Нафтогаз хоче заробити на продажі російського газу Європі

30 Березня 2012, 08:17

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».

Офіційно в прес-службі Нафтогазу і Газпрому повідомлення про кредит не коментують. Але високопоставлене джерело видання в українській компанії розповіло, що кошти необхідні для накопичення в підземних сховищах російського газу.

«Ми плануємо закупити газ, який може бути використаний для його стабільного транспортування до європейських країн», – зазначає співрозмовник в Нафтогазі.

Цю інформацію підтвердив і джерело видання в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго.

«Ціна газу далі буде лише зростати. Ми очікуємо, що в II кварталі вона збільшиться з нинішніх $416 до $430 за тисячу кубометрів. Тому має сенс заздалегідь купити до 1 млрд кубометрів газу за нинішньою ціною і закачати його в ПСГ», – розповів співрозмовник.

Цієї зими у Газпрому виникли проблеми з постачанням європейських споживачів у зв'язку з тим, що компанія відмовилася зберігати резервні обсяги палива в українських ПСГ.

«Тепер ми взяли на себе функцію закупівлі резервного газу, але ми ж і будемо його продавати європейським споживачам і зможемо заробити на цій операції», – пояснило джерело в Міненерго.

«Газпромбанк», за словами співрозмовника, пішов на кредитування цієї операції, виходячи з необхідності забезпечити збут газу, з чим зараз російська монополія має труднощів.

Умови видачі кредиту для Нафтогазу «цілком прийнятні», вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин.

«Нафтогаз має дуже високу кредиторську заборгованість, і позики йому зараз видають лише українські банки. Крім того, Україна в даний час намагається отримати зовнішні запозичення під 8,25% річних. Тому умови позики можна назвати вдалими», – говорить Печеріцин.

Однак сама схема закупівлі газу є досить ризикованою, вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

«Схема виправдана тільки за умови, що ціни на нафту і газ до кінця року виростуть. Зараз же деякі аналітики пророкують падіння цін на нафту в другому півріччі з $120 до $90 за барель, що призведе до здешевлення газу. Звичайно, точно гарантувати динаміку цін не може ніхто, але НАК вплуталася в ризиковану гру. Вона може отримати кредит, який буде зобов'язана обслуговувати, а потім не зможе вигідно продати газ», – зазначив Марунич.

Крім того, для НАК небажано і те, що позика береться у банку, пов'язаного з Газпромом, вважає глава правління альянсу «Нова Енергія України» Валерій Боровик.

«Це може ускладнити переговори з Газпромом, оскільки підвищить нашу залежність від цієї компанії», – зазначив він.

Нагадаємо, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» вирішила залучити в «Газпромбанку», 41,7% якого належить російському газовому монополістові компанії «Газпром», кредитну лінію в обсязі $2 млрд для розрахунків за імпортний газ.

Кредит залучається на 2012-2019 роки, тобто до кінця дії існуючого контракту на поставку природного газу. Очікувана вартість обслуговування кредиту складе $1,53 млрд. Застосування процедури закупівлі в одного учасника в НАК пояснюють необхідністю накопичення коштів для виконання зобов'язань перед Газпромом з оплати газу.