Ситуація у зоні АТО
Цими вихідних з полону звільнили 42 українських військовослужбовця. Зранку 28 вересня про звільнення 12 силовиків повідомив президент Петро Порошенко на сторінці у мережі Twitter, а ввечері того ж дня звільнили ще 30 бійців під Донецьком.
Водночас, бойовики не припиняли обстрілів та атак на українські позиції на Донбасі. За інформацією прес-центру АТО, станом на 27 вересня найбільш напружена ситуація була у Дебальцевому, але терористи також активно діяли в інших місцях регіону. Нових руйнувань зазнав Донецьк. У неділю 28 вересня звідти повідомляли про важкі бої. Згодом виявилося, що терористи здійснили танковий штурм аеропорту, але невдало.
Мітинги у Харкові та Одесі. Повалення Лєніна
На суботу 27 вересня у Харкові та Одесі призначили мітинги, які організатори назвали «Маршами миру». У Харкові суд заборонив проводити ходу, але незважаючи на заборону, близько двох десятків активістів під проводом екс-нардепа від Компартії Алли Александровської зібралися на вулиці Сумській. Учасників одразу затримали правоохоронці. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на сторінці у Facebook зазначив: "З криками і закликами "Україна не держава" їй (Александровській – Ред.) треба розмовляти зі слідчим у райвідділі, а не балотуватися в український парламент".
В Одесі близько 150 осіб, здебільшого похилого віку, таки змогли провести «антивоєнний» мітинг. Вони тримали в руках білі прапори з гербом Одеси та плакати з гаслами "2 травня – народна трагедія", "Ні війні", "Сліпа війна вбиває наших братів". Учасники акції планували пройти маршем до Куликова поля і провести там мітинг. До них хотіла приєднатися група з близько 500 студентів, але вони розійшлися після розмови з представником місцевого Автомайдану.
У неділю 28 вересня у Харкові призначили проукраїнський мітинг за єдність. До ходи приєдналися, за різними оцінками, від трьох до восьми тисяч осіб. Активісти скандували "Харків – це Україна!", а також тримали плакати "Вбий у собі московського раба!", "Вір в Україну!", "Харків – це Україна", "Донецьк – це Україна", "Харків і Полтава – разом".
Після завершення основної частини мітингу, активісти оточили пам'ятник "вождю світового пролетаріату" на площі Свободи. Вони викарбували на постаменті напис "Слава Україні" та планували відпиляти ноги та голову скульптури. За допомогою драбин мітингувальники залізли на постамент та почали пиляти скульптуру "болгаркою".
МВС Харківщини відкрило кримінальне провадження за фактом «знищення… об'єктів культурної спадщини», але згодом голова Харківської ОДА Ігор Балута підписав розпорядження про офіційний демонтаж пам'ятника Лєніну на площі Свободи у Харкові.
О 20:30 на площу прибула техніка, а о 22:30 найбільший в Україні пам’ятник Владіміру Лєніну (висота фігури «вождя» 8,5 м) упав з постаменту.
Трагедія у Криму
В окупованому Криму сталася автомобільна аварія з жертвами на об'їздній дорозі під Сімферополем, яка сполучає траси на Євпаторію та Миколіївку у ніч на 28 вересня.
В яму, яка утворилася посеред шосе через просідання ґрунту, провалився ВАЗ, у якому перебували вісім осіб.
Шестеро людей загинули на місці, серед них двоє дітей.
Згодом виявилося, що траса, яка обвалилася, стала найдорожчим проектом у Криму протягом останніх років. Підряди на будівництво незмінно вигравала компанія "Юждорстрой", а лише за два роки на спорудження шосе виділили понад 500 млн грн.
За інформацією Центру журналістських розслідувань, власником "Юждорстроя" є Ігор Аржанцев, який раніше був депутатом кримського парламенту від Партії регіонів, а нині обрався до "Государствєнного совєта" Криму від путінської "Єдіной Росії".
Представники російського Слідчого комітету проводять обшуки в офісах та допити працівників компанії. Про факти допитів самого Аржанцева не повідомили.
Окрім того, на вихідних
У суботу 27 вересня Україна передала ратифікаційну грамоту щодо угоди про асоціацію з ЄС до генсекретаріату Ради Євросоюзу. У представництві України в ЄС запевнили, що це означає завершення усіх процедур для початку тимчасового застосування угоди з 1 листопада поточного року.
Також у цей день голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський дав прес-конференцію, під час якої висловився стосовно широкого кола питань: від футболу до АТО. Зокрема, Коломойський запевняє, що не планує «створювати у Раді фракцій або груп впливу» після дострокових виборів до парламенту.
Екс-регіонал нардеп Віталій Журавський продовжує страждати від «переслідувань». Після того як він опинився у смітнику, 27 вересня його закидали яйцями та облили водою під час спроби влаштувати зустріч з виборцями у Володарськ-Волинському районі Житомирщини, де Журавський балотується до нової Ради.