На фото: Халдун аль Мубарак, директор інвестиційної компанії Mudabala
Схоже, що сезон передноворічного шопінгу розпочався для арабських шейхів-мультимільярдерів ще наприкінці листопада. Протягом лише одного тижня інвестиційні фонди, підпорядковані правителям Об’єднаних Арабських Еміратів, витратили астрономічну суму 8,5 млрд дол. на придбання акцій компаній Sony, AMD та найбільшого американського банку Citi.
Практика придбання «нафтовими» країнами Близького Сходу бізнесових активів у США чи країнах Європи не нова. Однак, саме наприкінці року ця тенденція вийшла на якісно новий рівень. Об’єктами інестування «нафтових мільонів» стали японський гігант побутової електроніки Sony, другий у світі за величиною виробник процесорів для персональних комп’ютерів AMD та американський фінансовий колос Citigroup, якому належить найбільший банк США – Citi.
Порятунок зі Сходу
Саме остання оборудка заслуговує на особливу увагу. Не лише тому, що 4,9% акцій Citi придбані за вражаючі 7,5 млрд дол. Річ у тім, що для Citigroup ін’єкція арабських нафтодоларів наразі еквівалентна ін’єкції адреналіну для людини під час інфаркту. Велетенський фінансовий холдинг протягом кількох місяців ледь тримається на плаву: Айсбергом, який пошкодив і почав топити Citigroup, стала іпотечна криза США. Внаслідок масового неповернення кредитів лише у третьому кварталі 2007 року банк Citi втратив 3,8 млрд дол, а загалом сума «проблемних» кредитів сягнула вражаючої величини – понад 43 млрд дол. Порятунок прийшов зі Сходу: урядова інвестиційна компанія емірату Абу-Дабі, безпосередньо підпорядкована правителю Халіфа бін Зайєд Аль Нахайян, повідомила про купівлю акцій Citigroup за 7,5 млрд дол. Для компанії ці гроші вкрай необхідні: вони суттєво підтримають під час болісного процесу реструктуризації, продажу непрофільних активів та скорочення персоналу.
Менш гучним, але не менш цікавим придбанням інвестиційної компанії Абу Дабі стали 8,1% акцій АМD – другого за величиною виробника напівпровідникових процесорів. Показово, що як і у випадку з Citigroup, АМD зараз вкрай потрібні кошти. Протягом минулого року вона здійснила низку стратегічних інвестицій, найбільшою з яких стала купівля відомого виробника комп’ютерних відеоакселераторів ATI, та витратила багатомільйонні кошти на підготовку нового покоління процесорів для персональних комп’ютерів, що виходять на ринок саме зараз. Протистояння АМD і її головного конкурента, процесорним гігантом Intel, який також наприкінці року презентує нову процесорну лінію, набуває справді епічного розмаху. Цінова війна з Intel вже зумовила четвертий поспіль збитковий квартал. І тому 622 «нафтових» мільйони можуть стати у нагоді.
Потік інвестиційних нафтодоларів не обмежується одним лише еміратом Абу Дабі: днями приватна інвестиційна компанія, що належить правителю емірату Дубаї шейху Мухаммеду бін Рашиду аль Маткуму, придбала, за її повідомленням, «значний» пакет акцій японського електронного гіганта Sony. Точна величина пакету акцій невідома, але швидше за все, він трохи менший за 5% – більші пакети вимагають офіційного оприлюднення суми угоди. Sony, на відміну від попередніх компаній, «твердо стоїть на ногах», але також переживає процес реструктуризації з метою збільшення прибутковості. Тому і в цьому випадку «нафтові гроші» будуть вельми доречними.
Очевидно, правителі Об’єднаних Еміратів чудово розуміють: благополуччя, дане їм Аллахом у вигляді 9,3% світових запасів нафти та нинішніх цін близько 100 дол. за барель, не триватиме вічно. І коли ситуація зміниться, крихітна близькосхідна країна отримуватиме прибутки не з надр, а від діяльності найбільших промислових та фінансових концернів світу.