У восьмій доповіді Управління верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію у сфері дотримання прав людини в Україні використовуються неперевірені дані, замовчується інформація про так звані російські "гуманітарні конвої", а також мало уваги приділяється викраденим терористами українцям. Про це йдеться у коментарі Департаменту політики і комунікацій Міністерства закордонних справ України.
Як відомо, помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович, який перебуває з візитом в Україні, 15 грудня представив цю доповідь. Документ підготовлено за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини (ММПЛ) 1-30 листопада, проте фактично він охоплює весь період з часу розгортання в Україні ММПЛ 15 березня.
"Документ доcить об’єктивно оцінює загальну ситуацію в Україні", – йдеться у повідомленні і зазначається, зокрема, що на контрольованих терористами територіях Донецької та Луганської областей і далі відсутні закон і порядок, продовжуються вбивства, викрадення заради викупу, тортури, примусова праця та інші грубі порушення прав людини, які вчиняють члени незаконних збройних формувань за підтримки значної кількості іноземних бойовиків.
Водночас МЗС України звернуло увагу офісу верховного комісара ООН з прав людини на окремі недоліки доповіді. Зокрема, йдеться про те, що восьмій доповіді УВКПЛ бракує наголосу на головних причинах погіршення стану захисту прав людини в Україні – окупації та анексії Криму Російською Федерацією та підривній діяльності цієї країни, спрямованій на дестабілізацію ситуації у південно-східних регіонах держави.
"Також відзначаємо публікування неперевірених даних з «деяких» джерел про буцімто непоодинокі порушення українськими військовими прав людини та гуманітарного права. При цьому часто не береться до уваги легітимне право України на захист своєї незалежності, суверенітету та територіальної цілісності", – наголосили у МЗС.
Крім того, в МЗС наголошують, що знову відсутня інформація про направлення вкотре за останній час Російською Федерацією на тимчасово підконтрольні бойовикам території України так званих «гуманітарних конвоїв», після яких помітно активізується діяльність незаконних збройних формувань. Не говориться й про те, що цей процес відбувається в непрозорій формі у порушення відповідних міжнародних норм та українського законодавства.
"Недостатньо уваги приділяється долі українців, викрадених і таємно вивезених російськими спецслужбами з України та утримуваних в РФ під незаконним арештом – Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка та ін. ММПЛ не бере до уваги заяву Надії Савченко та її захисту, що вона вважає себе військовополоненою; не згадує й про те, що російський суд чи інші компетентні органи РФ не здійснили жодних дій з перевірки її статусу; що у ході слідчих дій стосовно Н.Савченко її адвокати М.Фейгін та Н.Полозов наражалися на постійні перепони конфіденційному спілкуванню з нею, яке гарантується законодавством РФ", – підкреслили у міністерстві.
У коментарі наголошується, що той факт, що доповідь присвячена дотриманню прав людини в Україні, "не може бути виправданням замовчування правозахисними органами ООН знущань над українськими громадянами з боку РФ та грубих порушень їхніх прав".
"Висловлюємо сподівання на значно повніше висвітлення не лише внутрішніх, а й зовнішніх чинників, які впливають на розвиток ситуації на сході України та в Автономній Республіці Крим", – відзначили у МЗС.