Аналітики-дослідники американського Фонду захисту демократій (FFD) Раян Бробст та Джон Гарді, який спеціалізується на російській зовнішній політиці, а також Бредлі Боумен – ексрадник з національної безпеки членів комітетів Сенату з питань збройних сил і міжнародних відносин приєднуються до інших колег у США і далі закликають Білий Дім надати більше зброї Україні. Фахівці сфери переконані, що у цій війні українці повинні не просто впоратись із наступом, а повністю перемогти ворога. Для цього необхідно надавати більше ракет малої дальності, аби ефективніше вражати цілі за лінією фронту, але ще на території України.
Західна зброя, яка дає змогу бити по цілях за лінією фронту багато допомогла у контрнаступі Києва та може стати вирішальною, тому Вашингтон повинен невідкладно надати Україні тактичну ракетну систему, стверджують спеціалісти у статті на Defence News.
Йдеться про оперативно-тактичні ракети малої дальності ATACMS, які дозволять завдавати ударів по ключових логістичних вузлах за межами діапазону поточних можливостей України. Побоювання, що новий потенціал може прискорити ескалацію з боку Росії автори називають перебільшеним. Головною буде вимога до Києва використовувати ATACMS лише проти російських військових цілей на українській території, включаючи Донбас і Крим, тому це цілком вписується у попередню політику підтримки від США.
«Київ уже довів, що може відповідально та ефективно використовувати надані США системи, починаючи від ракет Javelin і закінчуючи високомобільними артилерійськими ракетними системами, і Вашингтон має вагомі підстави вважати, що Київ використовуватиме ATACMS таким же чином», – пояснюють свою позицію аналітики з питань безпеки.
ATACMS можна запускати з HIMARS та реактивних систем залпового вогню, які Україна отримала від Великої Британії й Німеччини. Ракети мають радіус дії до 300 кілометрів і можуть вражати цілі на відстані, що в три рази перевищує радіус дії снарядів керованої РСЗВ, яку Україна вже використовує.
Удари ATACMS можуть дезорганізувати російських окупантів, а якщо знищити зенітно-ракетні комплекси С-300 і С-400, українські повітряні сили можуть діяти набагато ефективніше, зазначають фахівці.
Знищення ключових залізничних шляхів для перевезення вантажів порушить логістику російських військових, особливо після того, як українські сили з допомогою союзників знищили сотні військових вантажівок. Це буде подібно до досягнень від ударів керованих реактивних снарядів GMLRS по російських складах палива та боєприпасів на тактичному рівні.
Втім, Білий дім боїться посилення російської ескалації у відповідь на надання ATACMS, тому президент Джо Байден у травні вирішив не відправляти снаряди в Україну, замінивши їх на GMLRS. Байден начебто переймається, що Україна завдаватиме ударів по території Росії.
Реакцію на попередні поставки західної зброї Бробст, Гарді та Боумен описуть «більше лайкою, ніж кусанням», тому ці занепокоєння є швидше за все перебільшеними і навряд чи стане реальнішим з наданням ATACMS.
«Київ поважав прохання США не використовувати американську зброю великої дальності для ударів по цілях у самій Росії. Можна очікувати, що українці виконають подібний запит щодо ATACMS», – додають аргументів аналітики.
На думку авторів, Росія може лякати хімічною зброєю, але навряд застосує її побоюючись, що це ще більше ізолює Москву та сприятиме міжнародній підтримці України в обмін на невеликі результати від подібних нападів. Якщо Київ отримає ATACMS і використовуватиме їх лише в Україні, небезпека тим більше виглядає далекою від реальності.
Малоймовірною називають у загрозу ядерних тактичних ударів, особливо після того, як, за словами фахівців, Україна здійснила низку польотів БПЛА, гелікоптерів і диверсійних атак на Росії, не спровокувавши ескалацію з боку Москви. Українське керівництво досі не визнавало, що проводило схожі операції за межами українських територій.
«Навряд чи виглядає справедливим вимагати від Києва утриматися від транскордонних ударів ATACMS, коли Путін продовжує топтати український суверенітет і вбивати українських громадян. Але надання Києву ATACMS при обмеженні їх використання територією України (включно з Кримом) може допомогти Україні перемогти, а не впоратися, з вторгненням Путіна, уникаючи прямого конфлікту між Росією та НАТО», – резюмують фахівці.