Про це у своїй статті «Туман розсіється, вагончик рушить?» для «Дзеркала тижня. Україна» пише Тетяна Силіна.
На сьогодні ж ситуація має такий вигляд, пише автор: саміт, швидше за все, відбудеться, а угоду про асоціацію, скоріше за все, парафовано не буде.
«Анонімну заяву з польської сторони про можливість іншого варіанта можна розглядати або як емоційну реакцію на вроцлавську зустріч (мовляв, та скільки ж можна із цими українцями панькатися?!), або як спробу хоч чимось, хоч якось «злегка налякати» Януковича, якщо іншої мови він не розуміє», – пише Силіна.
Як пояснюють неофіційно європейські дипломати, зазначає автор, щорічні саміти Україна-ЄС почали проводити ще при Кучмі згідно з Угодою про партнерство та співробітництво. «Нам необхідно підтримувати політичний діалог з Києвом у будь-якій ситуації і, зрештою, ми проводимо саміти з керівництвом і недемократичних режимів, наприклад, того ж Китаю», – переказує слова європейців Силіна.
«Тому, швидше за все, 19 грудня ми побачимо в Києві президента Єврокомісії Баррозу і голови Європейської ради ван Ромпея. Хоча ніхто не може передбачити, які сюрпризи здатна піднести в найближчий місяць Банкова», – вказує автор.
«З парафуванням Угоди про асоціацію (УА) справи йдуть менш оптимістично», – додає вона.
За інформацією видання, незважаючи на затвердження профільним комітетом Європарламенту проекту рекомендацій для Ради ЄС і Єврокомісії, у якому закликається якомога швидше завершити всі процедури, пов’язані з цією угодою, і парафувати документ до кінця року, це навряд чи станеться.
«Наші джерела і з української, і з європейської сторони неофіційно говорять приблизно те саме: парафування на саміті не виключене, але малоймовірне», – стверджує автор.
За її словами, «європейцям у світлі всього, що відбувається в Україні, дуже не хочеться робити якісь подарунки її владі»: «переможно сяючий Янукович» в оточенні Ромпея і Баррозу із парафованим документом. «Ймовірно, документ буде парафовано не на саміті, а в скромнішій обстановці, без помпи й участі перших осіб», – вважає Силіна.
Ще одна причина, що змушує європейську сторону думати про відстрочку парафування, – це зникнення чи не останнього важеля з і без того ефемерного арсеналу інструментів впливу на українську владу, пише автор. «Парафування угоди про асоціацію Євросоюз може залишити як «морквину», отримати яку Україна зможе тільки якщо продемонструє «істотний прогрес» у сфері демократії», – припускає вона.
Нагадаємо, 11 листопада глави делегацій України та ЄС заявили про закінчення чотирирічних переговорів щодо Угоди про асоціацію, було узгоджено всі не вирішені раніше питання, крім «перспективи членства», винесеної на вищий політичний рівень.
Українській стороні вдалося-таки переконати ЄС не робити угоду безстроковою, а укласти її на 10 років, передбачивши можливість пролонгації за згоди сторін. Крім того, українська сторона домоглася згоди партнерів зафіксувати в документі можливість провести «через якийсь час» глибокий перегляд положень угоди, причому всіх без винятку, у тому числі й «щодо реалізації її цілей». Інакше кажучи, якщо українській стороні не вдасться зафіксувати перспективу членства зараз, це можна буде спробувати зробити через кілька років.