Наскільки, на вашу думку, розслідування Pandora Papers та інформація про “офшори” Зеленського вплине на нього і його оточення?
На мою думку, цей скандал з Pandora Papers незначною мірою вплине на перебіг політичних процесів в Україні і безпосередньо на Володимира Зеленського. Спробую пояснити чому. Загалом ця тенденція, про яку я зараз буду говорити, стосується не лише України, а й глобальних процесів передусім у західному соціумі, до якого я звичайно зараховую Україну. Ми живемо в епоху революції соцмереж: зміст політичного дискурсу (я наголошую на слові “зміст”) стає дедалі менш важливим і поступається місцем емоціям, найгіршим інстинктам, коли в політичній дискусії і політичних процесах форма отримує значно більшу вагу, ніж зміст. Тому виборці і суспільство загалом стають дедалі менш чутливі до фактів, змістовного наповнення політичної дискусії, розслідувань журналістів, аргументованих звинувачень. Це все поступається місцем формі політичного процесу, тобто рекламним роликам, популістичній риториці, "відосікам", як ми звикли це називати, і тому подібне. Власне кажучи, цим я пояснюю таку броню, якою обгородився Володимир Зеленський і закапсулював своїх виборців і значну частину суспільства загалом у певній реальності. Тобто, живучи в такому режимі, суспільство стає менш чутливим до серйозних звинувачень на адресу політиків. Виборці перебувають у певному емоційному заряді: їм політик або подобається, або не подобається. Якщо політик, у даному випадку Зеленський, їм подобається, або вони нейтрально до нього ставляться, то вони не здатні чути аргументовані звинувачення на його адресу. Вони не готові сприймати й аналізувати нові факти, які свідчать про недоброчесність Зеленського, про його афери, про порушення ним законодавства. Це все відлітає від броні нечутливості, тобто нездатності аналізувати зміст. Тому я вважаю, що, якщо ми говоримо про електоральні рейтинги, то скандал з Pandora Papers неістотно вплине на електоральну динаміку і підтримку Володимира Зеленського. Якщо ми й побачимо якісь зміни, то дуже незначні.
Читайте також:Уряди країн обіцяють розслідування, а ГПУ заявляє, що "це не сюрприз". Що відомо про Pandora Papers та офшори Зеленського
Ми розуміємо, що Володимир Зеленський як типовий політик-демагог і популіст орієнтується на суспільні настрої. Якщо він побачить, що Pandora Papers не призвело до істотної зміни рівня довіри до нього чи електоральної підтримки, то, думаю, він не сильно з цього приводу переживатиме. Це загальне пояснення.
Другий нюанс – це олігархічні телеканали. Ми розуміємо, що вони значною мірою впливають на формування суспільних настроїв. Найбільші телеканали країни є основним джерелом донесення інформації до абсолютної більшості українців, а вони дуже обережно висвітлюють діяльність Володимира Зеленського. Попри [висвітлення] ухвалення цього антиолігархічного закону, серйозних змін ми не помічаємо. Канали й далі ведуть лояльну політику щодо Зеленського і його Офісу. Тому, якщо ця п’ятірка основних олігархічних каналів не приділятиме належної уваги цьому викриттю, чи-то скандалу, то значна частина виборців може і не дізнатися про те, що була така сенсація, і Зеленського викрили на використанні офшорів, на наявності нерухомості за кордоном і т.д. Ось мої пояснення, чому, на превеликий жаль, попри те, що журналісти знайшли нові докази протиправної діяльності Володимира Зеленського, його недоброчесності, це навряд чи якось вплине на ситуацію в країні цього разу.
Тобто, очікувати на розслідування порушень, про які йдеться у розслідуванні, як в інших європейських країнах, не варто? У нас немає кому цим займатися?
Те, що це не буде робити влада, у мене немає жодних сумнівів. Вони намагатимуться до останнього сидіти в танку чи вдавати це: “ми нічого не знали, ми нічого не чули, і взагалі відстаньте від нас”. Все буде залежати від наполегливості української опозиції. Якщо опозиційні діячі вирішать все-таки дотискати цю тему, і будуть в міру своїх можливостей ініціювати, наприклад, просування механізмів парламентського контролю у вигляді ТСК, або реєструвати відповідні постанови, артикулювати це питання з парламентської трибуни; якщо вони будуть спрямовувати відповідні звернення у ДБР, НАЗК, Генеральну прокуратуру, Службу безпеки України, НАБУ і всі можливі інстанції, до компетенції яких так чи інакше має стосунок ця проблема, і якщо цей тиск буде тривалим, системним і масштабним, то, безумовно, на якомусь етапі це може [дати результат]… Як це було з вагнерівцями, зі скандалом щодо зриву спецоперації, влада буде змушена піти на створення ТСК. Якими будуть результати роботи цієї комісії – це вже невідомо, тому що ми розуміємо, що “слуги” знову-таки будуть контролювати більшість ТСК і не дадуть можливості застосувати навіть скромні інструменти парламентського контролю – навіть їх заблокують. Те ж саме може стосуватися заяв у ДБР, Генпрокуратуру і НАЗК, які теж можуть проігнорувати ці звернення або зробити, скажімо так, якусь “відписку” і не проводити розслідування. Але з формальної точки зору, якщо опозиція буде наполегливо працювати в цьому напрямку (але спершу треба проявити цю наполегливість), то в кращому випадку “для годиться” може бути створене ТСК, відкрите певне провадження, але це абсолютно не означає, що це розслідування закінчиться результативно. У мене є певний скепсис, бо ми бачимо, як Зеленський дедалі сильніше "закручує гайки", тому сподіватися на те, що ми побачимо продуктивну роботу слідчих органів чи парламентської ТСК, не доводиться. Я думаю, в кращому випадку щось буде лише зареєстроване, але я маю сумніви, що ми отримаємо якийсь істотний результат роботи державних інституцій.
Довідка: Нещодавно Pandora Papers оприлюднили розслідування, у якому викрили інформацію про “офшори” Володимира Зеленського, Ріната Ахметова, Олександра Гереги, Бориса Ложкіна та інших політиків.
Зокрема, виявилося, що Зеленський володів компанією, зареєстрованою на Британських Віргінських островах. За місяць до перемоги на президентських виборах у квітні 2019 року він віддав свої акції фірми Maltex Multicapital Corp бізнес-партнеру та нинішньому першому помічнику Сергію Шефіру.
Також журналісти Слідство.Інфо , які брали участь у розслідуванні, заявили, що офшорні компанії Зеленського та його соратників отримали $41 млн від структур олігарха Ігоря Коломойського.
—————-
Михайло Басараб – політолог, співкоординатор Руху опору капітуляції України, член президії Громадської комісії з розслідування та попередження порушень прав людини в Україні, співзасновник "Інституту актуальних досліджень".