У розпорядженні "КоммерсантЪ-Украина" опинився лист виконуючого обов’язки голови правління Нафтогазу Вадима Чупруна до Генпрокуратури. Він просить вжити заходів "прокурорського реагування" щодо компаній "ГазУкраїна-Коммерс" і " ГазУкраіна-Трейдинг", які не повернули монополісту 4,5 млрд грн боргу за поставлений природний газ. У своєму зверненні Чупрун зазначає , що договори з обома компаніями були укладені ще в березні минулого року. Кінцева дата розрахунків за обома договорами минула 14 липня 2012 .
У грудні 2012 – січні 2013 року Нафтогаз звернувся з позовом до "ГазУкраїна-Коммерс" і "ГазУкраїна- Трейдинг" з вимогою повернути основний борг і пеню. "Розгляд господарських справ компанії триває вже тривалий час, з призначенням судово-економічних експертиз і неодноразовим відкладанням судового розгляду, що робить неможливим стягування підприємством боргу в примусовому порядку", – зазначає у своєму листі Чупрун. У монополії уточнюють, що за договорами, за якими виникла заборгованість, постачався імпортний природний газ, куплений за зовнішньоекономічними контрактами, за якими встановлені чіткі терміни розрахунків, а також жорсткі санкції за порушення їх умов. Якщо контрагенти компанії не погасять борг перед, то НАК, можливо, доведеться залучати комерційні кредити для розрахунку з постачальниками, зазначає Чупрун. У прес-службі Генпрокуратурі вчора не коментували звернення НАК.
Показово, що боржниками Нафтогазу є невідомі компанії. За даними системи "СПАРК-Профіль" агентства "Інтерфакс" засновником "ГазУкраїна-Коммерс" є мешканець Харківщини Дмитро Товстоган, а компанії "ГазУкраїна-Трейдинг" – мешканець Сумської області Богдан Зеленський. Інших згадок про Товстогана і Зеленського у "СПАРК-Профіль" немає. Назви структур співзвучні з трейдинговою компанією "ГазУкраіна 2009" Сергія Курченко, що нещодавно перейменована у СЄПЕК. У прес -службі СЄПЕК зв'язок з обома фірмами категорично спростовують: "Жодна із згаданих вами компаній не мала і не має відношення до групи компаній СЄПЕК та її засновника Сергія Курченка".
Звернення до прокуратури – це не єдина спроба Нафтогазу вирішити свої фінансові проблеми. Як розповіли у прес-службі "Укргазвидобування" минулого місяця компанія збільшила вартість відвантаження скрапленого газу. За даними джерела видання в компанії ціна зросла в 50 разів – до 3,5 тис. грн за тонну. За словами співрозмовника, це зроблено, щоб хоч якось компенсувати збитки від реалізації цього року скрапленого газу трейдинговим компаніям за цінами в п'ять разів нижче ринкових (2,1 тис. грн за кубометр, проти 10 тис. грн ). Згідно з повідомленням на біржі , покупцями виступили "Кіевоблпропангаз", "Чернівці – СПБТ», «Донецьк-Побутскрапгаз", "Харьковспецгазснаб", "Черкаси-Газснаб". Про ці структури також практично нічого невідомо.
Офіційно результати аукціону досі не оприлюднені. Всі зазначені трейдери, крім ТОВ "Черкаси-Газснаб" створені у вересні 2011 року і раніше торгівлею скрапленим газом не займалися. Після аукціону комерсанти звернулися з позовами до судів, вимагаючи зобов'язати "Укргазвидобування" укласти відповідні договори купівлі-продажу газу. Судові розгляди тривають й досі. Збільшивши вартість відвантаження газу для трейдерів, "Укргазвидобування" зможе додатково виручити $30 млн до кінця року, відзначає генеральний директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн.
На думку президента київського міжнародного енергетичного клубу Q -клубу Олександра Тодійчука, якщо ГПУ втрутиться у конфлікт з постачальниками Нафтогазу, це дозволить монополії повернути борг і закінчити рік з прибутком. "Нафтогаз – державна компанія – зазначає голова правління альянсу "Нова енергія України"Валерій Боровик. – І якщо в Кабміні та прокуратурі не хочуть, щоб цієї зими населення залишилося з холодними батареями, їм варто серйозно поставитися до звернення НАК».