Наднизька явка і черги на дільницях. День виборів на Херсонщині

Політика
26 Жовтня 2020, 19:47

– Ми так до ранку не закінчимо. Явка на 12-ту годину лише 10%. Це 200 проголосувавших… Це взагалі ні про що! – бідкається членкиня дільничної виборчої комісії поряд зі мною на вході до дільниці у центрі Херсона.

У черзі – здебільшого пенсіонери. Перевірка наявності маски на обличчі, температурний скринінг та антисептик – після обов’язкових процедур сюди запускають обмежену кількість людей.

– А якби обмежень не було, на Вашу думку, проголосувало б більше? – питаю.

– Звичайно! Людям доводиться чекати. Адже тут перебувати не можна. Якщо прийде інспектор і побачить, що обмежень не дотримуються, то закриє дільницю! Люди тоді взагалі проголосувати не зможуть! А ми не маємо права впускати їх сюди так багато, – каже жінка.

Аби впевнитися, що фото у журналістському посвідченні відповідає дійсності, голова комісії при реєстрації попросила хоча б приспустити з обличчя маску.

– Багато людей приходять зі своїми ручками? – питаю.

– 90%, а то і 95%. Чула, що лише одна чи дві людини запитали, чи є ручки у кабінці для голосування, –  каже голова комісії.

З усіх кабінок вирізняється крайня з червоним хрестом. Поряд з нею – така ж «мічена» урна для голосування.

– Це якщо людина «ковідна». Але у нас ще не було зафіксовано жодної з високою температурою – 37,2.  І аби не було «стовпотворіння», ми дозволяємо туди зайти та проголосувати. У нас все обробляється. Як тільки у нас буде зафіксовано, що є людина хвора, нікого туди пускати не будемо, –  пояснює голова комісії.

Парадокс: попри черги до виборчих дільниць на Херсонщині зафіксували вкрай низьку явку. Через обмеження у зв’язку з COVID-19, багато виборців не змогли проголосувати й залишали чергу та рушали додому. З іншого боку, всьому виною не лише епідемія: через велику кількість бюлетенів виборці довго – і як потім з’ясувалося, подекуди неправильно –  їх заповнювали та не ставили потрібних відміток. Тож експерти обласного відділення КВУ зафіксували на окремих дільницях часом до 10% недійсних бюлетенів. Виходить, що люди голосували, проте їхні голоси все одно не будуть зараховані. Це також стало перешкодою волевиявленню. У той же час, «антиковідні» заходи безпеки на дільницях здебільшого формальні і фактично погіршили доступ виборців до можливості здійснити волевиявлення, кажуть в організації. Мова не лише про недотримання соціальної дистанції. Подекуди хворим відмовляли у голосуванні – формально через відсутність «ковідної» довідки, але фактично зрозуміло, що через страх за своє життя серед членів дільничних комісій.

«Як виявилося, ДВК включила у суботу, 24 жовтня, до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування чотирьох виборців: з них один хворий на COVID-19 та три контактні особи на самоізоляції в одній квартирі. Проте у неділю члени ДВК ще раз розглянули це питання й відмовилися йти до цих виборців», – повідомили у Херсонській обласній організації Комітету виборців України.  .

Там додали, що після вивчення ситуації з'ясували: до заяв цих виборців із проханням забезпечити голосування вдома не додали медичних довідок, а тільки ксерокопію тесту. У суботу ДВК не хотіла включати цих виборців до списку, але, за словами голови, на них вплинув керівник Суворовської ТВК, який зателефонував та пригрозив карною відповідальністю. Як розповіла голова, ДВК ухвалила відповідне рішення через погрози, а тепер всі три члени відмовляються йти додому до хворого та контактних осіб. «Виборці навіть купили власним коштом захисні костюми для трьох членів ДВК», – додали в КВУ.  

Біля дільниці скромно переминається з ноги на ногу дівчина у білій накидці «5 запитань від президента».

– Ой ні, я інтерв’ю не даю, –  одразу попереджає вона.

– Я не знімаю. Хоча б мені для розуміння… Люди активно відповідають на питання?, – цікавлюсь.   

– Кому цікаво – так, підходять. Різного віку.

– Без агресії?

– Вони тільки самі підходять, я їм нічого не кажу.

При цьому дівчина зазначила, що відповісти на запитання можуть лише ті, хто проголосував на дільниці поряд.

У КВУ провели експеримент: експерт обласного відділення відповідав на президентські запитання на кожній з дільниць, куди виїздив з мобільною групою. Йому «пощастило» більше: ніхто ні про що не питав. Лише давали анкету. «Нащо він намагався обдурити президента?», – жартують у соцмережах. А у Нижньосірогозському районі Херсонщини  взагалі вкрали скриньку, де знаходилися відповіді на питання від Володимира Зеленського. Особу того, хто викрав скриньку, у поліції оперативно встановили та працювали над встановленням його місцезнаходження для притягнення до адміністративної відповідальності.

За даними Херсонської облдержадміністрації, попередньо найбільший відсоток виборців, які проголосували, зафіксовано у Голопристанському та Верхньорогачицькому районах області. Найнижчий рівень кількості виборців, які прийшли на дільниці, – у Херсоні та Голій Пристані, а також у Білозерському районі. Там проголосувало не більше 30% від загальної кількості жителів, наділених таким правом. Головне управління Національної поліції у Херсонській області інформує про більше сотні повідомлень щодо можливих порушень виборчого законодавства.  Найбільше – у Херсоні. 13 із них стосувались незаконної агітації, 6 – підвозу виборців та конфліктних ситуацій на дільницях, 4 – пошкодження або винесення бюлетенів, 3 – підкупу виборців та ін. Також порушено одне кримінальне провадження за статтею 157 ККУ «Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача. Також складено 10 адмінпротоколів: 6 з яких стосуються порушень ведення передвиборчої агітації, 4 – пошкодження, знищення або приховування виборчого бюлетеня. Загалом у облКВУ визнали, що  вибори відбулися у рамках закону, чесно, прозоро, з порушеннями, які не вплинули на результати.