Микола Мартиненко: Якби залишився старий закон про вибори, то режиму Януковича в Україні не існувало б

Політика
28 Жовтня 2012, 23:42

Тиждень.ua: Виходячи з даних екзит-пололів, як ви розцінюєте результати виборів: це перемога, поразка чи нічия?

Можна зробити декілька висновків. Перший – влада програє опозиції. Якби залишився старий закон про вибори, то режиму Януковича в Україні б не існувало. Наступний висновок – ми повинні відстояти результати виборів за пропорційною частиною, що головніше, по мажоритарній частині.

Дивіться також: Результати п'яти екзит-полів

Чинна влада вже робила президентські вибори у 2004-му році: і всі ми знаємо, як вона вміє фальшувати. Ми бачили данні екзит-полів і цілком можна зробити припущення, що люди боялися в екзит-полах давати прямі відповіді на питання, за кого вони проголосували. Тому я сподіваюся на кращий результат, ніж той, який ми побачили в екзит-полах.

Тиждень.ua: Враховуючи те, що влада, вочевидь, намагатиметься занищити підсумкові результати опозиції, чи готові Ви розпочати акції протесту?

– Коли ми кажемо про протестні настрої, їх висловлюють громадяни України. Якщо вони їх висловлять, то ми їх підтримаємо. 

Наступне питання, що Об’єднана опозиція мобілізувала близько 300 тисяч своїх прихильників, які працюють у дільничних комісіях і спостерігачами при цих комісіях.

Тиждень.ua: Чи володіє штаб об’єднаної опозиції попередніми результатами вибори за мажоритарними округами?

– Те, що ми відчуваємо: громадяни свідомо обирають політичні партії і тих мажоритарних кандидатів, яких висунули певні політичні партії. Симпатії по партіях  перекладаються на кандидатів-мажоритарників, котрі були цими партіями висунуті. І це нам додає оптимізму.

Тиждень.ua: Чи могли би Ви спрогнозувати, якою буде політична конфігурація майбутнього парламенту?

– Робити оптимістичний прогноз для нас ще зарано. Я чудово розумію, що будуть ще декілька дуже важких днів відстоювання наших результатів. І я сподіваюся, що ті результати будуть для нас оптимістичними.

Тиждень.ua: Чи не вважаєте Ви те, що об’єднана опозиція, вочевидь, посяде друге місце після Партії регіонів, своєю поразкою?

– Ще раз повторю: я вважаю, що опозиція перемогла. Зверніть увагу:  згідно з тою угодою, яку ми підписали з «Свободою» минулого тижня, ми маємо разом більше, аніж Партія регіонів та комуністи. Звернуть увагу на дані Національного екзит-полу: у Партії регіонів – 28%, у об’єднаної опозиції – 25%, у ВО «Свободи» – 17%. 28% проти 39% – це суттєво.

Тиждень.ua: Кандидат від «Батьківщини» Микола Княжицький заявив, що він вважає ці вибори ледь не найбруднішими за всію новітню українську історію. Ви поділяєте таку думку?

– У будь-якому разі ми вважаємо, що ці вибори є безумовним кроком назад. Якщо ми згадаємо вибори 2006 та 2007-го років, тоді не було таких речей, які ми спостерігаємо під час цієї виборчої кампанії. Розпочнемо з того, що до виборів не допустили Юлію Тимошенко та Юрія Луценка.

Наступне питання, це процедура формування виборчих комісій. Давайте подивимось, яким чином займалися підкупом. Такого не було, під час минулих виборів. І ще мають місце багато подібних прикладів.

Тиждень.ua: Коли Ви говорили про об’єднання сил опозиції у майбутньому парламенті, ви згадали лише партію «Батьківщина» та партія «Свобода». Але не згадали про партію УДАР? Чому? Ви вже не вважаєте їх своїми майбутніми партнерами?

– Ми запросили партію УДАР до об’єднання. Якщо потрібно буде запросити їх ще раз, ми їх запросимо до коаліції.

Тиждень.ua:  Як вІрогідні майбутні партнери, яки ви оцінуєте результат парітї УДАР  на цих виборах?

– (Довга пауза – Ред.) Я не хотів би коментувати ті речі, які нашим майбутнім партнерам буде чути неприємно. Крапка.