Дослідницька компанія «Active Group» провела опитування на тимчасово окупованих територіях з 4 по 8 серпня щодо ставлення українців на непідконтрольних територіях до ймовірного референдуму, окупації та якості життя в таких умовах. Результати свідчать, що люди здебільшого вважають окуповані області частиною неподільної України, а дії окупанів називають необгрунтованими. Втім, є й частина респондентів, які виправдовують дії Росії і готові прийти на референдум, якщо його проведуть.
Опитування проводили різними методами на територіях Запорізької, Херсонської, Харківської і частково Донецької області. Ті території, котрі були окуповані до 24 лютого не включені до дослідження. З 600 опитаних людей трохи менше половини вважає, що дії РФ у південних та східних областях України несправедливі та невиправдані на максимальних 10 балів. Ще чверть оцінила несправедливість загарбницької поведінки Росії на 9 балів, а понад 15% – на 8 балів. Таких, хто виправдовує дії окупантів на непідконтрольних територіях є дії 3,1%.
Також 61,5% респондентів сказали, що їхня область має бути частиною України», а 6,8% – що їхній регіон має стати частиною РФ. Досить великий відсоток українців не знають, де бачать найближчим майбутнім свою область – 10,3% все одно в якій країні буде область», а 13,6% опитаних не визначилися з відповіддю.
Засновник «Active Group» Андрій Єременко розповів Тижню, що на нещодавно окупованих територіях росіяни відключили місцевим зв'язок з Україною, що значно ускладнює роботу. Тому з респондентами намагались зв'язуватись через месенджери та соцмережі. Крім того, деякі непідконтрольні райони серйозно постраждали внаслідок бойових дій, тому там немає населення, з ким можна було б поспілкуватись. Здебільшого це територія Луганської області.
Опитані здебільшого одностайні у тому, що їхня безпека постраждає, якщо регіони контролюватиме Росія – 89,5% відповіли, що безпека погіршиться у різних варіаціях відповіді на питання. Лише 5,5% вважають, що їхня особиста безпека покращиться.
Читайте також: У The Washington Post спробували відтворити «шлях до війни в Україні». От їхні ключові висновки
Єременко розповідає, що відмов брати участь у дослідженні було багато – точно більше двох тертин, але проблема полягає в тому, що багато людей відрізані від зв'язку. Для того, аби відновити контакт, їм треба розібратись із налаштуваннями месенджерів чи встановити спеціальні програми заміни IP-адреси мобільного. Отже думки тих, хто не має змоги чи бажання налагодити зв'язок не видно в опитуванні. Також фахівець зазначає, що неможливо визначити склад населення, який залишився на цих територіях.
Що цікаво, на запитання про те, чи погіршиться їхній добробут відповіли ствердно у сукупності більше відсотків (72,7%), ніж лише ті, що засуджують дії Росії. Тобто серед тих, хто вважає, що добробут стане гіршим є й прихильники політики РФ. Про це зазначає й Андрій Єременко.
«Що мене дійсно здивувало – значна частина людей, які хочуть Росії, на запитання чи погіршиться їхнє життя, якщо РФ візьме контроль над областю кажуть «так, погіршиться». Є й така категорія», – зауважує Єременко і додає, що люди здебільшого налаштовані проти будь-якого референдуму, про що заявило більше 81% опитаних.