Криза у районі Корейського півострова загострилася після запуску Північною Кореєю (КНДР) 29 листопада міжконтинентальної балістичної ракети Hwasong-15. Згодом Вашингтон і Пхеньян обмінялися гучними погрозами, лякаючи світ ядерною війною. А вже 4 грудня над Корейським півостровом стартували найбільші спільні повітряні навчання з участю 12 тисяч військових і понад 230 літаків, зокрема винищувачів.
Тиждень.ua зібрав останню реакцію світу щодо ситуації навколо КНДР.
США
Радник президента США Герберт Макмастер заявив, що залишилося не так багато часу для розв’язання північнокорейської проблеми.
"Щоразу, коли він (Кім Чен Ин – Ред.) проводить ракетний запуск, ядерне випробування, в нього це виходить краще. І є воно (випробування. – Ред.) успішним чи ні, не так важливо, як розуміння того, що протягом багатьох років він навчався на невдачах, удосконалювався і тим самим збільшував свою загрозу для всіх нас", – зазначив Макмастер.
Він заявив, що Китай має величезний економічний вплив на Північну Корею.
"Я маю на увазі, що ви не можете запустити ракету без палива. Отже, є способи розв’язати цю проблему, крім воєнного конфлікту, але це гонка, тому що він дедалі ближче. І залишилося мало часу", – сказав Макмастер.
Водночас, американський сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем, заявив, що військові США повинні почати відправляти на батьківщину членів своїх родин із баз у Південній Кореї на тлі підвищеної напруженості у відносинах США з Пхеньяном. Про це він сказав 3 грудня в інтерв’ю телеканалу CBS.
«Перебування військовослужбовців в Південній Кореї має бути без супроводу», – сказав Ґрем і додав, що впевнений у здатності адміністрації Дональда Трампа впоратися з конфліктом довкола КНДР.
«У нього є найкраща команда національної безпеки, яку я бачив, відколи був у Вашингтоні», – сказав Грем, який працював у Конгресі з 1995 року.
Він зазначив, що Сполучені Штати наближаються до «застережної війни» з кожним новим випробуванням ракети чи ядерної зброї Пхеньяном.
Представник США в ООН Ніккі Гейлі заявила, що Америка не шукає війни з КНДР, але якщо вона відбудеться, режим Північної Кореї буде повністю знищений.
"Ми ніколи не думали про війну з Північною Кореєю, також і сьогодні ми не шукаємо її. Якщо війна прийде, це трапиться через акт агресії, який продовжується. І, якщо війна прийде, не сумнівайтеся, північнокорейський режим буде повністю знищений", – заявила Гейлі.
Вона також закликала всі країни-члени ООН розірвати дипломатичні відносини з Північною Кореєю.
На Гаваях перевіряють справність сирен, які можуть бути використані для сповіщення туристів та мешканців про можливий ядерний напад із боку Північної Кореї.
Під час випробування сирен на пляжі Гаваїв Вайкікі вперше з часів закінчення "холодної війни" виявилося, що вони були несправними або недостатньо голосними.
"Сирени значною мірою були заглушені хвилями і вітрами вздовж пляжу… Відвідувачі пляжу навряд чи помітили тест, який лунав як далека сирена. Застереження дало б людям 20 хвилин, щоб дістатися до притулку у випадку неминучої ракетної атаки", – йдеться у повідомленні.
На островах існує 385 попереджувальних сирен. Гавайські чиновники заявили, що це перший штат, який повернув систему попередження атак часів "холодної війни".
Випробовування триватимуть у перший робочий день кожного місяця.
North Korea says its most advanced intercontinental ballistic missile yet puts the U.S. mainland within range https://t.co/5pkRHwhWlj pic.twitter.com/VTCrilhG0o
— Reuters Top News (@Reuters) 29 листопада 2017 р.
Китай
Міністерство Закордонних Справ (МЗС) Китаю висловило крайню стурбованість у зв’язку з ракетним випробуванням КНДР і закликало Пхеньян підкоритися вимогам відповідних резолюцій РБ ООН.
