Рійна Кіонка, за словами співрозмовника, працювала в МЗС Естонії і європейських структурах. Вона є фахівцем з прав людини.
«Таким чином ЄС міг би продемонструвати першочергову увагу ЄС саме до тематики прав людини, дотримання демократичних свобод в Україні», – зазначив співрозмовник видання.
За його словами, під час призначення послів зважають на професійний досвід. Хоча зважають й на інші фактори.
«Відмінність послів визначається особистими професійними інтересами і минулим досвідом. Звісно дехто з послів приїжджає з високим рівнем поінформованості про ситуацію в Україні, інші – після призначення намагаються ознайомитися з перебігом подій. А тому вирішального значення країні походження посла не надають, хоча вринципі ці фактори беруться до уваги. Існують певні історичні напрямки пріоритетності. Наприклад, для Іспанії і Португалії – Середземноморські країни, а для Польщі і країн Балтії – це країни Східної Європи, такі як Україна. Однак, знову ж таки це не є вирішальним чинником при виборі на посаду посла ЄС», – зазначив співрозмовник.
Довідка Тижня.
Рійна Кіонка – представник Європейського союзу з питань прав людини верховного комісара із зовнішньої політики та безпеки.
Нагадаємо, Польська агенція пресова з посиланням на дипломатичні джерела в ЄС повідомила, що посол Польщі при Євросоюзі Ян Томбінський має найбільше шансів стати новим главою Представництва ЄС в Україні. За інформацією агентства, кандидатами на посаду глави дипмісії ЄС в Києві є п'ятеро осіб, серед яких троє британців.
Джерело Тижня у європейських дипломатичних колах повідомило, що у Варшави і Брюсселю різне бачення майбутнього посла Польщі при ЄС Яна Томбінського, каденція якого завершується цього року. У Євросоюзі його вважають одним з найвірогідніших кандидатів на посаду глави Представництва ЄС в Україні, а польське зовнішньополітичне відомство хоче призначити Томбінського послом у США.
Зазначимо, що глава Представництва ЄС в Україні португалець Жозе Мануель Пінту Тейшейра покине Київ влітку цього року в рамках ротації.
Жозе Тейшейра як посол ЄС в Україні запам’ятається дипломатичним скандалом, який відбувся 28 лютого в ході круглого столу, присвяченого поліпшенню інвестиційного та ділового клімату. Тейшейра заявив, що президент Віктор Янукович не виконав обіцянки, які він давав після вступу на посаду, щодо поліпшення бізнес-клімату і боротьби з корупцією.
МЗС висловив обурення висловлюваннями Тейшейри про ситуацію в Україні і вважає, що вони виходять за рамки компетенції дипломата.
ЄС назвав цю критику необґрунтованою і повністю підтримав свого дипломатичного представника в Україні.
1 березня міністр закордонних справ Костянтин Грищенко висловив думку, що інцидент із критикою МЗС висловлювань Тейшейри про ситуацію в Україні вичерпано.