Митрополит Іларіон нагадав, що Собор прийняв низку важливих рішень щодо внутрішньоцерковного життя, а також виклав позицію Церкви щодо важливих питань і проблем сучасного суспільства.
"Разом з тим до мене, як правлячого архієрея, стала надходити інформація про необгрунтовану критику соборних рішень деякими мирянами, які своїми висловлюваннями ставлять під сумнів соборний принцип церковного устрою. У складний для Церкви час, коли кожен з нас повинен проповідувати Євангеліє і зберігати вірність канонам , в середу віруючих вноситься спокуса і недовіра до Священноначалія. Групи сектантського штибу, які керуються власним вченням про спасіння і роль Таїнств у житті християнина, безапеляційно видають свої помилки і лжеоткровення за волю Божу, прикриваючись принципом соборності та гласності. Ці люди, що приховують імена своїх лідерів, анонімно поширюють листівки і друковані видання, де, прикриваючись цитатами з Святого Письма і авторитетом святих отців, бентежать віруючих. Одним з основних методів подібної сектантської активності служать участь у всіляких «таємних молебнях» з читанням неканонічних молитов, «паломництво» до таємних старців, а також збір підписів під різного виду прокламаціями та зверненнями, які особливо активно використовуються деякими вербувальниками і співчуваючими їм ревнителями», – поянив Іларіон.
За його словами, така діяльність є антицерковною, а «необдумане поширення різного роду звернень і «телеграм до Патріарха» може бути небезпечно для духовного життя».
Митрополит попереджає, що «протиставлення себе і власних помилок Соборним рішенням ставить під загрозу саме перебування людини в лоні Єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви.
«Перестерігаю вас від всякого необдуманого і емоційного сприйняття рішень священноначалія, а тим паче від пособництва ворогам Церкви, які мріють про розкол єдності архіпастирів, священства, чернецтва і мирян Руської Православної Церкви», – заявив Іларіон.
Як повідомлялось, після Собору в інтернеті з'явилося звернення відомого афонського ієросхимонаха Рафаїла (Берестова), який назвав рішення Архієрейського Собору РПЦ неканонічними та апостасійним, а серед архієреїв РПЦ виявив "представників зі спецслужб і масонів".
Архієрейський собор Російської православної церкви (РПЦ), що завершився у Москві 5 лютого, запропонував надати УПЦ МП статусу юридичної особи, що дозволить формувати загальноцерковний бюджет, втілювати в життя соціальні програми церкви і ефективно розподіляти кошти. Крім цього, отримання статусу юридичної особи дозволить уникнути внутрішньоцерковних конфліктів, що виникають при переході священика з однієї конфесії в іншу, а також підтвердить існуючу внутрішньоцерковну вертикаль.
Після Собору патріарх Кіріл оголосив про початок адміністративної реформи в РПЦ, яка передбачає повну концентрацію влади в його руках та правлячих архієреїв.