На кордоні

Світ
12 Березня 2015, 16:20

Мешканцям естонського міста Нарва на кордоні з Росією вже набридло чути, що воно стане наступним. «Тут просто не може бути другого Криму», – каже Владіслав Понятовскій, місцевий профспілковий лідер. Етнічний росіянин, він допомагав проводити «референдум» про автономію Нарви у 1993 році. А тепер про таке не хоче й думати. Нинішня Естонія пропонує вищий рівень життя, членство у НАТО і Європейському Союзі. Ніхто в Нар­­ві не прагне потрапити до Івангорода – російського міста на іншо­­му березі річки.

Захід боїться, що Кремль поч­­не випробовувати Альянс, ство­рю­­ючи проблеми в країнах Балтії. Британський міністр оборони Майкл Феллон уже говорить про «реальну небезпеку». Росія порушує повітряний простір цих держав і перешкоджає рухові суден Балтійським морем. Минулої осе­­ні агенти РФ перетнули кордон і викрали працівника естонської розвідки. Командувач Сил оборо­­ни Естонії Ріхо Террас називає це нове безпекове середовище «не про­­сто негодою, а зміною клімату».

Як член НАТО, що має сухопутний кордон із Росією, Естонія повинна готуватися до нападу. Їй активно сприяє в цьому Альянс, проводячи операцію «Атлантична рішучість»; до кожної із трьох держав Балтії, а також до Польщі, відряджено по 150 американських військових. Посилено патрулювання повітряного просто­­ру в регіоні. Створюються сили швид­­кого реагування.

На парламентських  виборах владна Партія реформ перемогла свою прокремлівську суперницю, що підтримує тісні зв’язки з «Единой Россией»

Питання національної безпе­­ки домінувало й на парламентських виборах, що відбулися в Естонії 1 березня. На них владна Партія реформ перемогла свою прокремлівську суперницю – Центристську партію, що підтримує тісні зв’язки з путінською «Единой Россией» і опирається на етнічних росіян, які становлять чверть населення Естонії. ЦП посіла друге місце. Прем’єр Естонії Тааві Рийвас виключив можливість співпраці з нею і натомість формуватиме коаліцію з нинішні­­ми партнерами – соціал-демо­кратами та ще однією політсилою.

Естонія намагається інтегрувати велику групу свого російськомовного населення, частина якого все ще не має громадянства (зазвичай умовою його отримання є знання естонської мови), від 1991 року. Інтегровані росіяни живуть у країні добре, а от решта заробляє менше, і рівень безробіття серед неї вищий, ніж у середньому. Центристська партія керує в Таллінні, але її політична ізоляція на загальнодержавному рівні лише увиразнює відчуженість.

Та найбільше розділяють естонців і росіян їхні ЗМІ. Російськомовні здебільшого черпають новини через державні канали інформації РФ. Дослідники програми Sinu Riigi Kaitse, які вивчають становище молодих етнічних росіян в Естонії, відзначають різке погіршення їхнього ставлення до США й НАТО. Естонський уряд планує восени запустити російськомовний канал. Але, за словами кореспондента тижневика Viru Prospekt Романа Вікулова, проблема не в браку альтернативних джерел, а в тому, що «місцеві росіяни не довіряють естонській владі».

Багато естонців відповідають їм взаємністю. Рани радянської окупації в них іще не загоїлись. І «хоч антиросійська атмосфера сприяє відчуженню, але це факт життя», – каже президент Естонії Тоомас Гендрік Ільвес. І все-таки естонські політики намагаються достукатися до своїх співвітчиз­ників-росіян. Народжені в Естонії можуть тепер набути громадянство незалежно від статусу бать­­ків. Торік уряд Рийваса впер­­ше від радянських часів призначив етнічного росіянина мініст­ром. Посольство США особливу увагу приділяє Нарві: розширює культурний вплив, а минулого літа організувало там курси російської мови для групи американських кадетів.

Ситуація кристалізується на складі біля Таллінна, де волонтерська група «Добросвет» збирає гуманітарну допомогу для цивільного населення в окупованих «повстанцями» районах Східної України. Ящики з продуктами й одягом, складені у високі стоси, відправлять до лікарень, шкіл та сіл Донбасу. Ці посилки передаватимуть через Росію з допомогою придворного кремлівського угруповання байкерів «Ночные вол­­ки». Але навіть ці активісти називають своєю домівкою Естонію. Росіяни в Естонії «вже мають інший менталітет», – каже Еліна Єсакова, керівник «Добросвета». Її син служитиме в естонській армії.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist