Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією SARS-CoV-2 в Україні нещодавно оприлюднила прогноз розвитку епідемії в Україні на 10–23 листопада 2021 року. За даними групи, протягом минулих двох тижнів захворюваність та кількість госпіталізацій більше не зростають, а число позитивних ПЛР-тестів знижується на близько 10% за тиждень. При цьому кількість оприлюднених летальних випадків, попри певне сповільнення, зростає і перевищує максимальне значення попередніх хвиль у півтора рази. Водночас показники свідчать, що Україна пройшла пік нинішньої хвилі епідемії. Про це розповів доктор фізико-математичних наук, координатор групи з математичного моделювання проблем пов’язаних з епідемією SARS-CoV-2 в Україні Ігор Бровченко
Початок зниження відсотка позитивних результатів ПЛР-тестів припадає на 29 жовтня – наразі відсоток позитивних результатів становить 38,3% проти 41,0% 28 жовтня. Трохи раніше, 20 жовтня, почалось також зниження кількості позитивних результатів тестів на антиген.
"Ми пройшли пік і це випливає зі статистичних даних. В основному ми покладались на кількість зроблених позитивних ПЛР-тестів. Якщо порівняти кількість зафіксованих випадків і позитивних ПЛР-тестів, то видно що пік був 28-30 жовтня. Середня кількість зроблених позитивних ПЛР-тестів на день сягала 26 тисяч, в окремі дні більше 33 тисяч позитивних тестів. Через це система внесення нових даних була перевантажена і дані завантажувалися з деякими затримками, тому пік епідемії виявився "згладженним", – розповів Бровченко.
За його словами, через такі затримки щодня фіксували близько 22 тисяч нових випадків і здавалося, що в Україні був період плато. Однак разом із падінням кількості позитивних ПЛР-тестів почала падати і кількість виявлених випадків.
Читайте також: Місце призначення — Україна: "Ось що буде, якщо в країні лише 16% вакцинованого населення від Covid-19"
"Окрім того, ми бачимо що пік заповненості ліжок у лікарнях пройшов. Виписки почали переважати нові госпіталізації", – зазначив Бровченко.
Він також додав, що не можна говорити про зменшення кількості летальних випадків, але можна очікувати, що найближчими днями смертність внаслідок хвороби почне інтенсивно знижуватися.
"Варто зазначити, що через перевантаженість лікарень, вони вже не могли приймати більше пацієнтів. Тому середня кількість госпіталізацій у кінці жовтня становила близько 5 тисяч і не збільшувалася. Якби не цей чинник, у нас би був чіткий і гострий пік. Найбільш оперативно працювали лабораторії з ПЛР-тестами. Інформація від них надходила з найменшими викривленнями", – додав Бровченко. Саме завдяки цій інформації було виявлено пік захворюванності – 29 жовтня.
"Ми розуміємо, що тестуються далеко не всі. Це лише близько 20% населення. Але по цьому показнику можна багато що відслідкувати", – резюмував Бровченко.
Також він додав, що нинішня хвиля коронавірусної хвороби відрізняється від попередніх. Вона розповсюджується швидше, але це й означає що вона швидше затухатиме.
Читайте також: Спрей, одна доза та ризики померти – огляд наукових статей про коронавірус
Що стосується відкриття шкіл після затухання показників, то за словами вченого, це звісно вплине на показники захворюваності. Проте у кожного регіону "своя історія". Є регіони, де ще не зупинили зростання епідемії як от у Вінницькій області, а у Херсонській області відкриття шкіл на перебіг епідемії уже не так впливатиме.
"На епідемію більше впливає сезонний фактор. Зараз холоднішає і люди сезонно хворіють. Це більше впливає на перебіг епідемії ніж відкриття-закриття шкіл", – наголосив науковець.