Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

На протидію кіберконспірології

Світ
22 Березня 2021, 12:23

«Я не маю упереджень щодо вакцини «Спутник V», — цитує Le Monde східно-німецького політика Рейнера Хаселофф із Саксонії-Ангальт. — У дитинстві мені робили багато російських щеплень, зокрема від поліомієліту та інші. Я готовий вакцинуватися «Спутником V». Французький часопис наголошує: мешканці територій, що після Другої світової увійшли до складу НДР, ставляться до російської вакцини з більшою довірою, аніж західні німці. Якщо Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) надасть дозвіл на використання «Спутника V» на території ЄС, близько третини східних німців погодяться його вколоти.

Проте не тільки німці готові скористатися російською вакциною. Згідно з інформацією французької радіостанції Europe 1, «Спутник V» також має партнерів в Італії, Іспанії та Франції та чекає лише на дозвіл із Брюсселя. Угорщина вже почала використовувати російський препарат у лютому, нехтуючи невизначеною позицією ЄС. Щоби потрапити на західний ринок, росіяни вдаються до активної кампанії дезінформації щодо вакцин західного виробництва: Pfizer, Moderna, AstraZeneca. Про це відверто заявили європейські й американські дипломатичні речники. Ціна питання, за попередніми оцінками, — десятки мільярдів доларів, яких Росії, що перебуває під санкціями, гостро бракує.

 

Читайте також: Ревізія відкритості

«Ми вживаємо активних заходів для боротьби з дезінформацією, непоінформованістю та іноземним втручанням, — зазначає сайт Європейської комісії. — Все це підриває нашу здатність приймати правильні рішення, заплутує громадян суперечливими повідомленнями, дестабілізує їх і змушує сумніватися». Як постійне джерело дезінформації сайт ЄС прямо вказує на дві держави: Росію та Китай. Як зазначає європейський ресурс EUvsDisinfo, що спеціалізується на спростуваннях дезінформації, торік прокремлівські медіа насамперед зосереджувалися на формуванні скептичного ставлення до самої вакцинації, поширюючи різні конспірологічні теорії. Першим випадком дезінформації на тему коронавірусної хвороби EUvsDisinfo називає публікацію від 22 січня 2020 року. У ній ідеться про «сумнівне походження» коронавірусної інфекції, яка нібито з’явилася на світ у лабораторіях НАТО. EUvsDisinfo також цитує публікації пропагандистських сайтів, які повідомляли, буцімто Альянс платив білоруській опозиції за поширення COVID-19 із розрахунку $1 за кожного інфікованого. Французький журналіст Жан-Марк Манаш підрахував, що станом на сьогодні EUvsDisinfo ідентифікував майже 750 випадків дезінформації про COVID-19, що прямо або опосередковано працюють на інтереси Кремля.

 

Нині російські державні інформаційні ресурси, проксі­медіа та юрбища тролів зосередилися на компрометації західних вакцин. Як зазначає інтернет-обсерваторія Стенфорда, «російська пропаганда подає «Спутник V» як гуманістичну вакцину, що покликана допомогти людству відновити віру в себе». Натомість продукція західного виробництва представлена такою, що «виготовлена лише заради прибутку». Найактивніші рупори неправдивої інформації — канал RT з усіма іншомовними версіями, сайт Sputnik, а також численні афілійовані ресурси: News24, Breakingnews, AgoraVox, Actuality, L’essentiel, Yeclo.com, Observateur Continental та інші, також багатомовні.

Сайт Conspiracywatch.info, що спеціалізується на розвінчуванні різноманітних конспірологічних теорій, звертає увагу на механізми залякування населення, до яких вдаються речники ковідскептицизму. Одним із них є французький політик Флоріян Філіпо — колишня права рука Марі Ле Пен, а нині — лідер власної ультраправої політсили «Патріоти». У численних виступах на своєму каналі в ютубі, а також з екранів франкомовної версії RT, TV Libertés й зі сторінок FranceSoir він гнівно викриває «санітарну диктатуру», яку буцімто нав’язує Макрон, Брюссель, Вашингтон і загалом — західний політичний істеблішмент. Зовсім не важко здогадатися, на чий млин ллє воду така методична дискредитація. Регулярна поява Філіпо на RT France — додаткове свідчення симпатій політика до кремлівських друзів.

