Вибух стався на другому реакторі аварійної японській АЕС «Фукусіма-1», пошкодженої потужним землетрусом.
Всім жителям наказано негайно покинути зону радіусом 20 км навколо аварійної АЕС «Фукусіма-1». У зоні радіусом 30 км від АЕС «Фукусіма-1» жителям рекомендовано не виходити з будинків.
У результаті вибуху на другому реакторі виникла загроза руйнування оболонки реактора й викиду радіації. Є небезпека, що пошкоджений басейн для зниження тиску в нижній частині реактора, і там, можливо, стався витік радіації, передає ИТАР-ТАСС з посиланням на Міністерство економіки і промисловості Японії.
У басейні у вигляді бублика міститься 2-4 тисячі кубометрів води. Якщо в реакторі підвищується тиск, то розпечена пара, що є там, охолоджується в цій системі. Вона також виконує функцію зниження тиску в реакторі і охолоджує його у випадку екстрених ситуацій.
Пошкодження басейну зниження тиску різко ускладнить ситуацію навколо другого енергоблока АЕС. Раніше вибухи водню вже відбулися на її першому і третьому енергоблоках. Однак вони не пошкодили самі реактори.
За даними оператора станції – найбільшої в Японії енергетичної компанії Tokyo Electric Power, загроза повного розплавлення ядерного палива (мелтдаун) виникла на японській АЕС «Фукусіма-1», де вийшли з ладу системи охолодження трьох з шести реакторів.
«Є пошкодження палива. Ми не можемо заперечувати можливість мелтдауна», – заявив представник корпорації.
На другому реакторі триває закачування морської води для охолодження.
З другого енергоблоку евакуйований весь персонал за винятком тих, хто безпосередньо зайнятий спостереженням і управлінням його системами.
Тим часом японський прем'єр-міністр виступив проти відходу персоналу з аварійної АЕС. Як заявив Наото Кан, фахівці повинні залишатися на робочому місці.
«У разі звільнення технічного персоналу (з АЕС) Токійська енергокомпанія, яка є оператором станції, на сто відсотків втратить контроль над ситуацією. Прошу всіх виявити максимальну рішучість», – підкреслив глава уряду.
Рівень радіації, за даними фахівців станції, в її районі після вибуху досяг 8217 мікрозівертів на годину, що у вісім разів більше граничної норми на рік. Раніше повідомлялося про те, що рівень радіації в районі АЕС «Фукусіма-1» піднявся до рівня в 965 мікрозівертів на годину. Це не є небезпечно для здоров'я людей, заявила японська влада.
15 березня в префектурі Ібаракі підвищений рівень радіації зараз знизився з 5 до 3 мікрозівертів на годину. Про це повідомили фахівці лабораторії Токійського університету, розташованої в районі заводу ядерного палива Токаімура (префектура Ібаракі).
Зниження відбулося через дві години після того, як в 7:46 за місцевим часом адміністрація префектури заявила про перевищення норми радіації в сто разів.
«Такий рівень не створює небезпечного впливу на здоров'я людей», – зазначив представник місцевої адміністрації.
Окрім цього, була пожежа та вибух водню на 4-му реакторі. Зараз вона ліквідована. Небезпеки загоряння відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) в приміщенні енергоблоку немає. Про це повідомив сьогодні на прес-конференції в Токіо генеральний секретар кабінету міністрів Японії Юкіо Едано.
Басейн, де зберігаються 783 паливних стрижня відпрацьованого ядерного палива з аварійного четвертого реактора АЕС «Фукусіма-1», не пошкоджений.
За даними компанії-оператора станції – Tokyo Electric Power, «температура води в басейні для ВЯП зараз піднялася до 84 градусів за Цельсієм, але вода в басейні залишається, і він в цілому не пошкоджений».
Раніше в компанії висловлювали побоювання, що через пожежу в будівлі четвертого реактора можуть отримати пошкодження 783 паливних стрижня відпрацьованого ядерного палива. «Таку можливість повністю заперечувати не можна», – відзначили там.
Ситуація в зоні АЕС «Фукусіма-1» залишається складною і вимагає підвищеної уваги. Потрібно вжити всіх заходів, щоб не допустити розширення шкоди, зазначив на прес-конференції в Токіо прем'єр-міністр Наото Кан.
Він також зробив суворе зауваження відповідальним особам з приводу того, що «доповідь уряду про новий вибух на АЕС «Фукусіма-1» надійшла із запізненням».
З метою поліпшення координації в ускладненій ситуації на АЕС «Фукусіма-1» влада Японії і дирекція Токійської енергокомпанії сьогодні вранці заснували єдиний штаб, який Наото Кан очолив особисто.
Єдиний штаб працює в головному будинку Токійської енергокомпанії, керівника якої також включено в нову структуру. У штаб увійшов і міністр економіки, промисловості і торгівлі Банрі Каіеда.