На Банковій розраховують у вересні отримати висновки Венеціанської комісії щодо законопроекту про прокуратуру

2 Серпня 2013, 08:43

Як розповів радник президента Андрій Портнов у інтерв’ю газеті «Коммерсант-Украина», законопроект передбачає повне скасування загального нагляду, ліквідацію 122 прокуратур і скорочення повноважень прокурорів.

« У п'ятницю  ми направляємо його до Венеціанської комісії, щоб отримати оцінку експертів ВК і Ради Європи. Ми розраховуємо, що ВК у вересні зробить свій висновок. Ми очікуємо конструктивних пропозицій і зауважень європейських експертів, на основі яких документ буде відкориговано. На це нам потрібно ще близько тижня, після чого законопроект потрапить до парламенту, суб'єктом законодавчої ініціативи буде президент. І якщо на початку жовтня Верховній раді вдасться прийняти документ у першому читанні, то до кінця жовтня його необхідно буде прийняти в цілому, щоб розраховувати на його підписання вже в листопаді», – розповів Портнов.

Він вказав, що експерти Ради Європи  не залучались до розробки законопроекту.

«Ми використовуємо виключно внутрішній експертний потенціал – прихильників і супротивників. До речі, експертів з цього питання в Україні не дуже багато, хоча багато тих, хто називає себе експертами. Для нас важливо було мати інтелектуальних опонентів. Такими є вчені з Центру політико-правових реформ. Ми користувалися працями Олександра Банчука і доктора юридичних наук Миколи Хавронюка. Вони критикують нашу роботу, але це конструктивна критика, ми уважно її вивчаємо і використовуємо їх висновки», – сказав Портнов, додавши, що «від парламентської опозиції не було  конструктивних пропозицій».

Він також додав, що у роботі експерти використовували колишні висновки Венеціанської комісії. «Є три-чотири висновки ВК щодо проектів, які  Україна направляла до цього органу раніше, а також кілька висновків за законами про прокуратуру інших європейських країн. Ми виходимо з того, що колишня позиція ВК є для нас джерелом міжнародних рекомендацій. По всіх ключових елементах нового закону вже є їх думка, який підхід хороший, а який – поганий, наводиться обґрунтування, чому так, а не інакше», – сказав Портнов.

 Він  вказав, що у проект закону скасовує загальний нагляд прокурорів.

«Прибрано все, що не пов'язано з функціями прокуратури в кримінальному процесі або з представництвом в суді. Не буде ні приписів, ні уявлень, ні протестів прокурора. Прокурори позбавляються тієї ледь не безмежної влади, яка була у них до сих пір. Вони не зможуть, наприклад, направити припис будівельній компанії зупинити будівництво чи зажадати у торговельної або виробничої компанії інформацію про те, як вони займаються бізнесом. Передбачений повний вихід прокуратури з приватного сектора. Прокурор позбавляється права вимагати що-небудь від приватної особи чи недержавної компанії поза кримінальним процесом», – наголосив він. 

Читайте також: Секретар Венеціанської Комісії: “Київ має достатньо часу, щоб виконати вимоги ЄС”