На Заході ядерний «це не блеф» Путіна таки вважають блефом – Financial Times

22 Вересня 2022, 13:35

Західні високопосадовці та спеціалісти з теми одноголосно вважають погрози про використання ядерної зброї Росією блефом і запевняють, що підтримка України не припиниться. Про це пише видання Financial Times і зазначає, що заходи Путіна, «спрямовані на значну ескалацію війни в Україні, прийшли з театральним розквітом».

Вчора Владімір Путін зробив оголошення, в якому сказав: «У разі загрози територіальній ціліснісності нашій країні, для захисту Росії і нашого народу ми, безумовно, використаємо всі наявні у нас засоби», — а потім додав, – «Це не блеф».

Після цих заяв офіційні особи та аналітики вирішили, що оголошення про ядерний удар, мобілізацію сотень тисяч резервістів і швидку анексію частини України – лише відчайдушна спроба перевірити міцність західної підтримки Києва, пише FT.

Відтак занепокоєння Заходу щодо можливого використання зброї масового ураження другою за величиною ядерною державою світу та тривалого підвищення цін на енергоносії й продовольство переважує рішучість союзників визнати слова Путіна блефом, додали спеціалісти у коментарях FT.

Читайте також: Пишемо «референдум», читаємо «паніка»

Високопоставлений європейський дипломат зауважив, що цей крок є ще одною спробою роз'єднати союз, що утворився навколо України: «Він [Путін, – Ред.] активно намагається сіяти розбрат. Він сподівається затягнути це до зими та використати соціальне невдоволення, щоб фактично розширити справжні розколи — як всередині ЄС, так і трансатлантичні, — які поки що залишаються непомітними».

Голова Європарламенту Жозеп Боррель виступаючи перед журналістами в ООН після ологошення Путіна заявив: «Ми не будемо залякані, ми продовжуватимемо нашу повну підтримку».

Так само західні офіційні особи, які не ведуться на залякування Путіна, посилаються на подібні попередження в перші дні вторгнення, коли Кремль погрожував Заходу, якщо той «завадить» Росії. Втім, жодні заяви не призвели до зміни у готовності ядерних сил РФ. FT також посилається на представників західної розвідки, які не помітили змін попри величезну кількість зброї, котру партнери вже відправили ​​до Києва. Крім того, супутники США спостерігають за ознаками активності ядерних сил Росії.

У виданні також повторюють часті спостереження багатьох дипломатів і фахівців з безпеки про те, що Москва усвідомлює катастрофічну ціну для самої Росії, якщо б ядерний конфлікт розпочався. «[Путін] дуже добре знає, що ядерну війну ніколи не можна вести й неможливо виграти, і вона матиме безпрецедентні наслідки для Росії», — заявив вчора генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

«В той час як підтримка збільшила ризик повномасштабного конфлікту між Росією та НАТО, європейські лідери відмахнулися від нахабних погроз Путіна як від людини, якій бракує ідей», – йдеться у статті FT. Підтверджують це і слова прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, який назвав це «ознакою паніки», а міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес сказав, що це «визнання того, що його вторгнення провалюється».

Почесний професор вивчення війни в Королівському коледжі Лондона та експерт з ядерної зброї Лоуренс Фрідман додає, – «Все це кричить: "ми програємо". . . Це відчайдушна річ». На переконання професора, Захід не буде змінювати політику щодо війни через цю промову. За словами Фрідмана, Путін уже намагався посіяти розкол серед союзників, «використовуючи як зброю» російський експорт вуглеводнів для підвищення цін на енергоносії, але безуспішно. «Мобілізація та ядерна зброя – єдине, що йому залишилось», – пояснює FT фахівець .

Читайте також: Річард Кемп: «Російська імперія вже розпадається»

Анонімний високопоставлений чиновник європейської оборони пояснює, що консолідована підтримка світу – те, що найбільше невигідно Путіну: «Нещодавно всі почали погоджуватися з тим, що єдиний спосіб скоротити війну — це збільшити допомогу, тому він атакує цю ідею», – каже чиновник.

Financial Times пише, що нещодавні успіхи Києва на північному сході України дали новий поштовх зусиллям з підтримки, хоча у тексті так само зазначається, що Захід говорить про втому від України, а псевдоресерендуми на окупованих територіях автор не виокремлює як незаконні чи «так звані».

«Це означає нервозність у Москві [через] брак сил і невдачі на фронті», — наводять анонімний коментар високопоставленого чиновника ЄС у FT. «Ми знали, що в якийсь момент вони спробують здійснити [анексію та мобілізацію]. Це те, з чим вони грають, щоб спробувати побачити, якими можуть бути успіхи».