На фінішній прямій: хто має шанси потрапити до обласної та міської ради у Кропивницькому

Політика
23 Жовтня 2020, 13:51

Аналіз ґрунтуватиметься на результатах останнього опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», та особистих спостережень автора за перебігом кампанії.

 

Місто Кропивницький

 

За результатами опитування, на виборах міського голови у першому турі з великим відривом перемагає Андрій Райкович. Так, за чинного міського голову готові голосувати 49,2% з тих, хто визначився з вибором та піде на дільниці в неділю. 24,9% готові підтримати Артема Стрижакова, 8,0% – Анатолія Ларіна, 6,9% – Ольгу Ковальову-Алокілі, 4,4% – Олександра Цертія. Рейтинги інших кандидатів – менше 3%.

 

Подібна ситуація і з політичними партіями. «Пропозиція» Райковича має найвищий рейтинг – 26,9% тих, хто буде голосувати та визначився із вибором. Далі – «Перспектива міста», яку готові підтримати 18,8%, «Слуга народу» – 11,4%, «Опозиційна платформа – За життя» – 9,7%, «Європейська солідарність» – 8,4%, «Батьківщина» – 7,0%, «За майбутнє» – 4,4%, «Рідне місто» – 4,3%. Рейтинг інших партій – менше 3%. Не визначилися – близько 11%.

 

Теоретична похибка дослідження становить 3%, тож можемо припустити, що «За майбутнє» та «Рідне місто» таки подолають прохідний бар’єр. Прихований рейтинг має також партія «Наш край», адже їх виборці орієнтуються не на назву партії, а на прізвища їх депутатів, які мають високі особисті рейтинги, тому в опитуваннях їх рейтинг може бути занижений.

 

Читайте також: Дніпропетровщина: Вілкули не здаються

 

Виходячи з таких рейтингів, можна розрахувати кількість депутатів від партій, які потраплять до наступної міськради. Так, Пропозиція матиме 10 депутатів, Перспектива міста – 7, Слуга народу – 6, ОПЗЖ – 5, «ЄС» і «Батьківщина» – по 4, «За майбутнє», «Рідне місто» і «Наш край» – по 2. Якщо останні три партії не подолають прохідний бар’єр – всі решта матимуть по одному додатковому мандату.

 

Хто зможе увійти до провладної більшості? Очевидно, що більшість формуватиметься навколо міського голови і його партії – «Пропозиції», а також партій, які його підтримали або підіграли йому, а саме «Слуга народу», «ЄС», «Наш край» та «Рідне місто», це вже 24 депутата. До них може долучитися «Батьківщина», особливо якщо в раду не потраплять «Наш край» та «Рідне місто».

 

Формально в опозиції залишаться «Перспектива» і ОПЗЖ, хоча пов’язані з ними посадовці (передусім в освіті та культурі) і надалі залишатимуться на своїх посадах. Найопозиційнішою ж фракцією може стати «За майбутнє», адже з ними навряд чи хтось поділиться владою.

 

В той же час може статись і навпаки – в опозиції знову опиниться «Батьківщина», а в коаліцію з «Пропозицією» і «ЄС» увійдуть «Перспектива міста» і ОПЗЖ, як це відбувається у нинішньому скликанні. Проте найбільш ймовірно, що більшість просто ніяк не буде формалізована.

 

Місто Олександрія

 

У рейтингу до міської ради Олександрії теж лідирує партія «Пропозиція» з результатом 29,3% серед тих, хто буде голосувати та визначився із вибором. Далі – партія «Опозиційна платформа – За життя», яку готові підтримати 17,9%, «Європейська солідарність» – 10,4%, «Батьківщина» –  8,4%, «Слуга народу» – 8,3%, «Сила людей» – 6,3%, Радикальна партія Ляшка – 5,6%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Не визначилися – 19-20%.

 

Серед кандидатів на посаду міського голови лідером є Сергій Кузьменко: 61,4% серед тих, хто голосуватиме та визначився із вибором. 36,9% готові підтримати Степана Цапюка, 0,9% – Володимира Трофименка. Не визначились, за кого голосуватимуть, – близько 10% опитаних.

 

Читайте також: Як змагаються кандидати у маленьких ОТГ

 

Отже, варто очікувати перемоги Сергія Кузьменка, який сформує довкола себе коаліцію з тих партій, які його вже встигли підтримати, а це передусім «Пропозиція», «Слуга народу», «ЄС» та «Батьківщина». В опозиції опиниться ОПЗЖ. Місцевий осередок «Опозиційної платформи – за життя» на чолі зі своїм неформальним лідером Цапюком вже давно конфліктує із обласним та центральним партійним керівництвом в особі Сергія Ларіна, тому поразка Цапюка вигідна у тому числі і його власній партії.

 

Кіровоградська область

 

На жаль, свіжих соціологічних опитувань від авторитетних організацій, репрезентативних для всієї області, досі не було оприлюднено, тому доводиться спиратись на динаміку зростання рейтингів у двох найбільших містах області: Кропивницькому та Олександрії, а також на активність партійних осередків на решті території області.

 

Читайте також: Хто претендує на Маріуполь

 

Ця динаміка свідчить, що найбільший результат серед консервативних виборців області можуть отримати три партії влади: «Слуга народу», яку підтримує виконавча влада в особі ОДА, та ВО «Батьківщина» і «Європейська солідарність», які формують більшість в обласній раді. Саме ці три партії можуть стати кістяком нової більшості у наступному скликанні, з огляду на близькість команд цих партій.

 

Також високі шанси мають нові для області політичні проєкти, які ведуть активну виборчу кампанію, а саме «Пропозиція» та «За майбутнє», і старі, але вже «перевірені» ОПЗЖ, «Наш край» та «Радикальна партія Олега Ляшка».