Михайло Якубович: Саудити намагаються перехопити ідею “поміркованості” ісламу

22 Грудня 2017, 11:10

Сходознавець, перекладач Корану на українську Михайло Якубович на сторінках Тижня пише, що саудити намагаються певною мірою перехопити ідею "поміркованості" ісламу.

При цьому муфтій Саудівської Аравії Абд аль-Азіз Аль аш-Шейх навіть заявив, що "поміркованість виростає з такої якості мусульманської віри, як терпимість". 

"Питання тільки в тому, що насправді розуміти під цією «поміркованістю», і тут, судячи з усього, це слово стане в один ряд зі «стабільністю», «порядком», «добробутом» та іншими концептами, які часто повторюються й, на жаль, далеко не завжди означають щось конкретне. Президент Туреччини Реджеп Ердоган, який також сьогодні позиціонує себе як захисник сунітського ісламу, уже встиг відповісти Мугаммаду ібн Салману, що іслам «не буває поміркованим, він єдиний і буде таким»", – зазначає Якубович.

За його словами, релігійні кола Саудівської Аравії стають дедалі лояльнішими, віддають перевагу обговоренню теоретичних питань ісламської доктрини, уникаючи прямих політичних заяв. 

"Таким чином «обережні» реформи, які робить сьогодні Королівство, покликані не так «зіграти на руку» Заходу, як зробити певний поступ уперед. А зробити його в умовах системи, що фактично заперечує «нове в релігії» (салафізм розглядає кожне «нововведення» як неприпустиму єресь, що в підсумку може вивести з ісламу), надзвичайно складно, і тому, вочевидь, доводиться вносити корективи в розуміння самого фундаменту. На фоні арешту значимих для салафізму авторитетів (шейхів Мугаммада аль-Мунаджіда, Салмана Авди та інших) релігійні кола Саудівської Аравії стають дедалі лояльнішими, віддають перевагу обговоренню теоретичних питань ісламської доктрини, уникаючи прямих політичних заяв", – пише сходознавець.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»