«На кожен аргумент прихильників неминучого розпаду Росії є ще більше контраргументів» – Foreign Policy

21 Квітня 2023, 20:04

Західні аналітики та російські політичні вигнанці активно закликають до «деколонізації» Росії після низької ефективності сил Кремля на полі бою та віру в те, що ядерну загрозу не варто сприймати всерйоз. Видання Foreign Policy пише, що ці сподівання можуть насправді ніколи не справдитися навіть попри невдоволеність політикою Кремля серед опозиції та навіть решти громадян РФ.

Комісія з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсінська комісія США), незалежна урядова агенція США, вважає, що деколонізація Росії має бути «моральною та стратегічною метою». Форум Free Nations of Post-Russia, утворений політиками та журналістами у вигнанні, провів зустріч у Європейському парламенті в Брюсселі на початку цього року й навіть опублікував карту розчленованої Росії, розділеної на 41 різну країну в постпутінському світі. Всі очікують, що Захід має розробити стратегію та покласти край російській загрозі, а не давати Путіну шанс на відступ.

Foreign Policy пише, що водночас багато інших голосів, які вважають, що Росія становить серйознішу загрозу глобальній безпеці та застерігають: навіть якщо держава-терорист слабша за Захід у військовому та економічному плані, вона досі має приблизно 6 тисяч ядерних боєголовок та величезні ресурси на малонаселених територіях.

Читайте також: Сергій Сумленний: «Коли Росія почне розпадатись, український досвід стане вирішальним. Тому що Захід в цей час заціпеніє і не розумітиме, що відбувається» (відео)

«Януш Бугайскі, старший науковий співробітник Джеймстаунського фонду, нещодавно написав книгу “Failed State: A Guide to Russia’s Rupture”. Він стверджує, що західні санкції стиснули російську економіку, тож існує “занепокоєння в багатьох регіонах через скорочення бюджетів”. Він виступає проти надання гарантій безпеки Путіну», – йдеться у тексті.

Прихильники цієї думки кажуть, що поразка Путіна в Україні знищить його культ сильного лідера, пише FP. На їхню думку, еліти неслов’янських республік підіймуться, коли відчують, що Москва не може «набити їхні кишені» та неспроможна придушити бунт.

Експерти покликаються на протести в минулому, які підтверджують існування напруженості в регіоні. Антимобілізаційні протести розглядають об’єднуючою силою, яка стимулюватиме рухи за незалежність. «Це може бути так, але поки що віра більше спирається на надію, а не на конкретні розвідувальні дані чи докази потужних підпільних рухів, – йдеться у коментарі FP. – На кожен аргумент прихильників неминучого розпаду Росії є ще більше контраргументів. Правда в тому, що існує інформаційний вакуум, який Росія свідомо підтримує, але відсутність інформації сама по собі не виправдовує теорію».

Читайте також: Як розпадатиметься Росія та чи варто цього очікувати?

За словами експертів, громадяни Росії в автономних республіках можуть боятися Путіна, але бути антипутінським не завжди означає бути антиросійським. Також немає гарантії, що подальші дії поборників за незалежність від Росії будуть демократичними чи дружніми до Заходу. Зокрема FP зауважує, що багато регіонів Далекого Сходу набагато прихильніші до Китаю, а також пише про занепокоєння громадянськими війнами всередині РФ та боротьбою регіональних диктаторів за ядерну зброю.

«Попри те, що Кремль регулярно звинувачує Захід у розпалюванні конфлікту всередині Росії, розмови про розпад Росії в західних столицях можуть підняти націоналістичний запал і змусити росіян об’єднатися за Путіна. Це також можуть використати ультраправі прихильники Путіна по всій Європі для посилення антиамериканізму. Гірше того, це може підживлювати механізм дезінформації та цитуватися теоретиками змови в інтернеті для створення паралельного наративу».

Старша наукова співробітниця Королівського інституту об’єднаних служб Європи Джоана Деус Перейра сказала FP, що розпад Росії є «дуже малоймовірним» і додала, що такі інсинуації на Заході збільшать «привабливість Путіна».

«У цьому контексті подивіться на першу промову Путіна, де він сказав, що підніме Росію з колін, з приниження. Існує величезна підтримка Путіна з того, що ми бачимо і слідкуємо, і будь-які розмови або спроби розколоти Росію тільки допоможуть йому», – каже Деус Перейра. Крім того, за її словами, неслов’янські республіки та регіони насправді хочуть не розпаду РФ, а «визнання свого регіону, власного прапора та більшої культурної незалежності в Російській Федерації».