На тлі останніх подій, почались планові події з евакуації, які в світлі новин про російську агресію можна сприймати як цілковиту зосередженість західних демократій на подіях біля українського кордону. Зокрема, операторів канадського спецназу відправили в Україну на тлі зростання напруженості між військовим альянсом НАТО і Росією, повідомляє Global News.
Розгортання невеликого контингенту канадського полку спеціальних операцій відбулося у зв'язку з тим, що дипломатичні переговори минулого тижня перервались, а 100 тисяч російських військових досі залишаються на кордоні України.
За словами джерел видання, підрозділ також отримав завдання допомогти розробити плани евакуації канадських дипломатів в разі повномасштабного вторгнення.
Ні уряд, ні канадські збройні сили офіційно не підтверджують присутність спецназу в Україні, заявляючи лише, що оператори залучені до ширшої допомоги Канади для України.
Також видання The New York Times повідомило сьогодні, що Росія евакуює родини своїх дипломатів із українських посольств. За інформацією, отриманою від співробітника СБУ та американських чиновників, ще 5 січня, за тиждень до перемовин, родини автобусами відправили з Києва до Москви, а через кілька днів – також зі Львова.
Читайте також: Глобальний контекст російської агресії
В МЗС Росії повідомили, що посольство в Києві працює у штатному режимі і евакуації вони не проводили. У міністерстві закордонних справ України також заявили, що не знають про евакуацію з російських посольств та не будуть вивозити українських дипломатів з РФ.
Тим не менш, у статті The New York Times йдеться про те, що такі дії можуть бути хитрістю, пропагандою, дійсно підготовкою до конфлікту з боку РФ або ж трьома варіантами одночасно.
17 січня Аляксандр Лукашенка також повідомив про початок спільних військових навчань Білорусі та Росії “Союзна рішучість – 2022”, які мають початись 10 лютого і завершитись 20 лютого.
"Це мають бути нормальні навчання з відпрацювання певного задуму у протистоянні з цими силами: Заходу (Прибалтика та Польща) та півдня (Україна)", – пише білоруський проурядовий канал "Белта”.
Того ж таки 17 січня Лукашенка заявив, буцімто Україна нарощує війська біля білоруських кордонів: “Україна продовжує нарощувати сили, зосереджуючи підрозділи національної гвардії із "націоналістів-радикалів". Це ще гірше, ніж натівські військовослужбовці”. У цей час біля кардонів відбуваються українські військові навчання “Полісся”.
Наступного дня підрозділи збройних сил РФ почали перекидувати до Білорусі. Пізніше заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін заявив, що країни будуть відпрацьовувати варіант залучення всього військового потенціалу Білорусі та Росії.
На фоні результатів перемовин та маніпулятивної поведінки Кремля, Велика Британія направила до України у понеділок протитанкову зброю, щоб допомогти нам захиститися від потенційного вторгнення Росії.
“Ми прийняли рішення про постачання Україні легких протитанкових систем оборонної зброї”, – сказав міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, заявивши, що невелика кількість британських військовослужбовців проводитиме навчання протягом короткого періоду.
Міністр не уточнив кількість і тип озброєння, яке відправляється, але сказав: "Це не є стратегічною зброєю і не становить загрози для Росії. Їх потрібно використовувати для самооборони". Журналіст Юрій Бутусов зазначив на своїй сторінці у Фейсбуці, що це можуть бути ручні гранатомети: "Британці мають в наявності старі гранати LAW80 – чудова зброя, і вони мають видатні зразки протитанкових гранатометів – NLAW/MBT LAW. Остання модифікація MBT важить лише 12 кг і може влучити в ціль, як Javelin, прямим пострілом, або атакою зверху, тандемною бойовою частиною", написав журналіст.
Пізніше Бутусов написав, що їх постачання таки почалось і зазначив, що максимальна дальність прицільної стрільби для нових модифікацій становить 800 метрів, а точність – майже 100 %.
Через агресивну риторику та відмову від деескалації Росії, ряд західних політиків приїздили до України з візитом. Через численні повідомлення про можливі спекуляції задля “законного” початку повномасштабної війни, Захід активізувався й крім зброї проводять консультації й висловлюють повну підтримку Києву.
Так до України має приїхати Держсекретар США Ентоні Блінкен щоб зустрітись із президентом Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Візит відбудеться через наростаючу агресію Москви.
Секретар хоче підтвердити керівництву України підтримку США українського суверенітету й територіальної цілісності. Також Блінкен зустрінеться із працівниками посольства США, щоб повідомити про планування непередбачених ситуацій, якщо Росія вирішить продовжити ескалацію.
Без публічного повідомлення про візит, до України також приїздив директор Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) Вільям Бернс. 12 січня, за повідомленням CNN, Бренс зустрівся із президентом Зеленським та обговорив із українською розвідкою агресивну політику Росії.
Раніше західні урядовці повідомляли про те, що Росія може шукати формальний привід, щоб почати вторгнення на “законних умовах”, порівнюючи це зі сценарієм розвитку подій 2014 року.
Зокрема, Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу 13 січня, після перемовин США-Росія-НАТО, повідомив, що американська розвідка виявила, що Росія закладає основу, аби сфабрикувати такий привід “шляхом диверсійної діяльності та інформаційних операцій, звинувачуючи Україну в підготовці неминучого нападу на російські війська на сході України”.
Читайте також: "Відсутність прогресу" та "нереалістичні вимоги". Про що говорили та які результати тижня перемовин між Росією та Заходом
Це підтвердило й Головне управління розвідки України за день після заяви Саллівана. Вже 14 січня ГУР повідомило, що Кремль готує провокації проти своїх військових, щоб потім звинуватити у цьому Україну.
“За інформацією воєнної розвідки України 13 січня у 3 омсбр ЗС Придністровського регіону Республіки Молдова було проведено службову нараду, під час якої особовому складу доведено, що очікуються провокації зі сторони України в районі н. п. Ковбасна”, – йдеться у повідомленні й зазначається, що команди привести бригади у вищі ступені бойової готовності не приходило, проте йшлось про готовність особового складу “за першою командою” виконувати завдання.
Вже наступного дня, 15 січня, ГУР повідомило про можливу екологічну катастрофу на Донбасі – в окуповану російськими бойовиками Горлівку на підприємство "Концерн Стирол" привезли ємності з аміаком, з яких через порушення герметичності відбувся витік у повітря отруйних речовин.
Відомство заявляє, що такі дії можуть теж начебто “спровокувати” конфлікт з російського боку, так як Москва, можливо, заявить про використання небезпечних хімікатів Україною.