Низка найбільших банків Великої Британії були залучені в міжнародну схему по відмиванню грошей з Росії. Про це у себе на першій шпальті повідомляє The Guardian. За даними видання, через британські банки пройшло не менше $700 млн, більше половини з них – через банк HSBC.
До цієї діяльності, за оцінками Guardian, були причетні близько 500 осіб, "в тому числі олігархи, московські банкіри та люди, що працюють або пов'язані з ФСБ".
"Двоюрідний брат російського президента Ігор Путін був членом правління одного з банків, де знаходилися рахунки, за допомогою яких здійснювалося шахрайство", – доповнює картину Guardian.
"У документах містяться подробиці про приблизно 70 тисячах банківських транзакцій, 1920 з яких пройшли через британські банки, 373 – через американські", – пише газета.
Всього ж, за даними Guardian, через 17 задіяних в схемі британських банків було пропущено майже $740 млн. Так, через рахунки HSBC, в основному через гонконгівське відділення, пройшло $545,3 млн, через рахунки Royal Bank of Scotland, 71% якого належить британському уряду, пройшло $113,1 млн, стверджує видання. Банк RBS Coutts, послугами якого користується королева Єлизавета II, прийняв платежі на суму $32,8 млн через свій офіс в Цюріху.
Журналісти Guardian зв'язалися з усіма згаданими в розслідуванні британськими банками: "Жоден з них не оскаржив справжність даних розслідування, при цьому всі наполягали на тому, що керуються жорсткими правилами, спрямованими на запобігання відмиванню грошей".
Згідно з даними видання, в період з 2010 по 2014 роки з Росії було виведено не менше $20 млрд. Справжня цифра може становити $80 млрд, стверджують британські слідчі. Слідчі намагаються з'ясувати, хто із заможних і політично впливових громадян Росії брав участь в схемі, яку газета називає "Всесвітня пральня" (the Global Laundromat) і в рамках якої гроші переводилися з Росії спочатку в банки Молдови і Латвії, а потім вже прямували в банки Великої Британії і США.
"Зареєстровані в Британії компанії зіграли важливу роль в діяльності масштабної мережі з відмивання грошей. Імена справжніх власників більшості компаній, використаних у схемі, тримаються в секреті – анонімність їм гарантують закони, які регламентують діяльність офшорних компаній", – ділиться подробицями Guardian.
Представники видання спробували також поспілкуватися з Ігорем Путіним, однак той відмовився давати будь-які коментарі.
"Мій особистий досвід, набутий в останні роки, доводить справедливість тези про те, що російська банківська система повинна бути радикальним чином приведена в порядок і очищена від неблагополучних банків, очолюваних людьми з сумнівною репутацією", – цитує Guardian витяг з листа кузена російського президента, датованого 2014 роком.
Нагадаємо, раніше Reuters з посиланням на молдавських чиновників повідомляло, розвідка Молдови отримала інформацію про те, що співробітники ФСБ Росії організували схему з відмивання грошей, через яку були виведені більш 22 мільярдів доларів.