Миколаївські археологи знайшли артефакти часів пізньої бронзи

3 Вересня 2008, 10:14

14 бронзових сокир-кельтів належать культурам Центральної Європи, сходу та півночі. Знахідки свідчать – у 13-му столітті до нашої ери на місці сучасного Миколаєва знаходився один з політичних і економічних центрів кіммерійського етносу.

Миколаївські археологи під час розкопок в урочищі Дикий сад знайшли 13 сокир-кельтів часів пізньої бронзи, виготовлених справжніми майстрами ковальської справи майже три з половиною тисячоліття тому. Більшість артефактів ймовірно сховав їх давній власник за стінами свого будинку. Старовинні бронзові інструменти майже не зіпсувалися.
 
Євген Олениченко, член археологічної експедиції: «Скорее всего, это клад либо литейщика, либо крупного вождя. Потому что на то время даже один кельт было богатство. Когда первый нашел – была просто радость. А когда пошли все остальные – была эйфория».
 
14-ту сокиру було знайдено північніше Миколаєва. Сенсаційні знахідки довели, що у 13-му столітті до нашої ери Дикий сад був політичною столицею великої території. Вона охоплювала нинішні Миколаївську, Одеську та Херсонську області. Як і нинішній, пра-Миколаїв відігравав важливу роль на транзитних шляхах. Історики майже впевнені, що саме тут формувався кіммерійський етнос.
 
Кирило Горбенко, директор науково-дослідного центру «Лукомор’є»: «У нас много было фактов, на это указывающих. Но находка бронзовых кельтов – это просто попадание в десятку и закрытие проблемы в комплексе. Это указывает на их зону контроля, зону влияния. Территория: Днестр – Днепр, лесостепь и Черное море».
За півроку розкопок миколаївські археологи знайшли в урочищі Дикий сад 9 будинків давніх кіммерійців. Споруди стояли дуже щільно. Таке архітектурне планування характерне для прадавніх міст. За попередніми підрахунками, у городищі жили понад півтисячі мешканців.
У 13 столітті до нашої ери такі великі міста були лише у Єгипті, Міжріччі та Індії. І, як виявляється, на території сучасної України.

читати ще