять це швидше для душі, чи у спадок, або на пам’ять, тобто на кшталт родинних оберегів. Однак якщо не дай Боже, настане «чорний день», навряд чи їх можна буде оперативно перетворити на живі гроші, – вторгована сума буде значно меншою за витрачену. Та й вартість конкретного каменю об’єктивно може визначити лише висококласний спеціаліст – так багато чинників впливають на кінцеву ціну діаманта.
 
І все ж таки загальний обсяг українського діамантового ринку сягнув за останні роки 4–5 тис. карат і має стійку тенденцію до збільшення. А це означає, що українські чоловіки почали будувати нехай невеличкі, але власні імперії.[66]
 
ЦІКАВО ЗНАТИ

Найбільші алмази у світі: «Куллінан» (3106 каратів), «Ексельсіор» (971,5 карата), «Йонкер» (726 каратів).

 
ЛІКНЕП

Корисні поради
Від постійної носіння дорогоцінне каміння вкривається жиром та пилюкою, тому вироби з діамантами потрібно хоча б раз на рік мити. У домашніх умовах можна на 10 хвилин залишити прикрасу в нашатирному спирті, а потім протерти цупкою тканиною. На виробництві діаманти миють у концентрованій сірчаній кислоті і влаштовують їм ультразвукові ванночки.

 
АБЕТКА ДІАМАНТОЗНАВЦЯ

Колір
Ціна діаманта може змінюватися залежно від його кольору – від безбарвного чи з блакитним відтінком – D (найвища категорія) до блідо-жовтого – М. Наприклад, безбарвний бездефектний діамант вагою 1 карат коштує $18,1 тис., а такий самий камінь кольору М — $3,7 тис. 
Каратність
Ціна діаманта безпосередньо залежить від його каратності – ваги. Зокрема, безбарвні бездефектні вагою від 0,70 до 0,89 карату коштували $9 тис. за карат; від 2,00 до 2,99 карату — $32,6 тис. за карат. (1 карат =0,2 г.)
Чистота
Усі діаманти мають природні вкраплення – часточки графіту, відповідно до їх кількості виокремлюють 5 основних груп каміння: від бездефектних (IF) – вкраплення непомітні за десятикратного збільшення до І3 – помітні дефекти.
Визначити чистоту каменя з точністю 99,9% можна виключно в лабораторних умовах.