Михайло Гончар: Ціни на нафту сягнули позначок, які не відображають ринкові реалії

Економіка
5 Липня 2021, 18:01

В Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК) не можуть дійти згоди ОАЕ та Саудівська Аравія. Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман заявив про те, що група повинна збільшити виробництво нафти протягом найближчих кількох місяців, а також продовжити ширшу угоду до кінця 2022 року для досягнення стабільності на ринку. Натомість його еміратський колега Сухайль аль-Мазруї повідомив, що ОАЕ не бачить сенсу збільшувати експорт зазначеного паливного вуглеводню зараз. 

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», у коментарі Тижню пояснює ситуацію, що склалася, фінансовими труднощами Саудівської Аравії, яка намагається таким чином збільшити доходи країни від експорту цього палива.

За словами Михайла Гончара, всередині ОПЕК країни-видобувачі нафти мають різну собівартість палива та різні підходи до формування ціни на нього. Для Саудівської Аравії, яка є найбільшим постачальником нафти з найнижчою собівартістю нафтовидобутку, зараз важливо наростити обсяги експорту через серйозні проблеми з наповненням бюджету. ОАЕ також є доволі значним експортером, але вони не мають фінансових труднощів, тому цій країні важливо, аби ціна на нафту трималась якомога довше на максимальному рівні. 

Експерт зазначає, що в Еміратах не хочуть допустити збільшення обсягів експорту Саудівською Аравією та іншими великими видобувниками нафти, адже це може спровокувати падіння цін. Важливим у цьому конфлікті є факт, що протиріччя з’явилось між країнами, які традиційно мають спільні інтереси. 

“Очевидно, що зараз проблема поглибилась в групі країн Ради співробітництва держав Перської затоки. Саудівська Аравія наразі має серйозні витрати у зв'язку із протидією Ірану і Ємену, з території якого іранські проксі в обличчі єменських хуситів ведуть боротьбу проти Саудівської монархії. Тому саудитам конче потрібно якомога більше грошей. В Еміратів все процвітає, їм важливо забезпечити це процвітання якомога довше, не допускаючи падіння цін на нафту”, – відзначив Михайло Гончар. 

Спеціаліст резюмує, що за умов недосягнення згоди, кожен експортер буде діяти на свій розсуд. “Раніше, коли така згода навіть була, то все одно ловили ту саму Росію, яка долучилась до ОПЕК у форматі ОПЕК+ на перевищенні встановлених для неї квот”, – зазначив експерт.

Читайте також: Епоха дешевої нафти

Наразі ціна на нафту не відповідає ринковим реаліям. Якщо ріст її  вартості продовжуватиметься, це призведе до обвалу цін на цей ресурс у найближчому майбутньому. В умовах пандемії не можна говорити про стабільність, а поширення нового штаму короновірусної хвороби “Дельта” та нова хвиля епідеміологічних обмежень призведе до зниження економічної активності і до падіння цін на нафту й на газ. Як швидко це трапиться,сказати складно.  Експерт констатує: “Поки що гравці нафтового ринку діють за принципом надолужити чи компенсувати недоотримані минулорічні прибутки, бо минулого року був обвал цін на нафту, і зробити запас на майбутнє в якості компенсації можливих ризиків через нові пандемічні обмеження”.

Інакше нині полягає ситуація з вугільною промисловістю, представники якої закликають купувати в них більше видобутих копалин. Однак, на думку Михайла Гончара, варто брати до уваги Паризьку кліматичну конференцію, якій протирічитиме збільшення обсягу спалюваного вугілля. 

Недосягнення згоди  між країнами Перської затоки може бути вигідним для Росії, бо вона не є членом ОПЕК, а тільки бере участь у домовленостях у форматі ОПЕК+. Тому якщо такі протиріччя будуть продовжуватись між країнами-членами ОПЕК, відповідно і домовленостей у форматі ОПЕК+ теж буде складно дотримуватись. Як пояснив Михайло Гончар, Росія відчуватиме себе “free hands, роби шо хочеш”. Реальним є сценарій, коли Москва спробує скористатись двосторонньо з цьому конфлікту, збільшуючи продаж своєї нафти. На газовому ринку вона діятиме протилежним чином. “Росія "сушить" європейський ринок, його учасники збільшують обсяги експорту, намагаючись тримати ціну максимально високою на ринку”, – пояснює спеціаліст.

В епіцентрі уваги зазвичай перебуває експорт російського газу, але прибутки від продажу нафти набагато перевищують отримані від продажу газу. Тому заради впливу на Саудівську Аравію, Росія може ситуативно  підтримати й позицію ОАЕ. 

“Безперечно, Москва не втратить свого шансу внести додатковий конфлікт між тими чи іншими групами чи державами”, – зазначив експерт.