 

Читайте також: Die Welt: Новий світопорядок Джо Байдена

Поки що речники EMA «не радять» державам — членам ЄС терміново дозволяти використовувати російський препарат «Спутник V». Водночас європейську вакцину AstraZeneca поставлено на паузу. Попит на щеплення від коронавірусної хвороби в Євросоюзі очевидно переважає пропозицію, що надихає російських пропагандистів на нові звершення. Фабрики брехні й демонізації конкурентів запрацювали з новою силою. «Іноземні суб’єкти, зокрема й певні країни, насамперед Росія та Китай, розпочали зосереджені на темі COVID-19 операції впливу та дез­інформаційні кампанії в ЄС, сусідніх країнах і в усьому світі, — зазначає свіжий пресреліз Єврокомісії. — Мета — підірвати з середини демократичні дебати, загострити соціальне протистояння та покращити власний імідж у контексті пандемії. Найкраща відповідь — викривати такі спроби, визначати відповідальних і самим швидко та регулярно встановлювати істину. Єврокомісія, Європарламент та Європейська служба зовнішніх дій працюють над випадками поширення неправдивої інформації про вірус і приверненням до них уваги». Пресслужба ЄК повідом­ляє, що спеціальні платформи виявляють і знешкоджують фейкові акаунти й роботів, які перебувають на службі кіберконспірологів.

 

У Сполучених Штатах події відбуваються за тією самою схемою, що й у ЄС. Дипломатична структура з протидії іноземній пропаганді нещодавно виявила чотири платформи під орудою російських розвідувальних служб, які спеціалізуються на поширенні дезінформації. Про це, з посиланням на речника Держдепартаменту, написав часопис The Wall Street Journal. «Цілком очевидно, що Росія вдається до своїх випробуваних методів і цим потенційно завдає шкоди людям, поширюючи дезінформацію про вакцини, які, як ми знаємо, щодня рятують життя, — ідеться у статті. — Маються на увазі вакцини Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson». Речник Кремля Дмітрій Пєсков намагався відразу ж спростувати звинувачення американців, але навряд чи хтось дозволив собі йому повірити.

 

Читайте також: Чи приїде Макрон до України?

Американський Сенат у березні провів публічні слухання, присвячені методам російської дезінформації щодо коронавірусної хвороби. «На жаль, ми змушені констатувати, що акаунти, пов’язані з Росією, вся екосистема російської дезінформації, були задіяні в самий розпал світової кризи охорони здоров’я, — цитує «Радіо Свобода» виступ на цьому заході директора американського Центру глобальної взаємодії Леї Ґебріелл. — Ми співпрацюємо з управлінням публічної дипломатії Держдепартаменту, тому можемо інформувати громадськість. Взаємодіємо з пресою, ділимося з нею певними висновками, яких дійшли під час спостереження за висвітленням проблем коронавірусної хвороби. Ми бачимо, що Росія задіяла всю свою екосистему дезінформації. Проксісайти російської держави, офіційна державна преса, а також полчища віртуальних підставних осіб — усі вони просувають неправдиві відомості».

 

Незважаючи на численні проблеми, що виникають із дезінформацією на тему коронавірусної хвороби, добре одне: західний політикум дедалі більше наочно пересвідчується в недружніх вчинках Росії не лише до України та інших сусідніх із РФ республік, розташованих десь там, далеко. Свідомі ворожі дії в мережі здійснюються безпосередньо проти інтересів західних держав. І якщо за часів холодної війни експансивність Москви не була такою очевидною для пересічного мешканця Детройта або Франкфурта, то інтернет дорівняв високого чиновника й обивателя в доступі до інформації. Масовість дезінформації створює нові загрози, але й нові можливості для тих, хто протидіє російським впливам і потребує союзників. На відміну від геополітики, яка цікавить не всіх, тема вірусу стосується кожного. У цьому контексті досвід України, яка в буквальному сенсі перебуває на першій лінії вогню, набуває особливої цінності. Загроза максимально демократизувалася, її глобальність формулює нові виклики й нові партнерства. І нові очевидності.