На виборах в Раду хочуть підвищити бар’єр і скасувати графу “проти всіх”

29 Березня 2011, 10:41

Так, половина Верховної Ради обиратиметься за закритими партійними списками, половина – на мажоритарних округах.

При цьому пропонується повернутися до прохідного бар'єра для партій в 4%, як було до 2006 року, а не 3%, як зараз. Участь у виборах зможуть взяти лише партії, зареєстровані не пізніше ніж за рік до виборів.

Може бути введена в дію ще одна норма: якщо партія 10 років не брала участь у виборах Верховної Ради або президента, її реєстрацію відміняють.

За словами голови групи, міністра юстиції Олександра Лавриновича, все це виходить з побажань президента «стимулювати розвиток партійної системи».

На робочій групі розглядалася ще одна пропозиція – скасувати графу «проти всіх». Її підтримав Лавринович, однак пропозиція поки що не схвалена.

У робочій групі також пролунали побажання повернути можливість самовисування кандидатів-мажоритарників. Зараз на виборах до парламенту немає одномандатних округів, у виборах беруть участь лише партії та блоки.

Зміни повинні торкнутися також виборчих дільниць. ОБСЄ пропонує зменшити кількість виборців на них з 2500 до 1500, щоб було менше черг. Відповідно, дільниць має стати більше. При цьому кількість і розподіл членів комісій збережеться – по 3 члени від кожної партії, яка має фракцію в парламенті, і 3 місця для решти партій шляхом жеребкування.

Нові вимоги висуватимуться і до політичної реклами. Так, рекламою тепер будуть вважати обкладинки журналів на лайт-боксах, якщо на них зображені політик чи символіка партії.

Крім того, тележурналісту, який піде в депутати, на час компанії заборонять вести свою програму. Також обговорюється питання визначення, що таке політреклама в інтернет-ЗМІ, включаючи публікацію рейтингів.

Також для партій і кандидатів-одинаків не буде збору підписів, який бу до політреформи. Замість них буде тільки грошова застава, суми якої поки не узгоджені. Пропонується по одномандатному округу встановити 12-15 мінімальних зарплат – зараз це 11,280 – 14,100 грн. Зараз партії та блоки вносять заставу в 2000 мінімальних зарплат (зараз це 1880 тисяч).

Передбачається, що новий закон про вибори парламенту має з'явитися до кінця весни. Робоча група з його підготовки на недавньому засіданні узгодила більшість положень, і вже в квітні вона розгляне законопроект.

Нагадаємо, 18 березня Національний демократичний інститут (NDI) вийшов зі складу робочої групи з питань удосконалення виборчого законодавства. "НДІ вирішив призупинити свою діяльність у робочій групі до того часу, поки робота над проектом закону не стане більш прозорою та такою, яка враховує різні думки", -сказано в повідомленні.