Про це пише у своїй статті «Ломка» Україна намагається реформувати боротьбу з наркотиками» для «Дзеркала тижня. Україна» Юрій Бутусов.
Найбільшим угрупованням, викритим СБУ, є "затримані у жовтні 2010 року п’ятеро громадян в Івано-Франківській області, які створили лабораторію з виробництва легких наркотиків – марихуани".
Щодо кількості засуджених наркоділків СБУ порекондувало звернутися до державної судової адміністрації. «Складається враження, що після передачі справи до суду СБУ втрачає будь-який інтерес до злочинців», – зазначає Бутусов.
При цьому автор наголошує, що «серед заарештованих і відданих під суд злочинців немає жодного члена міжнародних злочинних наркосиндикатів».
«Немає жодного угруповання, яке організовує оптові поставки героїну та кокаїну в Європу, поставки через Одесу та інші морські порти України. Але ж усі ці кур’єри, дилери й касири ходять по нашій землі – без їхнього безпосереднього контролю постачання неможливе», – зазначає він.
«Реальні міжнародні злочинці з грішми й зв’язками чомусь не потрапляють у тенета СБУ. Ця невловимість свідчить про те, що, списавши на накладні витрати одну-дві партії товару на рік, наркоділки безкарно продовжують перевезення через нашу територію», – пише Бутусов.
Водночас СБУ звітує, що «вдалося зменшити обсяги транспортування наркотиків через територію України».
Найуспішнішою спецоперацією СБУ є затримання в Одесі за наведенням спецслужб США двох тонн кокаїну ринковою вартістю близько 250 млн дол. При цьому за попередні сім років українська спецслужба перехопила всього 70 кілограмів цього виду наркотику.
Водночас СБУ рапортує про зменшення обсягів перевезення героїну через Україну. Однак цей оптимістичний висновок не підтверджується обсягами вилученого найнебезпечнішого виду «важких» наркотиків. Якщо у 2006-2008 роках було вилучено 673 кілограми героїну, то у 2009-2011 – 13 кілограмів.
Втім, саме кількість викритих організованих злочинних угруповань і кількість злочинців, які були засуджені, є одним з основних критеріїв оцінки роботи СБУ, а не звіти про «перекриті канали» поставки й вилучені партії наркотиків.
Маршрути наркотрафіка змінюються постійно, змінюються методи маскування, і вилучення не приводять до припинення роботи злочинного угруповання: там навіть закладають певну норму втрат вантажу, який перехоплюють спецслужби, зазначає автор.