На окупованих територіях Донбасу вода стає великою проблемою

Суспільство
20 Липня 2021, 10:19

В Міністерстві вважають, що в умовах аномальної спеки це може впливати й на погіршення якості води, оскільки нерівномірна подача води призводить до застоювання, виникнення бактерій та поширення інфекційних захворювань серед населення. Це є прямим порушенням Державних санітарних норм та правил.

“Згідно з інформацією, яку оприлюднює на своїх інтернет-ресурсах окупаційна “влада”, на території м. Хрустальний (Красний Луч) подача питної води здійснюється за графіком від 1-2 разів на тиждень до графіка “через день” в залежності від району міста. На території с.Голубівське, с. Донецьке, м. Кіровськ – постачання питної води відбувається лише 1 раз на тиждень, м. Кадієвка (Стаханов) – частково 1 раз на 2-3 дні. На території м. Алчевськ, де спостерігається один із найбільш забруднених показників питної води, заявлене водопостачання через день, однак за наявною інформацією воно відсутнє по декілька діб поспіль”- вказує Мінреінтеграції.

Також вони підкреслюють, що внаслідок тривалого неконтрольованого скидання окупаційними адміністраціями неочищених стоків шахт у водосховища, норми щодо гранично допустимої концентрації у воді нафтопродуктів у Волинцівському питному водосховищі, що розташоване у Донецькій області, перевищено у 6 разів, нітратів – у 5,7 раза, сульфатів – у 3,5 рази, а цинку – майже у 4 рази. Крім цього, забрудненим також залишається Ісаковське водосховище в Луганській області. Наприкінці березня 2020 року, клас якості його води понижено з “помірно забруднена” на “забруднена”.

Водночас, в Трьохсторонній контактній групі нещодавно заявили, що хочуть створити групу з екологічного моніторингу за участі представників Росії та України. Планується, що вона буде зокрема займатися питанням затоплення шахт в зоні бойових дій. Про це ЗМІ повідомила представниця української делегації у ТГК Вікторія Страхова. Вона наголосила, що Київ не визнає суб’єктність незаконних збройних формувань, але “екологія не знає кордонів”. І сподівається, що групу експертів очолить міжнародний представник. 

Читайте також: Донбас. Війна за воду

“Це було б великим кроком, який наблизив би нас до розв’язання критичних проблем, які виникають на окупованих територіях, але пов’язані чи не з усією територією України, – прокоментувала Тижню Марина Ткаченко, керівник експертної групи з інфраструктури Мінреінтеграції. – Ми вже давно не маємо можливості проводити якісний моніторинг і змушені отримувати тільки опосередковану інформацію щодо того, що відбувається на окупованих частинах України. Але, на мій погляд, без залучення іноземних експертів робота такої групи неможлива. Хотілося б, щоб до складу увійшли і представники “Червоного хреста” чи ОБСЄ”.  

Однак в Міністерстві визнають, що попри значні зусилля, Україні поки що не вдалося залучити міжнародні організації до подібних проєктів. Так, на початку жовтня 2020 року віце-прем'єр Олексій Резніков під час зустрічі з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі озвучив запит України щодо проведення експертизи і прохання відправити моніторингову місію групи експертів на Донбас, для перевірки наявних екологічних загроз. Але ситуація досі не знайшла рішень.