Аналітики EIU ранжирують країни за наступними категоріями: виборчий процес і плюралізм, рівень громадянських свобод; функціонування уряду; участь населення в політичному житті; політична культура.
У рейтингу 167 країн світу розділені на 4 категорії: з повною демократією; з недостатньою демократією; гібридні режими; авторитарні режими.
Україна разом з Італією, Францією, Угорщино, Естонією, Литвою, Латвією, Молдовою віднесена до країн з “недостатньою демократією”.
EIU зазначає, що у світі всього 26 країн з повною демократією (у порядку місця в рейтингу): Норвегія, Ісландія, Данія, Швеція, Нова Зеландія, Австралія, Фінляндія, Швейцарія, Канада, Нідерланди, Люксембург, Ірландія, Австрія, Німеччина, Мальта, Чехія, США, Іспанія, Велика Британія, Південна Корея, Уругвай, Японія, Бельгія, Маврикій, Коста-Ріка та Португалія.
Вірменія (109-е місце), Росія (107) і Грузія (103) увійшли до списку гібридних режимів, де є проблиски демократії, але є і авторитарні політичні моменти.
Найменш демократичною державою була визнана Північна Корея. У список з 55 авторитарних режимів також увійшли Чад, Туркменістан, Узбекистан, Казахстан, Китай, Афганістан, Іран, Єгипет, Алжир, Куба.
У доповіді наголошується, що з 2008 року відбувається зниження рівня демократії в регіонах світу. Індекс розвитку демократії в 2010 році був нижчим порівняно із 2008 роком, в 91 з 167 досліджуваних країн.
За період з 2006 року (дата першого дослідження) по 2008 рік у розвитку демократії спостерігалася стагнація. Спад почасти пояснюється світовою фінансовою кризою.