На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

Політика
29 Жовтня 2020, 13:45

Активність виборців на Закарпатті у неділю 25 жовтня була значно нижчою, ніж на місцевих виборах у 2015 році, і становить 41,25%. Із майже 934 тисяч жителів області, проголосувало понад 385 тисяч – це за даними усіх 64 територіальних виборчих комісій Закарпаття. ОПОРА нарахувала ще менше – 350 тисяч. Найактивнішими були виборці у Мукачівському районі – понад 84 тисячі. Хороші показники явки продемонстрував новий Берегівский район. Найменше голосів віддали у Рахівському районі – понад 20 тисяч. Така явка виборців має кілька причин. Серед основних – пандемія COVID-19, яка ускладнила, а подекуди й унеможливила повернення додому закарпатських заробітчан. Адже для цього потрібно кілька годин простояти у чергах на кордоні, здати ПЛР-тести, а після повернення за кордон – піти на самоізоляцію. Тобто тут зіграло питання мотивації/демотивації закарпатців, які працюють у Європі. Ще одним фактором стала недолуга організація роботи на самих виборчих дільницях – подекуди виборці були змушені стояти у чергах по кілька годин, через що частина людей покидали дільниці так і не проголосувавши. У той же час, показник явки виборців на Закарпатті є одним із найвищих в Україні. Це свідчить про те, що люди відчувають і розуміють важливість вибору місцевих еліт, органів місцевої влади, голів громад.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Звісно, під час голосування не обійшлося без порушень. У різних районах вони мали свою специфіку – процедурні, порушення ведення агітації, застосування адмінресурсу.  Однак поки що немає підстав говорити про те, що хтось централізовано, навмисне організовував ці порушення, а результати волевиявлення на Закарпатті не відповідають дійсності.  Відносно резонансний випадок трапився в Ужгороді на виборчому окрузі №2. Тут у бюлетенях була допустили помилку – у списку кандидатів від партії «Європейська Солідарність» під 4-м номером вказано прізвища відразу двох кандидатів. Відповідно номера інших кандидатів також зсунулися. Ситуація дуже неоднозначна і може стати підставою звернення до суду.

Варто зазначити, що цьогоріч на місцевих виборах на Закарпатті зафіксовано чималу кількість зіпсованих бюлетенів. Причина може бути банальна – люди не розібралися як голосувати за відкритими партійними списками, де саме потрібно ставити позначку.

 

Фото зіпсованих бюлетенів взято із Facebook сторінки голови закарпатського осередку Комітету виборців України Дмитра Тужанського. Підпис: «Ось кілька прикладів заповнення бюлетенів і «відкритих списків» з однієї з закарпатських дільниць, які надіслав спостерігач КВУ. Відсоток зіпсованих тільки з одного типу бюлетенів склав 7% і це майже стільки ж, скільки набрали окремі потужні партії на цій дільниці».

На одній із дільниць кількість зіпсованих бюлетенів сягнула майже 15% Багато з них не заповнені зовсім, абсолютно порожні. Є й бюлетені, на яких виборці намалювали абсолютно недоречні символи. 

Набув резонансу вчинок голови МЗС Угорщини Петера Сійярто, який у день виборів, 25 жовтня, на сторінці у мережі Facebook закликав закарпатських угорців підтримати «КМКС Партію угорців України», а також проголосувати за чинного міського голову Берегова Золтана Бабяка.

Скрін та фото з офіційної сторінки Петера Сійярто у Facebook

Ліворуч – Василь Брензович, лідер КМКС, праворуч – Петер Сійярто, голова МЗС Угорщини

Врешті Золтан Бабяк, за якого агітував Сійярто, на своїй сторінці у мережі Facebook заявив про перемогу в Берегівській ОТГ. Подякував виборцям за підтримку та зазначив, що 13 209 жителів громади голосували за голову. З них 10 109 голосів (72%) підтримали його. Власне, він і без заклику Сійярто мав велику підтримку на місці. Тож мотиви вчинку глави угорського МЗС, вочевидь, полягають не лише у впливі на виборців у день голосування.

У відповідь на заклик Сійярто, МЗС України звинуватило Угорщину у втручанні в українські вибори. Це вже не перший випадок протягом передвиборчої кампанії на Закарпатті, коли Будапещт втручається у виборчий процес. На початку жовтня в області з візитом перебував держсекретар Угорщини Янош Арпад Потапі. Під час відвідин він також агітував на користь «КМКС Партія угорців України». МЗС України заборонило в'їзд до держави двом угорським високопосадовцям, які під час виборчої кампанії вдалися до прямої агітації в регіоні. Один з них – це державний секретар канцелярії прем'єр-міністра Угорщини. Усе це, в підсумку, вже призвело до загострення стосунків між Києвом та Будапештом, які й без того тривалий час залишають бажати кращого.

