Митрополит Епіфаній: Зараз є два варіанти сприйняття ПЦУ у православному світу: реальний і альтернативний

19 Листопада 2020, 13:00

Якщо говорити про православний світ, то зараз є два варіанти сприйняття ПЦУ: реальний і альтернативний. Альтернативний — це «потьомкінські дєрєвні», у справжності яких Москва хоче усіх переконати. Про це в інтерв’ю Тижню розповів предстоятель ПЦУ Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

«Так, ми чули, що начебто «томосу ніколи не буде», потім — що «з підписами проблема», згодом — що «не буде наступного визнання», а потім ще одного, потім — що воно нібито «неповноцінне» і так далі. А що на практиці? Все це розбивалося об реальність, і наші опоненти переходили до «дискредитації» наступного випадку, забуваючи, що нещодавно казали те саме про попередній», — сказав він.

 

У реальності ж, зауважив Епіфаній, процес іде, за церковними мірками, доволі жваво, всупереч величезним потугам Москви його заблокувати.

 

«Наразі ми маємо визнання уже чотирьох помісних церков: Константинопольського патріархату, Александрійського патріархату, Церкви Кіпру та Елладської церкви. З іншими церквами у нас теж відбуваються перемовини, консультації і подекуди співслужіння. Не кажучи вже про неформальні контакти. У ситуації з визнанням час знову грає на нашому боці, адже, окрім російської церкви, жодна не розірвала Євхаристійного спілкування (співслужіння зі спільним причастям, яке є ключовим виразником православної єдності) з тими, хто нас визнав. А раз не розірвали, значить, щонайменше опосередковано визнають їхню і, відповідно, нашу правоту. Оскільки, згідно з церковними канонами, той, хто продовжує співслужіння з порушником канонів, сам стає порушником канонів, то очевидно, що інші церкви офіційно такого порушення не бачать», — розповів митрополит.

 

Епіфаній додав, що з початком пандемії можливість повноцінних контактів скоротилася, але вони, звісно ж, не припинилися.

 

«Я не озвучуватиму зараз, із ким саме і на якому рівні ми контактуємо та від кого очікуємо визнання. Можу лише сказати, що якщо хтось стверджує, що процес можна зупинити чи тим паче відмотати назад, то він або навмисно говорить неправду, або погано розуміється на цьому питанні», — сказав предстоятель ПЦУ.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»