На Аль-Джазіра вийшов матеріал про корупцію в Україні. Там згадують, що Росія використовує це питання як зброю

15 Червня 2022, 20:15

«Аналітики стверджують, що Україна вже давно страждає від системної корупції, але Росія, яка часто використовує це питання як зброю, не в праві судити», – починає матеріал журналіст катарської телемережі Аль-Джазіра Томас О Фалк.

У матеріалі йдеться, що з моменту свого заснування Україну асоціювали з корупцією та олігархією,а Росія використала ці розмови, щоб частково виправдати свою війну.

«Проте аналітики стверджують, що Україна сьогодні зробила значні кроки для викорінення корупції», які Росія не в змозі критикувати. Згідно з індексом сприйняття корупції Transparency International за 2021 рік, Україна посіла 122 місце зі 180 країн, поруч із такими державами, як Замбія, Габон і Мексика. Зазначається, що в Європі Україна випередила тільки Росію зі 136 місцем.

Читайте також: Індекс сприйняття корупції: Україна спустилась в рейтингу, проте це не свідчить про деградацію у антикорупційній сфері

Однак, за словами Коена Слутмекерса, старшого викладача міжнародної політики в Лондонському університеті, «ми повинні бути дуже обережними щодо того, як ми обговорюємо питання корупції в Україні, адже інакше ми тільки посилюємо російську пропаганду, яка використовує корупцію як виправдання власної агресії».

«Особливо це стосується випадку, коли ми починаємо розмову з порівняння України з африканськими країнами, де західні держави часто використовують корупцію, щоб продовжувати підпорядковувати африканські нації та поставити їх під спеціальні заходи та умови допомоги для розвитку», – продовжує Слутмекерс. (вочевидь, тут ідеться про російські наративи стосовно того, що Україна – це неспроможна держава і повністю залежна від Заходу маріонетка, – Ред.)

Автор вказує, що хоч і немає жодних сумнівів, що корупція поширена в українському суспільстві та політиці, але прості українці неодноразово виступали проти зловживань уряду та закликали до верховенства права, демократії і самовизначення, як-от під час Помаранчевої революції та протестів Євромайдану.

Також у матеріалі є певний «екскурс в історію» української корупції.

Читайте також: Автор The WP про західну допомогу Україні: Згадується вірш, де «за браком цвяха пропала підкова», а потім кінь, вершник, битва і королівство

«Хабарі чи «подарунки» були поширеними в державній системі. Українцям доводиться вдаватися до підкупу чиновників, щоб отримати кращий доступ до державних послуг, таких як освіта чи охорона здоров’я, або щоб запобігти відмові. «На жаль, боротися з цим типом широкопоширеної системної корупції складно і вимагає постійних зусиль принаймні протягом одного покоління або навіть більше», – сказав Аль-Джазірі Крістіан Ніто., викладач дипломатії та міжнародного управління в Університеті Лафборо».

На думку експертів, причиною є спадщина Радянського Союзу і це спільне явище для всіх пострадянських і постсоціалістичних держав.

«Наразі Україну складно назвати корумпованою, оскільки вона переживає війну. Проте дуже ймовірно, що проблеми, пов’язані зі структурною корупцією, яка є ендемічною в суспільстві, все ще присутні і залишаться такими після завершення конфлікту», – сказав Нітою.

Водночас він зазначає деякі «вражаючі» реформи, проведені Києвом. Так само вказує й ті сфери, де ще належить зробити багато, зокрема, у судовій галузі.