"Китайська сторона висловлює крайню стурбованість у зв’язку ракетної активністю КНДР і виступає проти цього. Ми настійно закликаємо КНДР поважати вимоги відповідних резолюцій РБ ООН і припинити дії, які ведуть до загострення напруженості на Корейському півострові”, – йдеться у повідомленні.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що після двох місяців відносного спокою на Корейському півострові сплеск напруженості викликає жаль.
Ван Ї сказав, що у Китаю відкритий підхід до вирішення ядерної проблеми Північної Кореї, але сторони повинні консультуватися.
Німеччина
Міністр закордонних справ ФРН Зіґмар Ґабріель заявив, що Німеччина обмежує дипломатичні стосунки з Північною Кореєю.
За його словами, Німеччина відкликає з КНДР щонайменше одного зі своїх дипломатів, але не посла.
Крім того, німецький уряд наполягає на відкликанні північнокорейських дипломатів з посольства в Берліні.
"Звичайно, ми також поговоримо з нашими європейськими колегами, чи варто далі збільшувати дипломатичний тиск", – зазначив Ґабріель.
Південна Корея
Сеул вважає твердження Пхеньяна щодо успішного завершення ракетно-ядерної програми блефом.
«Уряд не визнає односторонню заяву Пхеньяну про завершення його ядерної програми», сказав офіційний представник міністерства об'єднання Пек Те Хен, додавши при цьому, що зараз Сеул «спільно з міжнародним співтовариством робить зусилля, спрямовані на мирне вирішення ядерної проблеми Півночі».
Південна Корея сумнівається в тому, що КНДР створила повноцінний ядерний арсенал, так як, на думку керівництва країни, їх північного сусіда поки не вдалося вирішити ряд фундаментальних технічних проблем.
Крім того, міністр у справах об'єднання Південної Кореї Чо Мьон Гьона заявив, що провокаційні дії Північної Кореї можуть завдати "смертельного удару" по зимовим Олімпійським іграм у Пхеньяні в 2018 році. Також південнокорейський міністр висловив стурбованість у зв'язку з тим, що проведення Олімпіади може збігтися зі щорічними військовими навчаннями Південної Кореї і США, проти яких рішуче виступає Пхеньян.
Франція
Президент Франції Еммануель Макрон вважає за необхідне введення найжорсткіших санкцій проти КНДР і розраховує на підтримку Росії та Китаю в цьому питанні.
"Я знову найрішучіше засуджую пуск, який був здійснений учора. Нині ми повинні посилити санкції, і я дуже розраховую, зокрема, на Китай і Росію, щоб ухвалити рішення про найскладніші і найефективніші санкції проти Північної Кореї", -сказав Макрон.
Канада
Міністр оборони Канади Харджит Саджан заявив, що країна прагне знайти дипломатичний вихід із кризи з КНДР, але готова продовжувати тиснути на режим у Пхеньяні.
«Ми переконані у необхідності рухатися шляхом пошуку дипломатичного рішення, оскільки на це є надія. Тим не менш, ми завжди залишатимемося готовими продовжувати тиск», – сказав Саджан.
Він наголосив, що «дуже серйозно» ставиться до будь-яких іноземних загроз Канаді.
За його словами, він також часто обговорює питання Північної Кореї із колегами з інших держав.
4 грудня, стартували наймасштабніші в історії спільні військові навчаннях США і Південної Кореї, у яких беруть участь сотні літаків. Маневри стали відповіддю союзників на випробування міжконтинентальної балістичної ракети КНДР. Навчання під назвою Vigilant Ace триватимуть 5 днів. У них візьмуть участь понад 200 літаків, у тому числі шість американських винищувачів F-22, а також, за офіційно не підтвердженою інформацією, надзвукові стратегічні бомбардувальники B-1B. У навчаннях буде задіяно 12 тисяч військовослужбовців США. Під час п'ятиденних навчань союзники відпрацюють удари по цілях, які є копіями об'єктів, пов'язаних з ракетно-ядерною програмою КНДР.