На офіційному сайті президента Володимира Зеленського зареєстровано три електроні петиції щодо усунення Вітольда Фокіна з посади заступника керівника української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, вони датуються 31 та 20 серпня.
Наразі найбільше голосів набрала петиція №22/104790-еп авторства Андрія Смолія, яку підписали станом на 16-45 годину 1 вересня 9 126 осіб із 25 тисяч необхідних для розгляду главою держави.
“Вимагаємо звільнити з посади члена Тристоронньої контактної групи по Донбасу Вітольда Фокіна у зв'язку з відвертими антиукраїнськими заявами”, – йдеться у петиції.
Як наголосив Смолій, у своїй заяві Фокін зазначив стосовно терористичних "ДНР" та "ЛНР", що "потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу".
“Фактично, представник України в ТКГ повторив всі російські наративи щодо "особливого порядку самоврядування", щодо "амністії", а головне, щодо особливого статусу для всієї території Донецької та Луганської областей, частина з якої є контрольованою Україною, а це відповідно здача території нашої держави. Фокін фактично запропонував проводити вибори вже зараз, коли не забезпечені всі відповідні умови для цього, а це пряма загроза легітимізації терористичних республік.”, – переконаний автор петиції.
Смолій підкреслив, що такі заяви Фокіна не відповідають інтересам України та загрозою для безпеки та територіальної цілісності держави, тому такі люди не можуть представляти державу на ТКГ по Донбасу.
Також про вимогу виключити Фокіна містить і петиція №22/104096-еп, зареєстрована 20 серпня Едуардом Литвиненком. За неї підписалися 190 осіб.
Автор іншої петиції №22/104788-еп, зареєстрованої 31 серпня, В'ячеслав Сокира вимагає звільнення з ТКГ, окрім Фокіна, і голови української делегації Леоніда Кравчука. Ця петиція наразі набрала 73 голоси.
Нагадаємо, Фокін офіційно долучився до ТКГ 18 серпня. Після цього Фокін у ЗМІ заявив, що «і з тієї, і з тієї сторони було скоєно багато злочинів, які зрештою мають бути розслідувані, і винні хай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу».
У відповідь в Офісі президента заявили, що заяви Фокіна «не відображають офіційної позиції української делегації».