Юлія Ілюха Харків

Мистецькі резиденції для бійців: зцілення через творчість

Суспільство
26 Липня 2019, 12:16

Від початку війни на Сході вже понад 500 ветеранів скоїли самогубство. Точна їхня кількість наразі невідома. Централізовані заходи з психологічної реабілітації учасників війни на Донбасі досі не проводяться.

 

За порятунок бійців узялися волонтери. Ще в березні 2014-го художниця Віталіна Маслова разом з однодумцями заснувала проект «Творча Криївка». Усе почалося з короткострокових реабілітаційних заїздів у будиночки на Десні учасників бойових дій на Майдані. «Принципи моєї авторської методики «творча реабілітація» вималювалися вже тоді. Це комплексний підхід, терапевтичний вплив на людину через перебування на природі, заняття мистецтвом, спілкування в групі побратимів за принципом «рівний рівному», — пояснює Віталіна Маслова.

 

 

Потім із цієї ініціативи народився основний напрямок роботи «Творчої Криївки» — 10-денні заїзди комплексної реабілітації за авторською методикою Віталіни Маслової. Спочатку проект працював лише з учасниками бойових дій, пізніше до програми долучилися родини ветеранів, волонтери та родичі загиблих. «За ці роки ми провели 43 заїзди, у яких взяли участь близько 500 осіб. Паралельно з осені 2014 року проводимо соціокультурні заходи: виставки картин бійців, творчі зустрічі, навчальні семінари для фахівців, вечорниці, тематичні вечірки, концерти, кінофестивалі. Зараз ми активно працюємо над проектом «Мистецькі резиденції для бійців», — розповідає про результати роботи керівниця та засновниця МБФ «Творча Криївка».

 

Читайте також: Труднощі реабілітації

 

Харківська волонтерка Катерина Бережна, війна для якої почалася ще на Майдані, стежить за проектом із 2016-го. Каже, що була вражена змінами, які помітила у своїх друзів-бійців після 10-денної реабілітації в «Творчій Криївці»: «Нічого такого досі я не бачила. Волонтерам проекту вдається перемкнути людей із тотальної війни на якісь абсолютно мирні речі на кшталт ліплення коників із сиру. Як можна змусити 40-річного чоловіка, що побував на війні, ліпити коників із сиру? Їм це якось вдається. Я не розумію, як усе те працює, просто бачу приголомшливі результати. Бачу людей, спустошених і змучених, які виходять звідти з очима, що знову горять. Цей досвід неодмінно треба розвивати в країні, де близько 100 тис. ветеранів дістали на війні травми різного ступеня тяжкості».

 

 

Сама Катерина про ПТСР знає не з чуток. Розповідає, що внаслідок посттравматичного стресового розладу могла кілька діб не спати, перестала виходити з дому та відповідати на телефонні дзвінки. Згодом усвідомила, що потребує допомоги спеціаліста й кілька років приймала антидепресанти. Катерина хоче взяти участь у театральній резиденції для бійців — одному з проектів МБФ «Творча криївка».

 

 

«Я людина непублічна, закрита, але напевне вже готова відпустити деякі моменти, витягти назовні важкі спогади й розлучитися з ними. Хочу висловити хоча б частину того, що зібралося всередині за ці п’ять років. Не знаю, що з того вийде, я за цей час навчилася не загадувати далі, ніж на один-два дні. Для мене театральна резиденція — це можливість повірити, що через три місяці щось з’явиться. Що Україна буде, що ми будемо, що я буду», — відверто розповідає волонтерка.

 

Читайте також: Тетяна Руденко: «Варіантом розв’язання проблеми реабілітації колишніх полонених було б залучення громадських організацій на основі державного замовлення»

 

У межах проекту «Мистецькі резиденції для бійців» заплановано проведення чотирьох резиденцій. Перша — театральна, її очолив актор театру та кіно Олег Шульга, відомий глядачам за фільмом «Позивний Бандерас». Результатом цієї резиденції стане документальна вистава на основі особистих історій 12 ветеранів, відібраних до проекту під час кастингів. Друга резиденція — літературна, на яку саме триває відбір учасників. Третя — це кіно, четверта — живописна.

 

Катерина Бережна

 

Нині на проведення театральної резиденції, на яку так сподівається Катерина Бережна, триває збір коштів. У разі успішної кампанії Міжнародний фонд «Відродження» подвоїть зібрану суму, що дасть змогу провести другу, літературну, резиденцію для бійців.

——————–

Усі охочі можуть пожертвувати кошти на розвиток проекту.