Україна вважає доцільним продовження представленості у вищих органах Співдружності Незалежних Держав на мінімальному рівні з одночасним використанням формату секторальної взаємодії в тих галузях, які становлять для неї інтерес. Про це у відповідь на запит видання Тиждень.ua повідомили у прес-службі Міністерства закордонних справ України.
При цьому офіційний Київ виходить з того, що таке співробітництво між державами-учасницями СНД має відповідати праву СОТ та не суперечити Угоді про асоціацію з Євросоюзом.
Згідно з текстом, механізми цієї організації корисні для України в питаннях правової допомоги, визнання документів, торгівлі, транспорту, зв’язку на теренах СНД тощо.
Як зазначається, через неспроможність Співдружності ефективно відреагувати на агресію РФ, Україна максимально згорнула свою діяльність у вищих органах, насамперед у політичній, безпековій та гуманітарних сферах, суттєво знизила рівень політичного представництва держави у вищих органах, а також припиняє діяльність у деяких галузевих органах СНД.
Зокрема, у 2014 році Україна відмовилася від головування в організації.
Водночас на засіданнях вищих органів Співдружності упродовж 2014-2015 рр.. Україна була представлена на рівні керівників дипмісій.
«В останньому неформальному саміті глав держав-учасниць СНД (08.05.2015 р., м. Москва) та останньому засіданні Ради глав урядів (29.05.2015р., Казахстан) Україна взагалі не брала участі», – зазначають у МЗС.
Також упродовж цього періоду Київ не підписав жодного рішення за результатами цих заходів.
«Рішення щодо представленості України в жовтневому засіданні Ради глав держав СНД ще не прийняте», – йдеться у відповіді на запит.
Крім цього, з минулого року українська сторона повністю припинила фінансування свого внеску до бюджету Співдружності.
«Україна не бере участі в політичному та військово-оборонному співробітництві в рамках СНД; не визнає міжнародної правосуб’єктності організації, не координує свою зовнішньополітичну діяльність з іншими державами-учасницями та самостійно виступає на міжнародній арені; не бере участі у створенні будь-яких спільних просторів в рамках СНД, а також утримується від будь-яких дій у рамках організації, якщо це суперечить курсу держави на інтеграцію до європейського політичного, економічного та правового простору», – пояснили у відомстві.
Як відомо, у грудні Комітет Верховної Ради підтримав вихід України з СНД.
Нагадаємо, Україна є державою-засновницею та державою-учасницею СНД, водночас не є державою-членом, оскільки не підписала Статут організації.