Що ж стосується результатів голосування по партіях до Берегівської ОТГ, то той же голова громади Бабяк повідомляє, що бар’єр подолали шість політсил. «КМКС» Партія угорців України – 5101 голос (36,35%), Закарпатська обласна організація Демократичної партії угорців України – 2793 (19,90%), «Слуга народу» – 1173 (8,36%), «Європейська Солідарність» – 1035 (7,38%), «Команда Андрія Балоги» – 780 (5,56%), «Рідне Закарпаття» – 758 (5,40%). Офіційного підтвердження цих даних поки що немає.

 

Читайте також: Голосування у Луцьку: висока явка на тлі решти країни і кілька ЗЕ-питань

 

Згідно з календарним планом проведення місцевих виборів 2020 року, офіційні результати голосування ЦВК повинна оприлюднити до 6 листопада включно. Стосовно обласного центру, то наразі можна казати про результати паралельних підрахунків штабів партій та екзитпол «Студії Савіка Шустера», телеканалу «Україна 24» та соцгрупи «Liberty Report». За результатами цих досліджень в Ужгороді лідирує чинний міський голова, самовисуванець Богдан Андріїв. У нього 23,84% голосів. Кандидат від «Слуги народу» Віктор Щадей – на другому місці. Він має 22,73%. На третьому місці –самовисуванець Сергій Ратушняк (двічі міський голова Ужгорода 1994-1998, 2006-2010). Четверту сходинку зайняв представник «Голосу» Павло Чучка.

Ці результати, скоріш за все, будуть відрізнятися від офіційних даних ЦВК,  однак можна з упевненістю стверджувати, що у другому турі все ж позмагаються Андріїв та Щадей. Обидва претенденти протягом останніх двох років лідирували у всіх соціологічних опитуваннях. Хоча фактор Ратушняка, як кандидата, ще може внести коригування у розстановку політичних сил. Попри неоднозначну репутацію, він має свій базовий електорат в Ужгороді, який за нього голосує. Згадати навіть попередні місцеві вибори 2015 року. Тоді він вийшов у другий тур з Богданом Андріївим.

Другий тур в Ужгороді обіцяє бути цікавим та брудним. З одного боку  Віктор Щадей, який є чи не єдиним шансом для «Слуги народу» отримати «свого» мера в обласному центрі. З іншого боку – Богдан Андріїв, який просто так владу не віддасть.

Що ж стосується кандидатів у депутати Ужгородської міської ради, то конкуренція була дуже високою – 25 політичних сил змагалися за 38 мандатів. За даними згаданого екзитполу, до Ужгородської міськради проходять партії «Слуга народу» (18,91%), ВО «Батьківщина» (12,21%), «Рідне Закарпаття» (8,87%), «Європейська солідарність» (7,17%) та «Опозиційна платформа – За життя» (5,88%). За паралельними підрахунками, у міську раду може потрапити новостворена «Партія твого міста», лідером якої є заступник Ужгородського міського голови Василь Гомонай.  Та все ж тут імовірні серйозні корективи після оприлюднення офіційних даних ЦВК. Існує ймовірність, що багато партій матимуть результат на межі 5%. Мова йде про «Альтернативу», «КМКС Партія угорців України», «Команду Андрія Балоги», «Рідний дім».

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

На виборах мера Мукачева нібито беззаперечно перемагає Андрій Балога (син народного депутата Віктора Балоги) з результатом 70,04%. Цим він уже встиг похвалитися на своїй офіційній сторінці у мережі Facebook. Таке волевиявлення мукачівців було цілком передбачуваним. Андрій Балога зумів об’єднати навколишні села Мукачева в єдину і досить потужну громаду. У той же час в Ужгороді «Команда Андрія Балоги» усе ж навряд чи потрапить в міську раду, а їх кандидат на посаду міського голови Віктор Петров отримав  мізерну підтримку виборців. Ужгородці в цілому ніколи не відзначалися підтримкою бренду Балоги.

Щодо Закарпатської облради, то поки що з відомих даних – результати паралельного підрахунку партії «Рідне Закарпаття» та переможні реляції низки інших сил. З усього можна припустити, що з 10 політичних сил, які вели боротьбу за мандати, пройшли вісім партій. Це «Рідне Закарпаття», «Слуга народу», «Батьківщина», «Команда Андрія Балоги», «КМКС Партія угорців України», «Європейська солідарність», «За майбутнє» та ОПЗЖ. Уже зрозуміло, що між цими політичними силами попереду довгий процес перемовин щодо обрання голови облради. При цьому на деяких дільницях на Закарпатті призначено перерахунок голосів. Тому офіційні дані все ж можуть відрізнятися від наведених.