МЗС надіслало ноту в СНД через блокування роботи представника України на саміті Співдружності

17 Вересня 2016, 18:23

Українська сторона направила виконавчому комітету СНД ноту протесту в зв'язку з блокуванням роботи представника України – голови делегації, посла України в Киргизстані Миколи Дорошенка – на засіданні Ради глав держав Співдружності і вимагає не допускати подібних провокацій у майбутньому. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ.

"Виконавчому комітету СНД (…) відправлена ​​офіційна нота, в якій заявлено рішучий протест у зв'язку з блокуванням роботи України на засіданні, а також висловлено вимогу про надання невідкладних офіційних роз'яснень і прийнятті вичерпних заходів щодо запобігання подібних провокацій в майбутньому", – йдеться в заяві МЗС у зв'язку з блокуванням роботи представника України на засіданні Ради глав держав СНД 16 вересня.

Ця заява є реакцією на позбавлення права участі в засіданні Ради глав держав СНД у вузькому складі голови делегації України Миколи Дорошенка і намаганням виконавчого комітету СНД блокувати його роботу на засіданні Ради глав держав СНД у розширеному складі, зокрема під час процедури підписання підсумкових рішень.

"Україна виступає категорично проти головування в СНД Російської Федерації, яка, незаконно окупувавши частину суверенної території України – Автономну Республіку Крим та м.Севастополь, здійснюючи акти збройної агресії на сході України, грубо порушує фундаментальні норми і принципи міжнародного права, в тому числі ті, які закладені в основу СНД", – сказано в заяві.

Крім того, українська сторона заявляє, що Росія не може головувати в СНД до повного відновлення Україною суверенітету над тимчасово окупованими територіями АРК і Севастополя; до повного виконання Росією Мінських угод в частині виведення з окремих районів Донецької та Луганської областей всіх незаконних збройних формувань, які управляються, контролюються і фінансуються з Москви, а також їх військової техніки та озброєння; до звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних громадян України; відновлення конституційного ладу і правопорядку на всій території Донецької та Луганської областей; відновлення контролю уряду України над тимчасово неконтрольованим ділянкою українсько-російського державного кордону.

"Україна також заявляє, що наміри РФ легітимізувати спроби анексії АР Крим та м.Севастополь шляхом поширення на них перепису будуть нелегітимними і нікчемними, а населення, яке проживає на цій території, залишається населенням України", – підкреслює МЗС.

Що стосується засідання Ради глав держав СНД, то, як вказують у зовнішньополітичному відомстві, незважаючи на спроби виконкому СНД зірвати роботу делегації України, "позиція нашої держави була озвучена в ході розширеного засідання Ради глав держав СНД, а тексти відповідних заяв України – додані до підсумкових рішень саміту ".

Нагадаємо, на саміті СНД Україна висловилася проти головування Росії в співдружності, український посол Микола Дорошенко звинуватив Москву в анексії Криму, а також заявив, що Україна візьме участь в перепису СНД, тільки якщо Росія не буде враховувати в своєму осіб, які проживають в Криму. Президент Росії Владімір Путін заперечив українському представникові, а також заявив, що Україна не підписала і не ратифікувала статут СНД, тому не може вносити пропозицій.

Як відомо, Україна є державою-засновницею та державою-учасницею СНД, водночас не є державою-членом, оскільки не підписала Статут організації. У грудні 2014 року Комітет Верховної Ради підтримав вихід України з СНД.