Зима тут триває 9 місяців. Перехідний період від шаленого холоду до неймовірної спеки і навпаки – місяців зодва. Літо – 3–4 тижні – гаряче до неможливості, з нестерпно кусючою мошвою та з таким вологим повітрям, що, здається, його, як прозорий холодець, можна різати на шматки. Взимку ж температурою, що сягає –40ºС, тут нікого не налякаєш. Рекордна від’ємна температура – –65ºС. До полярного кола звідси – 60 км. Знайомтеся! Газова столиця Росії – місто Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу.
Заморожене шампанське
В Уренгої я народилася. Тато розповідав, що, коли чекав із друзями під пологовим будинком результату, мав із собою ящик шампанського. Після коронного «Арабєц, у вас дєвочка!» випити встигли лише пляшку – інші замерзли. Потім вдома, щоб таки відсвяткувати, довелося розморожувати ігристе вино біля батареї.
У мене, як і у всіх, хто на час розпаду СРСР перебував на Ямалі, паспорт громадянки Російської Федерації. Дві третини тутешнього населення – хто звідки, половина з них – за національністю українці, інші – молдавани, білоруси, узбеки, казахи, грузини, вірмени, азербайджанці. Третина – то власне етнічні росіяни.
Свою Батьківщину – ту, звідки родом – тут зазвичай називають «землею». Коли їдуть додому, кажуть, що «на землю». Повертаючись, кажуть, що «на сніги».
Та сніги, які більшість з місцевих приїхали підкорювати наприкінці 1970-х – на початку 1980-х, мало для кого стали рідними. Так, робота, просто можливість непоганого заробітку. Як-не-як у місті три газовидобувні підприємства. Тому уренгойці умовно поділяються на тих, хто видобуває блакитне паливо, і тих, хто обслуговує його видобувальників.
Мій тато приїхав сюди у 1985-му. Саме тоді помпезно святкували піввіковий ювілей Стаханівського руху, і бригади молодих перспективних робітників перекидали з одного кінця Союзу в інший. Батько потрапив в Уренгой. Місто, як для населеного пункту, за віком було ще немовлям – офіційних 5 років. Потенціал – величезний: нещодавно відкрили унікальне родовище природного газу. Але ж клімат не цукор.
Тато у мене – зварювальник. Ось і направили у будівельне управління тресту «Новоуренгойгазбуд». Зварював труби, лазив на вишки. І це на небаченому ним досі скаженому холоді – Уренгой «гостинно» зустрічав новоприбулих 50-градусним морозом. Та платили разів у чотири більше, ніж на меблевій фабриці на Снятинщині, що у Прикарпатті. Доводилося терпіти. Незабаром сюди перебралася і мама. За рік з’явилася я.
Яскравий спогад з дитинства: я у трьох светриках, товстезній шубі, двох шапках, чотирьох рукавичках, закутана по самі очі довжелезним шаликом на шаленій швидкості спускаюся на санчатах з височенної льодової гірки. А вдома ввечері мама щосили розтирає мої руки та щоки обліпиховим маслом – бо я, не зважаючи на «екіпірування», їх таки відморозила. Обличчя врятували, а пальці і досі страшенно мерзнуть навіть за незначного похолодання.
Сибірська дієта зі смальцем
Зараз Уренгой не «гниле болото», як це слово перекладається з ненецької мови, а сучасне місто посеред тундри – специфічне, із сибірським гартом, широкою слов’янською душею та місцевими жителями довкола. У радіусі кількох десятків кілометрів від цивілізації преспокійно живуть у своїх юртах ненці та ханти – аборигени Західного Сибіру. Оленярі-кочівники забезпечують городян делікатесно-дієтичним м’ясом: котлети з оленини на святковому столі – страва обов’язкова, а також білою та червоною рибою, яку ловлять на Обській губі – найбільшій затоці Карського моря. Осетер, нельма, муксун, ряпушка – для новоуренгойців звичайний раціон. Моя мама жартує: «Ми тут дотримуємося майже середземноморської дієти (червоне вино, риба, фрукти і страви, смажені на оливковій олії) тільки з деякими нововведеннями. Замість червоного вина – горілка. Так тепліше. Замість фруктів – морс із журавлини. Так смачніше. Замість олії – домашній смалець, привезений із «землі». Так затишніше».
Газ – українцям, ринок – азербайджанцям
Сфери впливу в місті чітко поділено між представниками мультинаціональної спільноти. Газ – у компетенції росіян, українців та татар (генеральним директором «Уренгойгазпрому» є Рім Сулейманов). Продуктовий ринок – за азербайджанцями, вірменами, грузинами. Речовим відають молдавани, білоруси і знову ж таки українці.
«Не можу сказати, що у мене дві Батьківщини. Проте коли я на Вінниччині, хочу сюди, на мороз, – бідкається Володимир Пастух (далі – дядя Вова). – Коли ж в Сибіру, то аж душа за домівкою плаче, за вербами коло материної хати, за борщем із городніх, а не з морожених-переморожених буряків».
Дядя Вова працює заступником директора з механізації на одному із газовидобувних підприємств. Отримує щомісяця 90 тис. рублів (на наші гроші – понад 15 тис. грн). «Не думаю, що в Україні мені б стільки платили. Та гроші все одно в основному на «землі» витрачаю. Там хата, машина», – каже дядя Вова.
Тьотя Ніна, дружина дяді Вови, як і мої батьки, – приватний підприємець. Починала у 1990-ті, коли бюджетна робота була тотожна голодній смерті. Займалися «човникарством», торгували на ринку. Тепер бізнес непогано стоїть на ногах – у моїх тата і мами власнийй салон-магазин для наречених, у тьоті Ніни – салон-магазин для вагітних. «Тут також одружуються, народжують. Справа у мене прибуткова. Конкуренція незначна. Не знаю, чи вдома була б можливість так розкрутитися», – розмірковує тьотя Ніна.
Моя ж мама дивиться на це все під іншим кутом: «Ми вже в Уренгої понад 20 років. І ми тут не на засланні. Недоліки – коли з «землі» повертаєшся, набридає в дорозі (це ж 5 діб потягом) і напружує різка зміна клімату. Все інше влаштовує. Люди тут не чужі. Не те, що в Іспанії, Італії чи Португаліїї. Там на заробітках наші наймитують. Ми ж тут «білі люди» – повноправні громадяни».
Українці Ямалу, як каже мій тато, «з Україною морально». А також – душею, яка у щорічних поїздках туди-сюди має змогу порівнювати два кардинально відмінні способи існування.
[343][344]
ПІД ПІВНІЧНИМ СЯЙВОМ
Столиця газу
Новий Уренгой – місто в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Тюменської області. Населення – близько 120 тис. Саме тут бере початок газогін «Уренгой – Помари – Ужгород», який забезпечує блакитним паливом Західну Європу. На гербі міста зображено сріблясту полярну сову, яка живе лише у цій місцевості, – символ мудрості і унікальних природних умов існування. Майже 4500 км від Києва. 35-літній ювілей місто святкуватиме за 2 роки.
СТАТИСТИКА
Українці Ямалу
Ямало-Ненецький автономний округ Російської Федерації (ЯНАО) розташований в центрі Крайньої Півночі Росії. Його площа – 769 тис. км2, що у півтора рази перевищує територію Франції. На Ямалі мешкають півмільйона людей, з них українців – близько 70 тис. (13% усього населення). Адміністративний центр – місто Салехард, однак Новий Уренгой перевершує його як за кількістю населення, так і за промисловим потенціалом. Населення Нового Уренгоя – 117 тис. З них українців – майже 30 тис. (25% загальної кількості).