МЗС про резолюцію Генасамблеї ООН щодо Криму: Світ надіслав чіткий сигнал окупаційній владі

19 Грудня 2017, 22:12

Міністерство закордонних справ України привітало ухвалення 19 грудня Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь». Про це йдеться в заяві МЗС.

«Системне невиконання Російською Федерацією попередньої резолюції Генеральної Асамблеї ООН, недопуск міжнародних моніторингових механізмів на територію АРК призводить до значного погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму. Тому Генасамблея продовжує тримати ситуацію на контролі. Нова резолюція містить чіткі формулювання щодо статусу АР Крим та міста Севастополь як частини території України. Генеральна Асамблея ООН вкотре засуджує тимчасову окупацію Кримського півострова Російською Федерацією та не визнає спроби його анексії державою-окупантом. Ми вітаємо, що цього року Генасамблея також висловилась на підтримку зусиль із звільнення  Криму з-під російської окупації», – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що особливе значення має посилання в резолюції на Женевські конвенції 1949 року та додатковий протокол 1977 року.

«Росія повинна дотримуватися зобов’язань держави-окупанта в умовах збройного конфлікту, зокрема щодо гуманного поводження з населенням, що перебуває на окупованій території, захисту його прав згідно з міжнародним гуманітарним правом», – наголосили в МЗС.

Читайте також: "Злочини Кремля не приховати". Порошенко відреагував на схвалення резолюції щодо Криму в ООН

Згідно з заявою, одним із центральних елементів резолюції залишається заклик забезпечити безперешкодний доступ міжнародним правозахисним механізмам, включно з Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, на тимчасово окупований півострів для здійснення моніторингу та звітування про ситуацію відповідно до їхнього мандату.

«Підтримуємо заклик Генасамблеї ООН щодо виконання проміжного рішення (наказу) Міжнародного суду ООН у справі Україна проти РФ від 19 квітня 2017 року, яке досі не виконано Росією. Міжнародне співтовариство має консолідувати зусилля та примушувати РФ до його виконання. Фіксація та засудження в резолюції ГА ООН системних порушень прав людини, здійснюваних російською окупаційною владою, у т.ч. позасудових страт, викрадень людей, політично вмотивованих переслідувань, обмежень базових політичних прав жителів Криму, має стати важливим кроком на шляху до відстоювання прав і громадянських свобод громадян України, що опинилися в окупації», – йдеться у тексті заяви.

«Широка підтримка нашої позиції у питанні Криму свідчить, що міжнародне співтовариство надіслало чіткий сигнал російській окупаційній владі – питання Криму не закрите, світ уважно спостерігає за діями окупанта, а отже винні у переслідуваннях та порушеннях прав кримчан обов’язково нестимуть відповідальність. Держава-агресор має припинити на тимчасово окупованій нею території свавілля та забезпечити дотримання міжнародного права», – додали в МЗС.

Наголошується, що в Україні щиро вдячні кожній державі, яка віддала свій голос за резолюцію.

Також у МЗС нагадали, що співавторами резолюції разом з Україною виступили 42 держави з різних континентів (серед них –практично всі країни Євросоюзу, США, Канада, Австралія, Ісландія, Норвегія, Чорногорія, Туреччина, Японія, Кірібаті, Маршалові острови, Мікронезія, Палау та ін.).

«Наступним кроком має стати деокупація півострова. Основа сьогодні вже закладена», – підсумували в зовнішньополітичному відомстві.

Нагадаємо, 19 грудня Генеральна асамблея ООН схвалила оновлену резолюцію про стан дотримання прав людини в окупованому Росією Криму.