Таким чином у компанії хочуть змусити російських і західних партнерів платити за зберігання свого палива в українських сховищах, пише "Коммерсант-Украина".
За інформацією видання, Україна має намір відмовитися від створення резерву газу, який зазвичай формувався для забезпечення стабільності поставок в ЄС.
Фактично, тепер запаси палива повинні створювати "Газпром" або ЄС, і на їх зберіганні "Нафтогаз" може заробити близько $ 300-400 млн на рік. Втім, таке рішення може погіршити відносини України з "Газпромом" і європейськими споживачами, вважають експерти.
Про рішення закачати лише 17-18 млрд кубометрів палива повідомив начальник департаменту науково-технічної діяльності та зовнішніх зв'язків компанії "Укртрансгаз" Роман Шимко. За його словами, цього буде цілком достатньо для забезпечення опалювального сезону.
Як пише газета, зазвичай, до початку опалювального сезону "Укртрансгаз" накопичує у сховищах 22-25 млрд кубометрів з метою гарантії його безперебійного транзиту до країн ЄС. В той же час у компанії "Нафтогаз" дане рішення не коментують.
Втім, з посиланням на високопоставлене джерело в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго газета повідомляє, що рішення скоротити накопичення газу в сховищах пов'язане з наміром "Нафтогазу" домогтися від "Газпрому" і європейських споживачів газу плати за зберігання необхідного їм взимку страхового обсягу палива в українських сховищах.
У лютому цього року у зв'язку з рекордним зниженням температури в Європі "Газпром" щодня постачав до ЄС лише 300 млн кубометрів газу, а Україна на прохання російської монополії і європейських споживачів газу відправляла 500 млн кубометрів газу на добу зі своїх сховищ, ідеться в статті.
"Ми, по суті, врятували Європу від холодів завдяки газу, який закачали до власних сховищ, тобто за свій рахунок", – додав співрозмовник газети.
В "Газпромі" наразі не коментують заяви Міненерго. Неофіційно співрозмовник у монополії зазначив, що питання забезпечення стабільності транзиту газу в країни Євросоюзу повністю лягає на Україну як на країну-транзитера.
Експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук зазначає, що "Газпрому", або європейським споживачам газу для забезпечення безпечного проходження зимового сезону потрібно буде закачати додатково 5-7 млрд кубометрів газу в українські сховища. Однак, на цьому наша держава може і заробити.
"Україна може заробити на його зберіганні як мінімум $300-400 млн додаткових коштів", – відзначає Корольчук. За його словами, це частково компенсує втрати від зниження обсягів прокачування газу "Газпромом" у зв'язку з введенням в експлуатацію газопроводу Nord Stream.
Як повідомлялося раніше, компанія "Нафтогаз" має намір закупити газ для закачування в підземні сховища, продати його в наступному році європейським споживачам і заробити додаткові кошти.
Як повідомлялося раніше, "Газпром" має намір продовжити скорочувати транзит газу через територію України.