На окупованих Росією територіях штрафуватимуть за відмову від тестування та госпіталізації

Суспільство
27 Вересня 2021, 12:45

На території ОРДЛО ситуація з поширенням коронавірусної хвороби стрімко погіршується. Після проведення виборів у Держбуму РФ, під час яких тисячі людей переміщувалися у великому натовпі до прикордонних областей Росії, окупаційній владі нарешті дозволили визнати масштаби та неконтрольованість епідемії. За інформацією від так званого “Міністерства охорони здоров’я” з Донецька,  тільки за одну добу 25 вересня на лікарняні ліжка потрапили 206 хворих, з них 116 пацієнтів потребували термінової кисневої підтримки.

 

Читайте також: Вихід не для всіх

 

В мережі Інтернет розповсюджують відео, на якому можна побачити величезну чергу з машин Швидкої допомоги біля однієї з лікарень Донецька. “Але це ті, кому, можна сказати, пощастило – переважна більшість людей отримують діагноз “не госпітальна пневмонія” та лікуються вдома за допомогою антибіотиків. Що робиться в селах, я взагалі боюся уявити”, – пояснила Тижню мешканка одного з окупованих населених пунктів Донеччини. За наявною інформацією, на території окупованої Донеччини пацієнтів з коронавірусною хворобою приймають у 36 перепрофільованих відділеннях, майже всі вони вже перевантажені.

 

Саме кількість госпіталізованих та завантаженість медичної системи показує справжній масштаб епідемії на окупованих територіях. Тому що данні про загальне інфікування населення на захоплених територіях не є об’єктивними. До 11 вересня, коли Швейцарським агентством з розвитку та співробітництва (SDC) була доставлена гуманітарна  допомога, де були зокрема й тести для визначення наявності вірусу COVID-19, всі діагнози ставилися згідно “клінічних проявів”. Але й останні тижні кількість проведених тестів настільки мінімальне, що не показує навіть умовного процента тих, хто хворіє. Наприклад, за 25-26 вересня на окупованій Донеччині офіційно не провели жодного тесту, хоча вони звітують про 65088 хворих на COVID-19, що наявні на цій території. І ця цифра не змінюється протягом кількох діб – згідно з і звітами, швидкі швейцарські антиген-тести отримали Центри первинної допомоги, які просто не працюють на вихідних. Про тестування важко хворих у лікарнях навіть не йдеться.

 

При тому, на офіційних пабліках та сайтах в окупації, не побачиш активної пропаганди щеплення – тільки рекомендації мити руки та тримати дистанцію. Пояснення цьому дуже просте: Росія не поспішає забезпечувати мешканців захоплених нею територією вакцинами. А той мізер, який все ж привезли на початку літа, не надто популярний у мешканців ОРДЛО, бо вважається низькоякісною “вакциною для мігрантів”. До того ж, “Спутнік Лайт” не використовується для щеплення літніх людей, які є основною групою ризику при COVID-19.

 

Читайте також: На окупованих територіях Донбасу не вакцинують літніх людей

 

В таких умовах окупаційна влада змушена демонструвати хоч якусь діяльність. Але замість того, щоб вимагати від країни-окупанта збільшення медичної допомоги або домовлятися з міжнародними благодійниками про поставку якісних вакцин, вони вирішують штрафувати людей. Особливо цинічним виглядає наказ про штрафи та навіть карну відповідальність за відмову від госпіталізації чи проходження тесту/ Зокрема за невиконання протиепідемічних заходів та вимог під час дії режиму підвищеної готовності і (або) надзвичайної ситуації громадянам загрожує штраф від 100 до 500 рублів (при повторності – від 1 000 до 3 000 рублів), а посадовим особам і фізичним особам-підприємцям від 1 000 до 5 000 рублів (при повторності – від 5 000 до 10 000 рублів).

 

“За ухилення особи з підозрою на коронавірус від обстеження, обов'язкової самоізоляції чи обов'язкової госпіталізації – штраф від 5 000 до 10 000 рублів”, – пояснює “Уповноважена з прав людини так званої “ДНР” Дар’я Морозова. Про це мають пам’ятати люди, яким навіть не надають можливості тестуватися чи лікуватися у відділеннях: у разі наявності доказів, що це спричинило смерть інших людей, їх можуть навіть ув’язнити на строк від 1 до 7 років. Звісно, якщо винуватець виживе.

 

Також за поширення в ЗМІ, а також в інформаційно-телекомунікаційних мережах недостовірної суспільно значимої інформації під виглядом достовірних повідомлень може коштувати громадянам від 1 000 до 5 000 рублів, а посадовим особам і фізичним особам-підприємцям – від 5 000 до 10 000 рублів. І можна навіть не сумніватися, що оприлюднення правдивої інформації про стан справ у відділеннях та нестачу ліжок, кисню та ліків в умовах так званої “контрольованої демократії” трактуватиметься саме так.  

 

Читайте також: Які країни схвалили третю дозу вакцини від Covid-19

 

Одночасно, на захопленій Росією частині Донеччини вийшов Наказ №57, в якому заборонили проведення масових акції, відправили на дистанційне навчання студентів та скасували прийоми чиновниками громадян. В’їхати на окуповану територію можуть тільки ті, хто має реєстрацію або посвідку на проживання – схоже, переміщення через КПВВ з боку вільної частини України людей без “донбаської прописки” унеможливлюється навіть для гуманітарних цілей. Виїзд за межі окупації “влада” дозволяє тільки в бік Росії. А туди, до речі, намагаються потрапити ті новоспечені володарі російських паспортів, хто не встиг отримати так званий соціальний поліс СНИЛС. Після проведення виборів у Держдуму і ця функція більше не працює на території, яку Росія окупувала: збільшення слухняних виборців вона на разі не потребує до наступних перегонів.